Izgleda da Rusija sve više pomaže Siriji, navodno Asadu stiže napredni ruski protuzračni raketni sustav

Tim sustavom trebali bi upravljati Rusi u Siriji, kažu zapadni dužnosnici

FOTO: AFP/AFP

Rusija Siriji šalje napredni protuzračni raketni sustav u sklopu pojačane vojne potpore sirijskom predsjedniku Bašaru al-Asadu, rekla su u petak dva zapadna dužnosnika i jedan ruski izvor.

Zapadni dužnosnici rekli su da će sustavom SA-22 upravljati ruski, a ne sirijski vojnici i da sustav još nije stigao u Siriju.

“Taj sustav je napredna verzija koju koristi Rusija i njime bi trebali upravljati Rusi u Siriji”, rekao je jedan od izvora, zapadni diplomat koji je upoznat sa svim procjenama američkih i izraelskih obavještajnih službi.

Ruski izvor, blizak ruskoj mornarici, rekao je da to nije prvi put kako Rusija Siriji šalje sustav SA-22, već je to učinila i 2013.

https://twitter.com/SputnikInt/status/642364488620994560

SAD-u nisu jasne namjere Moskve

Američki dužnosnici vjeruju da Rusija šalje vojnike i opremu u Siriju, iako kažu da im namjere Moskve nisu jasne. Libanonski izvori su rekli da su ruski vojnici počeli sudjelovati u borbenim operacijama na strani Asadovih snaga, no Rusija to niječe, tvrdeći da je riječ o dugogodišnjoj vojnoj suradnji s Damaskom, koja se temelji na dugoročnim sporazumima o dostavi oružja.

Rusija je posljednjih mjeseci pojačala pomorske vježbe u sirijskim vodama i priprema se za nove vježbe, reklo je nekoliko izvora, a rusko ministarstvo obrane objavilo je da je ruska mornarica u Sredozemlju održala više vježbi od svibnja dosad nego u cijeloj 2014.

Izvor blizak ruskoj mornarici u petak je Reutersu izjavio da se eskadra od pet ruskih bojnih brodova, opremljena projektilima na navođenje, uputila na vježbe u sirijske teritorijalne vode, pri čemu će možda i ispaljivati projektile.

Formiraju li Rusi nove baze?

Podsjetimo, libanonski izvori pak tvrde da Rusi oformljuju dvije nove baze u Siriji, jednu blizu obale, a drugu u unutrašnjosti, koja bi trebala biti glavna baza za vojne operacije. U gradu Tartusu, na teritoriju koji kontroliraju Asadove snage, Rusija ima svoju jedinu mornaričku bazu na Mediteranu.

Glasnogovornik Bijele Kuće Eric Schultz komentirao je rusku vojnu prisutnost u Siriji. “Pozdravili bismo konstruktivan ruski doprinos u borbi protiv ISIS-a, no bili smo jasni kako bi bilo neodgovorno od bilo koje strane, uključujući i Ruse, dati podršku Asadovom režimu”.

Šef američke diplomacije John Kerry pričao je sa svojim ruskim kolegom Sergejem Lavrovom drugi put u posljednja četiri dana. Upozorio ga je da bi ruska vojna prisutnost u Siriji mogla rezultirati dodatnim nasiljem.

Snimili su ih američki sateliti

Američki CNN objavio je kako SAD promatra kretanje ruske vojske u Siriji, te kako su američki sateliti snimili barem tri velika ruska aviona Antonov koji su u Siriju dopremali oružje i opremu. Iz četvrtog zrakoplova navodno je stiglo rusko vojno osoblje, dok su dva ruska broda iskrcala teret u ludi Tartus. Nepoznato je što je točno dostavljeno, a sateliti su snimili i stotinjak pripadnika ruske mornaričke pješadije i desetak vozila.

Amerikanci strahuju da će ruska vojna intervencija, osim protiv Asada, ići i protiv umjerenih pobunjenika koji pomoć primaju u SAD-u. U slučaju Asadovog pada, što SAD priželjkuje, Rusija bi svojim prisutstvom u zemlji mogla pratiti, pa i kontrolirati tijek događaja.