Iz ministarstva pravosuđa tvrde da će slati inspekcije na spore sudove; brojali smo, na općinskima je 10.558 slučajeva više od 10 godina

Ministarstvo pravosuđa je, podsjećamo, ono koje nema ministra

FOTO: Google Earth

Ministarstvo pravosuđa šalje pravosudnu inspekciju na sudove koji imaju najviše slučajeva starijih od deset godina ne bi li time pokušalo ubrzati njihovo rješavanje.

Naime, na općinskim sudovima u radu je 10.558 predmeta u kojima se postupak vodi duže od deset godina, te 3.524 predmeta koji traju duže od 15 godina. Na županijskim sudovima je 219 predmeta starijih od deset godina, a ima i 25 sudskih slučajeva koji su se počeli rasplitati prije 15 godina.

Na kojim je sudovima najviše starih slučajeva?

Tek je nešto malo bolja situacija na trgovačkim sudovima koji već deset godina rješavaju 435 predmeta, a u 139 slučajeva proces traje duže od 15 godina. Najviše slučajeva stariji od deset godina ima na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu, Općinskom sudu u Splitu i Općinskom sudu u Zadru.

“Pravosudna inspekcija ima ovlasti nadzirati rad sudova i sudaca. Zato ćemo sada tražiti od pravosudnih inspektora da češće provjeravaju zakazuju li suci ročišta barem svakih mjesec do dva dana.

Hrvatska je već dobila upozorenja Europske komisije zbog dužine trajanja sudskih postupaka”, objašnjavaju izvori Telegrama iz Ministarstva pravosuđa najavljujući slanje inspekcije na sudove.

Predsjednici sudova odgovorni i za učinkovitost

Ministarstvo pravosuđa dodatno će, dakle, angažirati svoje inspektore za nadzor sudova i sudaca. “Prema Zakonu o sudovima pravosudna inspekcija zadužena je za nadzor rada sudske uprave, odnosno prije svega materijalnih i financijskih sredstava.

No, tu spada i učinkovitost rješavanja sudskih predmeta o čemu, također, sudska uprava na čelu s predsjednikom suda mora voditi računa. Zato je nužno da predsjednici sudova češće provjeravaju zakazuju li njihovi suci ročišta u starim sudskim predmetima, a pravosudna inspekcija sada će to češće provjeravati s njima”, poručuju iz Ministarstva pravosuđa.

O pravosudnoj inspekciji malo se zna, a ni njezin sastav od svega šest zaposlenih pravosudnih djelatnika nije impresivan. Pravosudni inspektori nakon nadzora daju predsjednicima sudova mjere za otklanjanje utvrđenih nepravilnosti i nezakonitosti, kao i one za povećanje učinkovitosti u djelovanju suda. Ukoliko predsjednici sudova ne poštuju rok što su ga dobili da te mjere provedu mogu u konačnici, kako predviđa Zakon o sudovima, biti i razriješeni. U teoriji.