Istražitelji kopaju po maloj firmi iz Zagreba, s milijunskim prihodima. Sumnjaju na masovno pranje novca za Pripuza

Firmi Tasoti na zahtjev Ureda za sprječavanje pranja novca blokiran je bankovni račun

FOTO: Pixsell

Tvrtka Ce-Za-R u vlasništvu CIOS grupe poduzetnika Petra Pripuza ponovno se našla u fokusu istražitelja. Provjerava se njegov poslovni odnos s malo poznatom firmom Tasoti d.o.o., koja je registrirana, među ostalim, i za prikupljanje otpada, a posluje s milijunskim prihodima. Sumnja se da služi kao paravan za pranje novca.

Ovo je novi krak financijskih istraga kojima su obuhvaćeni Pripuz i firme s kojima posluje.

Petar Pripuz: ‘Sve radim po zakonu’

Sam Pripuz oduvijek negira bilo kakvo kršenje zakona, a na suđenju u aferi Agram čak je tvrdio da je radio za dobrobit Zagreba i njegovih građana kojima je prijetilo da ih glomazni otpad zatrpa. Ipak, USKOK na kraju, prema nepravomoćnoj presudi Županijskog suda u Zagrebu, nije dokazao da se za vrijeme vladavine Milana Bandića Pripuzu na bilo koji način pogodovalo u poslovima s gradskim smećem.

Iako je USKOK prije dvije godine podigao još jednu optužnicu protiv Pripuza, zbog sumnji u malverzacije s preprodajom metalnog otpada, sud ju do sada nije potvrdio. Teška je nešto manje od 40 milijuna kuna.

Od tada se Pripuzovo poslovanje kontinuirano provjerava, odnosno istražitelji traže dokaze peru li firme s kojima Ce-Za-R surađuje milijune kuna.

Zbog Pripuza blokirana još jedna firma

Tako je i u ovom najnovijem slučaju. Prema financijskim analizama, preko računa firme Tasoti do kraja 2021. prošlo više od 30 milijuna kuna. Ono što je istražiteljima upalo u oči jest to da je vlasnik tvrtke odmah nakon što bi mu novac bio uplaćen, podizao značajne iznose koji su bili tek ispod praga za prijavu prema Zakonu o sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma.

Ti iznosi, kako je utvrđeno, kretali su se između 58 i 87 tisuća kuna, a vlasnik tvrtke kao svrhu podizanja sredstava navodio je isključivo ‘Materijalne troškove’.

Uredu za sprječavanje pranja novca to je bilo sumnjivo, pa je zatražio od državnog odvjetništva da od suda ishodi blokadu računa tvrtke Tasoti.

Paravan za pranje milijunskih iznosa?

Istražitelji su uvjereni da se iza svega krije pranje novca. U zahtjevu koji je došao do suda naveli su kako iz operativne analize proizlazi sumnja da se nakon bezgotovinskih uplata, te podizanja gotovine račun Tasotija koristi za izbjegavanja plaćanja poreznih obveza, ali i da se na taj način izvlači gotovina za potrebe drugih tvrtki koje se bave sakupljanjem sekundarnog otpada.

“Postoji sumnja da tvrtka Tasoti d.o.o. ispostavlja krivotvorene fakture što ih Ce-Za-R plaća, a zatim se ta sredstva s računa Tasotija podižu u gotovini”, navode istražitelji u zahtjevu. Zaključuju kako bi se na taj način moglo skrivati pravo porijeklo novca, odnosno da se radi o kriminalnim radnjama.

Predstavnik Tasotija protivi se blokadi

Kada je tvrtki Tasoti lani u prosincu račun blokiran, njihov predstavnik ulaže žalbu na odluku suca istrage Županijskog suda u Zagrebu. U njoj tvrdi kako se radi o paušalnim optužbama, odnosno da razlozi zbog kojih se zamrzavanje novca traži nisu jasni.

Izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Zagrebu žalbu je nedavno odbilo, naglasivši kako dosadašnja analiza doista otvara sumnju u moguće pranje novca.

Zanimljivo je da je prema javno dostupnim podacima vlasnik tvrtke Tasoti d.o.o. osoba koja je s Pripuzima surađivala u njihovom nogometnim, te malonogometnim klubovima. Novac mu blokiran na računu može biti maksimalno dvije godine, ako do tada ne bude podignuta optužnica. Inače, Tasoti, prema podacima iz Sudskog registra, još uvijek nije podnio financijsko izvješće za prošlu godinu.