Iranski režim uvodi novi brutalan zakon o odmazdi: 'Prosvjednici su Božji neprijatelji, isti su kao i džihadisti ISIS-a'

Često se zakon od odmazdi uspoređuje s biblijskom izrekom 'Oko za oko, zub za zub'

People take part in a demonstration in support of Iranian protesters in Paris, on September 25, 2022. - Protests flared again in Iran on September 24, 2022 over the death of a woman in morality police custody, despite a crackdown by security forces in which at least 41 people have died, according to official figures. The main reformist party inside Iran called for the repeal of the mandatory Islamic dress code that Mahsa Amini had been accused of breaching as the protests over her death entered their ninth night. (Photo by Christophe ARCHAMBAULT / AFP)
FOTO: AFP

Čak 227 od 290 zastupnika iranskog parlamenta uputilo je zahtjev svim državnim institucijama, uključujući i pravosuđe, da se počne primjenjivati zakon o odmazdi protiv mohareba, “Božjih neprijatelja.” Taj zakon predviđa da se počinitelji kaznenog djela i zločina kazne na isti način kako je počinjeno zlodjelo. Često se zakon od odmazdi uspoređuje s biblijskom izrekom “Oko za oko, zub za zub.”

Iranski parlamentarci zatražili su da se zakon primjeni na sve one koji su organizirali ili sudjelovali u prosvjedima koje traju od 16. rujna. Dok tisuće ljudi i dalje protestiraju diljem Irana, članovi parlamenta u Teheranu upozorili su sudove da “ne pokažu ni malo popustljivosti,” prema onima kojim ugrožavaju Islamsku republiku Iran.

U dokumentu se također inzistira da se prosvjednicima očita “snažna lekcija“, kako više nikome ne bi palo na pamet pobuniti se protiv islamskog režima. “Ti su zločinci isti kao džihadisti Islamske države jer su prijetili životima i imovini noževima i vatrenim oružjem”, stoji u dokumentu.

Ubijeno najmanje 277 ljudi?

Također se zahtjeva da se ispita odgovornost političara koji su podržavali prosvjednike, te ako se utvrdi njihova krivnja, da se i protiv njih primjeni zakon o odmazdi. Prosvjedi su započeli 16. rujna nakon što se saznalo da je 13. rujna Mahsa Amini, 22-godišnja Iranka kurdskog podrijetla uhićena u Teheranu zbog “nošenja neprikladne odjeće.” U pritvoru je pretučena i od ozljeda je preminula u bolnici.

Islamska Republika se suočava s jednim od najvećih prosvjeda od kada su mule preuzele vlast. Zastupnici su optužili SAD i Izrael da su organizirali prosvjede.

Javaid Rehman, visoki dužnosnik UN-a, izjavio je u Vijeću sigurnosti da je tijekom prosvjeda uhićeno čak 14.000 ljudi, uključujući novinare, aktiviste, odvjetnike i prosvjetne radnike. Ustvrdio je kako su iranske snage sigurnosti ubile najmanje 277 ljudi.