Iza ovog naizgled simpatičnog videa igre tigrova s dronom u Kini, stoji nešto prilično uznemirujuće

Sve je djelovalo simpatično, no u stvari su u biti drugačije

FOTO: YouTube

Snimke tigrova iz zraka činile su se kao zanimljiv video razigranih životinja. Prizori bucmastih mačaka kako skaču u snijegu djelovali su prilično simpatično. Jednom kada je dron koji ih je snimao pao, životinje su ga sažvakale i rastrgale, a on se počeo dimiti prije nego što se drugi dron udaljio, piše Washington Post.

Lov na dron u parku navodno je bio oblik vježbanja za životinje. “Jurenje dronova postaje sve popularnije među dobro uhranjenim tigrovima u staništu”, izvjestila je Kineska središnja televizija koja je objavila snimku u srijedu.

Stvar nije ni najmanje bezazlena

No, kako je primijetio Vice, ovaj susret s dronovim nije bio baš tako simpatičan i niti najmanje bezazlen. Znanstveni novinar John R. Platt prvi je prepoznao gdje su ovi tigrovi zapravo smješteni. Video je snimljen u kineskom Harbin parku za sibirske tigrove u provinciji Heilongjang. To je jedna od velikih kineskih farmi koja je dom stotina tigrova, ali i risovima, lavovima i drugim velikim mačkama.

Prema utočištu za životine Big Cat Rescue ova je farma tigrova posluje pod krinkom spašavanja životinja već neko vrijeme. Turisti tamo imaju rijetku priliku vidjeti strašne mačke koje bi ih inače rastrgale. No, Harbin park za sibirske tigrove također je specijaliziran za krijumčaranje tigrovih kosti, mesa i krzna i specijaliteta koji se naziva “vino od kosti”.

Posjet istraživačkih novinara iz McClathyja otkrio je kako su “životinje u žalosnim uvjetima, a trgovci otvoreno prodaju vino od kosti, unatoč tome što je Kina 1993. zabranila proizvode od udomaćenih i divljih tigrova”.

5.000 tigrova u zatočeništvu, tek desetak u divljni

Uzgoj tigrova u zatočeništvu osuđen je Konvencijom o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama (CITES) 2007. godine. Ta je konvencija odbacila uzgoj divljih životinja, koje se prakticira u Kini.

Prema procjeni kineske državne uprave za šumarstvo iz 2013. godine, u Kini je oko 5.000 tigrova zarobljenih na farmama, a u divljini u Kini nema više od 20 preostalih sibirskih tigrova. Sada je taj broj vjerojatno i manji. Platt je tako napisao da se procjenjuje kako je u Kini preostalo 7 tigrova u divljini, a više ih se nalazi samo u ovom videu.