Nekad je nužno odabrati stranu

Izgleda da Njemačka, zbog govora mržnje, misli prilično ozbiljno kažnjavati Facebook i druge društvene mreže

Njemački ministar pravosuđa predložio je rigorozan zakon

TO GO WITH Afghanistan-unrest-social-media,FEATURE by Usman Sharifi
In this picture taken on July 22, 2012, an Afghan ethnic Hazara woman browses the Facebook website at the Young Women For Change internet cafe, Afghanistan's first women-only net cafe, in Kabul. Ten years after the fall of the Taliban, who banned modern technology as un-Islamic, social media in Afghanistan are booming as politicians, warlords -- even the militants themselves -- rush to get their message across.  AFP PHOTO/ SHAH Marai / AFP PHOTO / SHAH MARAI
FOTO: AFP

Njemački ministar pravosuđa predložio je zakon prema kojem bi društvene mreže poput Facebooka bile strogo kažnjavane u slučaju da ne uklone govore mržnje sa svojih stranica, i to vrlo brzo.

Ministar Heiko Maas izjavio je u utorak da bi kazne mogle iznositi do 50 milijuna eura. Pritom je bio vrlo kritičan prema naporima Facebooka da suzbije rasističke i ksenofobne postove, piše Guardian.

Pravna obveza brisanja sadržaja

Radi se tek o prijedlogu zakona koji treba dobiti suglasnost kabineta Angele Merkel, a potom parlamenta. Novi zakon bi već postojeći kodeks pretvorio u pravnu obvezu brisanja ilegalnog sadržaja, redovitog obavještavanja o broju zaprimljenih prijava i olakšavanja prijave uvredljivog sadržaja svojim korisnicima. Inače, prema tom kodeksu firme koje stoje iza društvenih medija imaju obvezu u roku 24 sata izbrisati uvredljive postove.

Facebook i drugi obećali su 2015. godine ispitati i ukloniti u roku od 24 sata bilo kakve govore mržnje koje se šire online, a posebno one koje se tiču masovnog priljeva imigranata i izbjeglica. No, Maas je danas utvrdio da “društveni mediji ne shvaćaju pritužbe svojih vlastitih korisnika dovoljno ozbiljno”.

Lakši način upućivanja pritužbi

Prema novom prijedlogu zakona propisuje se da društvene mreže moraju ponuditi korisnicima jasne i lako dostupne upute za pritužbe, potom ih brzo pregledati i brisati nelegalne postove, i sve to u roku od 24 sata. Uvredljivi postovi bi trebali biti skinuti u roku od tjedan dana nakon što je tužba podnesena. Tvrtke će također morati podnijeti tromjesečne izvještaje o svojim naporima da minimaliziraju govor mržnje.

Maasova incijativa, koja je među strožima u Europi, naišla je na kritike i unutar njemačke vlade. No, iz Središnjeg vijeća Židova u Njemačkoj pozdravljaju ovakav ministrov prijedlog. Smatraju da su snažnije mjere protiv “poticanja rasne mržnje, veličanja nacionalsocijalizma i negiranja holokausta na društvenim medijima” prijeko potrebne.