Turska bi, izgleda, mogla poslati vojsku u Siriju, ali ne zbog ISIS-a

Erdogan je spreman na sve da ne dođe do nastanka Kurdske države

A picture taken from the Turkish side of the border in Suruc, Sanliurfa province, shows Turkish soldiers standing as smoke rises from the Syrian town of Kobane, also known as Ain al-Arab, on June 27, 2015, a day after a deadly suicide bombing occurred. The Islamic State group killed 164 civilians in its offensive on the Kurdish town of Kobane, in what a monitor Friday called one of the jihadists' "worst massacres" in Syria. AFP PHOTO/BULENT KILIC
FOTO: AFP

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan planira vojnu intervenciju u sjevernoj Siriji kako bi spriječio sirijske Kurde u formiranju svoje države, piše The Daily Beast.

Erdogana ozbiljno muči mogućnost stvaranja kurdske države da je odlučio zanemariti eventualne kritike iz Washingtona i od strane drugih NATO saveznika, stoji u izvješćima pro i anti vladinih medija.

Nema potvrda iz vlade

U govoru prošlog petka, Erdogan je obećao kako Turska neće prihvatiti potez sirijskih Kurda da osnuju vlastitu državu u Siriji na što Kurdi ciljaju ako se uspiju oduprijeti borcima Islamske države protiv kojih ratuju. “Nikada nećemo dopustiti osnivanje države na našoj južnoj granici. Nastavit ćemo borbu protiv toga bez obzira na cijenu koju ćemo eventualno morati platiti”, bio je jasan Erdogan. Optužio je sirijske Kurde za etničko čišćenje na sirijskom području koje je pod njihovom kontrolom.

Nakon tog govora, počelo se govorkati kako su Erdogan i turski premijer Ahmet Davutoglu odlučili poslati tursku vojsku u Siriju. Svi mediji koji su objavili ovu vijest pozvali su se na neimenovanog izvora iz Ankare, službene potvrde ili demantija iz vlade nije bilo. Turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu rekao je kako će službenu objavu dati tek utorak nakon redovnog sastanka Vijeća za nacionalnu sigurnost na kojem će sudjelovati predsjednik, Vlada i vojni vođe.

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan AFP

U nepotvrđenim izvješćima se navodi da će 18.000 vojnika biti raspoređeno duž granice duge 100 kilometara koja se proteže od kurdskog grada Korbane na istoku pa do područja na zapadu koje je pod nadležnošću Slobodne sirijske vojske i drugih pobunjeničkih skupina, oko grada Mare.

Vođa kurdske stranke opovrgava da žele države

Špekulacije o turskoj vojnoj intervenciji počele su još 2011., od početka sukoba u Sriji. Turske vlasti još tada su zatražile od UN-a i zapadnih saveznika zeleno svjetlo za stvaranje tampon zone unutar Sirije kako bi se spriječio kaos na turskoj granici i pomoglo izbjeglicama na sirijskom tlu prije nego prijeđu tursku granicu. Na taj turski zahtjev nikada nije odgovoreno.

Turci su zabrinuti da bi se Kurdi mogli proširiti i međusobno povezati sva svoja područja u Siriji koja su uz granicu s Turskom te tako uspostaviti svoju državu. Vođa PYD-a, stranke sirijskih Kurda, je takve navode opovrgnuo, no turski čelnici mu ne vjeruju.

Nije poznato kada bi se turski vojnici trebali uključiti u borbe u Siriji gdje je stanje sve napetije. U nedjelju su izbile borbe između sirijske vojske i ISIS-a blizu grada Azaza, što je na turskoj granici. Neslužbeno se doznaje da će se turski vojnici priključiti kada vojska dođe do područja grada Mare.