Izašlo je još nekoliko detalja o nastavi na daljinu; mogući su testovi, ali ocjena neće biti

Kako bi provjeravali rad svoje djece, roditelji će se morati povezati s učiteljima putem društvenih mreža

09.09.2019., Zagreb - Ministrica znanosti i obrazovanja Blazenka Divjak posjetila je Osnovnu skolu Gracani povodom uvodjenja reforme Skola za zivot. Photo: Marko Prpic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon što je u petak donesena odluka o zatvaranju svih škola u Hrvatskoj, iz Ministarstva obrazovanja iznijeli su još neke detalje o načinu na koji će se provoditi najavljena nastava na daljinu. Riječ je o nastavi koja će se od ponedjeljka odvijati putem Trećeg programa HRT-a za niže razrede osnovne škole ili putem online sadržaja za više razrede osnovne škole. Obrazovnom sustavu podršku će pružati i Sportska televizija na kojoj će se emitirati program s video materijalima za više razrede osnovnih i za srednje škole.

Raspored nastave učenici i roditelji moći će pratiti na stranicama Ministarstva, Škole za život i Carneta. A kako je ranije pisao Telegram, raspored učenika viših razreda osnove škole i učenika srednje škole bit će kao onaj u školi.

Pisanje zadaća i ocjenjivanje znanja

Iz Ministarstva su sada za Jutarnji list otkrili još neke detalje najnovijeg načina rada pa su tako odgovorili na pitanja hoće li učenici, primjerice, pisati zadaće, kako će biti ocjenjivani te tko će ih kontrolirati u pohađanju nastave i bilježiti im izostanke.

U Ministarstvu tako otkrivaju da će učenici dobivati zadaću, pisati eseje, te odrađivati slične zadatke. Mogući su, poručuju i neki oblici testova po principu zaokruživanja odgovora, a iako brojčanih ocjena neće biti, nastavnici će moći poslati informaciju o vrednovanju naučenog.

Praćenje nastave i izostanci

Kako bi roditelji i učitelji znali prate li najmlađa djeca nastavu putem televizije, morat će se povezati putem grupa na Viberu ili WhatsAppu, a komunikacija bi se trebala odvijati i e-mailovima te telefonom.

Kad je riječ o izostancima s nastave, poručuju iz Ministarstva, neopravdanih sati u onom klasičnom smislu vjerojatno neće biti, no navode da će se nastavnici koristiti mehanizmima provjere kao što su zadaće i druge aktivnosti u virtualnom razredu ili vizualni kontakt ako ga program podržava. No, naglašavaju kako će učenici izostancima najviše štetiti sami sebi.