Izgleda da je Hrvatska predvodnik retrogradnih ideja u EU; čak i Mađarska i Poljska u izjavi spominju LGBT prava, Hrvatska ne

Večernji list usporedio je našu izjavu s mađarskom i poljskom

FOTO: Telegram

Danas su i službeno usvojeni zaključci o prioritetima Europske unije na forumima UN-a za ljudska prava, a na taj su dokument tri države, Hrvatska, Mađarska i Poljska poslale svoje dodatno tumačenje i stavove.

Sadržaj izjave koji je poslala Hrvatska procurio je prošlog tjedna, a dopisnik Večernjeg lista Tomislav Krasnec sada je došao i do poljske i mađarske izjave. Od tri države članice koje su poslale svoje tumačenje, Mađarska i Poljska u jednoj ili dvije rečeice naglašavaju svoju spremnost na borbu protiv diskriminacije LGBT osoba, dok u izjavi Hrvatske nema slične formulacije, piše Večernji.

Prigovor zbog veleposlanika za LGBT prava

“Poljska odbacuje sve pokušaje diskriminacije bilo koga na bilo kojoj osnovi, među ostalim na osnovi spolne orijentacije, te se bori protiv svih pokušaja uporabe nasilja nad LGBT osobama”, kazali su Poljaci. Dok su Mađari napisali kako su “i dalje predani svojim obvezama u pogledu ljudskih prava, među ostalim zaštiti i promicanju prava žena i rodne ravnopravnosti…Mađarska snažno odbacuje sve oblike diskriminacije ili nasilja utemeljenoga na bilo kojoj osnovi ili statusu, među ostalim na spolnoj orijentaciji i rodnom identitetu”.

Sve tri zemlje imaju primjedbe na posebno naglašavanje podrške novouspostavljenoj dužnosti UN-ova veleposlanika za LGBT prava.

“Rad i opseg aktivnosti svih mandatara za posebne postupke, posebno novog neovisnog stručnjaka UN-a za spolnu orijentaciju i rodni identitet, trebali bi se provoditi strogo u skladu s međunarodnim pravom i međunarodno priznatim ljudskim pravima. Smatramo da nema potrebe za odabirom bilo kojeg mandatara za posebne postupke, s obzirom na to da svi oni obavljaju posao u svojim pojedinačnim područjima zaštite ljudskih prava”, stoji u izjavi Hrvatske, a u sličnom tonu reagirale su i Mađarska i Poljska.

Spolna i reproduktivna prava i definicija braka

Još jedna točka prijepora jest formulacija prema kojoj Vijeće EU “ostaje predano spolnom i reproduktivnom zdravlju i pravima”. Hrvatska je tu napisala kako “primjećuje da pojmu ‘spolno i reproduktivno zdravlje i prava’ nedostaje sporazumna definicija na međunarodnoj razini, među ostalim na razini Europske unije. U tom smislu Hrvatska taj pojam tumači tako da pobačaj njime nije obuhvaćen”.

Treća točka prijepora koju su spomenuli samo Hrvatska i Mađarska, ne i Poljska jest definicija braka. Zaključci EU se uopće ne bave definicijom braka, a hrvatska Vlada je naglasila kako “da pojmu ‘spolno i reproduktivno zdravlje i prava’ nedostaje sporazumna definicija na međunarodnoj razini, među ostalim na razini Europske unije. U tom smislu Hrvatska taj pojam tumači tako da pobačaj njime nije obuhvaćen”, zaključuje Večernji list.

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Davor Ivo Stier kazao je dana u Ženevi kako Vlada neće promijeniti zakon o pobačaju i kako se zalaže za dostojanstvo LGBT osoba. “Mi proširujemo, a ne sužavamo naše aktivnosti u promicanju ljudskih prava”, kazao je Stier.