Dokumenti koje su istražitelji uspjeli prošvercati iz Sirije mogli bi značiti konačan kraj za Bašara al-Asada

Tužitelji protiv al-Asada već spremaju optužnicu zbog ratnih zločina

A handout picture released by the Syrian Arab News Agency (SANA) shows Syrian President Bashar al-Assad (C) talking with troops during a reported visit to the eastern Damascus district of Jobar on December 31, 2014, as pro-government forces and rebels continue their fight for control of the outskirts of the capital. A total of more than 200,000 people have been killed since the conflict began in March 2011, including more than 44,200 Syrian soldiers. AFP PHOTO / HO / SANA
=== RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HO / SANA" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ===
FOTO: AFP/AFP

Prokrijumčareni sirijski dokumenti sadrže dovoljno dokaza za podizanje optužnice protiv sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, kaže međunarodna komisija istražitelja. Slučajevi tužiteljstva pripremljeni su protiv predsjednika i visokih dužnosnika njegovog režima za moguće suđenje zbog ratnih zločina, piše Guardian.

Trogodišnja operacija krijumčarenja dokumenata iz Sirije navodno je rezultirala s dovoljno dokaza za podizanje optužnice protiv Asada i 24 njegova viša dužnosnika, prema izvješću međunarodnog povjerenstva.

Optužnica usredotočit će se na ulogu sirijskog lidera na gušenje prosvjeda prije samog početka oružanog konflikta 2011. godine. Deseci tisuća ljudi tada su zatvoreni, a mnogi od njih mučeni su i ubijeni u sirijskim zatvorima.

Opasan zadatak iznošenja dokumenata

Dokaze je sastavilo posebno međunarodno povjerenstvo koje je radilo s timom od 50 sirijskih istražitelja. Oni su i proveli opasan zadatak iznošenja dokumenata iz zemlje. Do sada je jedan istražitelj poginuo, drugi je teško ranjen, a nekoliko ih je zatvoreno i mučeno od strane sirijskog režima. Neki od međunarodnih istražitelja i pravnih stručnjaka radili su na slučajevima ratnih zločina u Jugoslaviji i Ruandi za Međunarodni kazneni sud (ICC).

Komisiju za istragu ratnih zločina u Siriji osnovale su zapadne zemlje među kojima su Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Američke Države, Njemačka, Švicarska, Norveška, Kanada i Danska.

O zločinima sirijskog režima bilo je riječi i ranije u raznim međunarodnim tijelima. tako je primjerice 2013. godine komisija UN-a konstatirala da “dokazi ukazuju na odgovornost vlade, uključujući i šefa države”, misleći na odgovornost za ratne zločine.

Civili su najčešće žrtve
Civili su najčešće žrtve AFP/AFP