Nekad je nužno odabrati stranu

Istraživali smo tko je čovjek zbog kojeg je jučer propao dogovor oko izbora sudaca Ustavnog suda

Polemična biografija gospodina Marka Babića

17.05.2016., Zagreb - Odbor za Ustav, Poslovnik i politicki sustav nastavio  je  razgovore s kandidatima za ustavne suce. Marko Babic.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Dogovor HDZ-a i SDP-a o konačnoj listi kandidata za Ustavni sud RH jučer je propao nakon što je HDZ, u posljednji trenutak, na taj popis stavio Marka Babića, aktualnog suca Ustavnog suda koji se prijavio za još jedan mandat. Riječ je sucu čija je pravnička karijera obilježena prilično ozbiljnim kontroverzama, a SDP i HNS nisu ga podržali ni prvi puta.

Informacija da se izbor slomio upravo na Marku Babiću, pojavila se nedugo nakon jučerašnje, još jedne, odgode sjednice Odbora za ustav. Nova se očekuje danas, kako bi se do petka, kada se u Saboru glasuje, pokušalo utvrditi imena kandidata. Jučer je odgodu u ime SDP-a zatražio Peđa Grbin, a HDZ-ov Dražen Bošnjaković nije se tome usprotivio.

Novo ime na popisu kandidata

Naknadno se, javio je Tportal, ispostavilo da je problematično upravo ime Marka Babića, koji ionako do danas nije bio među ozbiljnijim kandidatima nego su HDZ-ovi pregovarači umjesto njega predlagali Marija Jelušića. No u konačnici, jučer je ipak iz HDZ-ove kvote predložen Babić, i to uz aktualnu ustavnu sutkinju Snježanu Bagić, saborskog zastupnika Davorina Mlakara, sudca Vrhovnog suda Branka Brkića i odvjetnika Miroslava Šumanovića.

Na SDP-ovom dijelu popisa našli su se saborski zastupnici Josip Leko i Ingrid Antičević Marinović, odvjetnici Lovorka Kušan i Rajko Mlinarić te predsjednik Upravnog suda Andrej Abramović.

Prvi Babićev mandat

No dogovor je, dakle, pao 62-godišnjem gospodinu Babiću, sucu koji je rođen u Vinkovcima i doktorirao je u Sarajevu. Njegov prvi izbor u Ustavni sud, 2007. godine, također je bio polemičan. Prvenstveno zato što se za njegovom ranijom odvjetničkom karijerom u to vrijeme vukao težak dug.

Radilo se o nešto manje od 300 tisuća kuna neplaćenog PDV-a njegovog odvjetničkog ureda u Vinkovcima. Dugovanje mu je, kako su u to vrijeme objavljivali brojni mediji, otpisano uoči izbora na Ustavni sud. Naime, naplata poreznog dugovanja otišla je, u skladu s tadašnjim propisima, u zastaru zbog višemjesečne inertnosti Porezne uprave.

Što je obećao Marko Babić?

U javnosti su ostale zapamćene i neke Babićeve izjave s prvog natječaja za Ustavni sud kada je tvrdio da je spreman Haškom sudu temeljem Ustavnog zakona staviti na raspolaganje arhiv Franje Tuđmana. Babić se tada izjasnio kako se zalaže za zabranu pobačaja i homoseksualnih brakova te umjetne oplodnju neudanih žena.

Zalagao se za isključivi gospodarski pojas na Jadranu, te zabranu privatizacije Hrvatskih voda. Upitan tada bi li podigao ruku za odluku Ustavnog suda da se žene i muškarci izjednače u trajanju radnog vijeka od 65 godina, Babić je kazao da bi žene trebale raditi kraće nego muškarci jer su preopterećene obiteljskim poslovima. Protivio se mogućnosti da muškarci idu na rodiljni dopust, jer to pravo trebaju imati samo žene.

Bez komentara od poreznom dugu

Porezne dugove iz kojih se relativno lako izvukao nikada javno nije komentirao, niti mu se račun našao u blokadi.

Babićevo ime dio medija je spominjao nedavno i nakon izbijanja afere Ustavnog suda i Zdravka Mamića koji se našao pod tajnim mjerama zbog zahtjeva za ocjenom ustavnosti izmjena Zakona o sportu. Prema dostupnim informacijama, upravo je Babić bio zadužen za taj prijedlog, no USKOK je otkrio kako Mamić kontaktira s Babićevom kolegicom, ustavnom sutkinjom Slavicom Banić. Tako se Babić posredno našao i u ovoj iznimnoj pravosudnoj aferi o kojoj je Telegram prvi detaljno pisao.

Dogovor o konačnim imenima kandidata očekuje se u tijeku dana. Osim suca Babića u dogovorima je, prema dostupnim informacijama sporno i ime sutkinje Snježane Bagić, jer joj opozicija zamjera aferu s prepisivanjem dijela znanstvenog rada.