Trump nije baš bio iskren kad je rekao da nema financijskih veza s Rusijom. Zapravo ih je bilo dosta

Trumpovi suradnici također su dobri poznavatelji ruskih prilika

WASHINGTON, DC - JULY 07: Presumptive Republican presidential nominee Donald Trump arrives at RNC headquarters for a meeting with House Speaker Paul Ryan (R-WI), and House Republicans July 7, 2016 in Washington, DC. Later in the day Trump is scheduled to meet with Senate Republicans.   Mark Wilson/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Izabrani američki predsjednik Donald Trump stalno najavljuje kako će poboljšati odnose s Rusijom. U više je navrata hvalio ruskog predsjednika Vladimira Putina. A sada, nakon nekoliko tjedana izbjegavanja, Trump je u srijedu konačno priznao da je Rusija odgovorna za hakiranje uoči američkih izbora.

No, istom je prilikom demantirao nešto drugo, da ima ikakve financijske veze s Rusijom. Problem je to što je Trump imao niz poslova u Rusiji i s Rusima, a CNN donosi uvid u neke od njih. Osim poslovnih veza, ključni su i neki od Trumpovih suradnika koji su također imali duboke veze s Rusijom.

1. Miss Universe u Moskvi

Donald Trump je 2013. zaradio milijune kada je sklopio partnerstvo s ruskim milijarderom Arasom Agalarovim da bude domaćin izbora za Miss Universe koje se održavalo u Moskvi.

2. Izgradnja Trump Towera u Moskvi

Pokušaj izgradnje Trump Towera u Moskvi propao je prije nego što je i krenuo. CNN nije našao ni jedan njegov projekt koji je zapravo završen u Rusiji. Najavljivao je i izgradnju hotela i tornja, ali i brojne druge projekte u Rusiji, napominjući da su vrlo važni.

3. Trump Vodka

Trump je na rusko tržište pokušao ući i s Trump Vodkom. Zapravo je posao za njega odradila firma Drinks Americas. No, to i nije prošlo baš uspješno. Bivši izvršni direktor kompanije rekao je za CNN Money kako nisu napravili veliki pomak na ruskom tržištu.

Sve što su napravili jest da su prodali 8 tisuća votki, od 100 tisuća koliko ih je rasprodano diljem svijeta. Nema podataka je li Trumpova votka još u prodaji.

4. Prodaja vile na Floridi

Trump je elitnu vilu smještenu u Palm Beachu na Floridi prodao ruskom milijarderu Dmitriju Ribolovlevu za 95 milijuna američkih dolara.

5. Ruska ulaganja u Trumpa

Trumpov sin Donald Trump Jr. je 2008. rekao kako se u Trumpove firme puno novca slijeva iz Rusije. “Kada je riječ o high end projektima u SAD-u, Rusi čine prilično neproporcionalan dio mnogih naših poslova; recimo u Dubaiju i svakako s našim projektom u Sohou i bilo gdje drugdje u New Yorku. Vidimo da se iz Rusije slijeva mnogo novca.

Doista postoji puno novca koji odlazi na novogradnju i na već postojeće zgrade, što je odraz trendova u ruskoj ekonomiji i, naravno, slabog dolara u odnosu na rublju”, rekao je tada.

Trump je angažirao odvjetničko društvo Sojuzpatent kako bi zaštitio najmanje osam svojih zaštitnih znakova u Rusiji, kao npr. Trump, Trump Home, Trump Tower.

6. Suradnja s firmom Bayrock Group

Trump je surađivao i s Bayrock Groupom, firmom koju vode sovjetski imigranti, a koja je financirana ruskim i sovjetskim novcem. Zajedno su ulagali u Fort Lauderdaleu, Floridi i New Yorku. Također, planirali su otvoriti Trump Tower u Moskvi. No, Trump je naveo kako je plan propao nakon medijskih izvješća u kojima se propitkivala vrijednost Trumpovih firmi. Partneri s ruskim vezama su nakon toga odustali.

7. Nekadašnji suradnik Paul Manafort

Manafort je bio šef Trumpove kampanje AFP

Trumpove veze s Rusijom ne odnose se samo na poslovne ponude. Bivši menadžer njegove kampanje Paul Manafort imao je dosta duboke veze s Rusijom koje uključuju i Viktora Janukoviča, bivšeg ukrajinskog predsjednika koji je pobjegao iz države.

Janukovič, koji je sada u Rusiji, “pozvao je Vladimira Putina da pošalje ruske trupe u Ukrajinu”, tvrdila je BIjela kuća. Bivša ukrajinska premijerka Julija Timošenko podnijela je tužbu u kojoj tvrdi kako je Manafort bio “ključni savjetnik predsjednika Janukoviča i drugih ukrajinskih političkih ličnosti do otprilike 2003.”

8. Trumpovi savjetnici

Carter Page

Page, koji je ranije bio poznat kao savjetnik za vanjsku politiku u Trumpovoj kampanji, godinama je bio u Mosvki, gdje je bio odgovoran za otvaranje ureda Merrill Lynch, a radio je i kao savjetnik na ključnim transakcijama za Gazprom, Rao UES i druge firme. Tako proizlazi iz njegovog profila na web stranici njegove firme Global Energy Capital. Na tiskovnoj konferenciji održanoj u srijedu, Trumpov glasnogovornik Sean Spicer, rekao se kako novoizabrani predsjednik nikada nije susreo s Pageom.

Richard Burt

Burt ima dugogodišnje veze s ruskom diplomatskom i investicijskom zajednicom zbog svojih uloga u Vladi i biznisu. Savjetovao je rusku Alfa banku, koja trenutno nije pod američkim sankcijama kao neke privatne ruske banke. No, Burtova primarna veza s Rusijom je njegov angažman u Centru za nacionalne interese koji je blizak Kremlju. Tamo je u savjetodavnom odboru, piše politička djela za njihov časopis i usko surađuje s predsjednikom centra Dimitrijem Simesom, bišim NIxonovim pomoćnikom i Putinovim prijateljem.

Umirovljeni general Michael Flynn

Flynn, kojega je Trump izabrao kao sljedećeg američkog savjetnika za nacionalnu sigurnost, dosta je poznat u ruskim krugovima. U prosincu 2015. Flynn je otputovao u Moskvu i sjedio pored Putina na svečanosti ruskog news kanala RT. Više je puta isticao i svoj stav da bi se SAD i Rusija trebali udružiti i zajedno se učinkovitije boriti protiv ISIS-a. Flynn je međutim izrazio zabrinutost zbog dokumenata koje je objavio najpoznatiji američki zviždač Edward Snowden i zbog svega što bi ruska obavještajna zajednica iz toga mogla doznati.