Nekad je nužno odabrati stranu

Izgleda kako Hrvatska godinama zarađuje ozbiljan novac od prodaje oružja koje na kraju završi u Siriji

Istraživačka mreža BIRN otkriva velika povećanja u izvozu oružja

A Syrian rebel fighter from the Failaq al-Rahman brigade comes out of a hiding position on the frontline against regime forces in the town of Arbin in the eastern Ghouta region on the outskirts of the capital Damascus on February 26, 2016. 
A partial ceasefire between Syria's regime forces and non-jihadist rebel fighters is due to take effect at midnight (2200 GMT) local time.
 / AFP PHOTO / AMER ALMOHIBANY
FOTO: AFP/AFP

Hrvatska je zabilježila rekordnu prodaju zastarjelog sterljiva i oružja Saudijskoj Arabiji, ignoriravši osnovane sumnje kako će ta roba biti preusmjerena za Siriju, pišu Lawrence Marzouk, Ivan Angelovski i Jelena Svirčić za Balkansku istraživačku mrežu BIRN. Do povećanja je došlo, unatoč upozorenjima organizacija za ljudska prava o ilegalnom preusmjeravanju pošiljki u ratna područja, što predstavlja kršenje međunarodnih zakona i zakona EU. Izvukli smo najvažnije stvari iz teksta Balkanske istraživačke mreže objavljenoj na portalu BalkanInsight.

1. Kolika je vrijednost izvezenog oružja?

Prema istraživanju BIRN-a i Mreže za istraživanje organiziranog kriminala i korupcije (OCCRP), Hrvatska je prvih devet mjesec 2016. prodala streljiva, mina i raketnih bacača u vrijednosti od 83 milijuna eura, dok cifre iz listopada i prosinca tek trebaju biti objavljene. Od prosinca 2012. i početka rata u Siriji, Hrvatska je izvezla oružje i streljivo vrijedno 126 milijuna eura Saudijskoj Arabiji i 44 milijuna eura Jordanu, prema podacima s internet stranice UN Comtrade. Zagreb je ukupno isporučio 6.000 tona streljiva za ručno i lako oružje, što je vjerojatno podrazumijevalo metke, minobacačke projektile, rakete i granate samo Saudijskoj Arabiji. Najvrijednije pošiljke do sada, one u veljači, lipnju i rujnu 2016. sadržavale su gotovo 2.600 tona metaka, mina za minobacače i rakete, a vrijednost je iznosila 77 milijuna eura. Dodatnih 122 tone bacača raketa ili granata prevezeno je u ožujku i kolovozu 2016. u Saudijsku Arabiju u skladu s UN-ovim podacima o međunarodnoj trgovini.

Kako otkriva istraživanje BIRN-a i OCCRP-a koje je objavljeno prošlog srpnja ustvrdilo je kako je Hrvatska iizmeđu 2012. i 2014. odobrila izvozne licence vrijedne 302 milijuna eura Saudijskoj Arabiji, Jordanu, Turskoj i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, što su četiri ključna dobavljača sirijske opozicije.

2. Okej, no što dokazuje da je oružje završilo u Siriji?

UN-ovi podaci pokazuju da je Hrvatska 2012. izvezla streljiva u vrijednosti od manje od milijun eura godišnje, a do ovog je povećanja došlo s početkom sirijskog grđanskog rata – 2012. ta je brojka iznosila 4.7 milijuna eura; 2013. 30 milijuna eura; 2014. 35 milijuna eura, 2015. 6.6 milijuna eura i 2016. 77 milijuna eura. Premda su vlasti, kako piše BIRN uložile “maksimalne napore” da detalji trgovine ne bi došli u medije, brojne fotografije i snimke iz Sirije pokazuju uvjerljive dokaze o prisustvu streljiva i oružja hrvatske proizvodnje u toj državi.

https://www.youtube.com/watch?v=i8EM6nIcxHE

3. Odakle Hrvatskoj to streljivo?

Kako piše BIRN, Hrvatska nema veću aktivnu proizvodnju streljiva i u prethodnim godima je uvezla manje količine oružja, što ukazuje na to kako ovaj izvoz dolazi od velikih zaliha Ministarstva obrane koje datiraju iz Jugoslavije i rata. Vojni i sigurnosni stručnjak portala Obris Igor Tabak kazao je BIRN-u kako Hrvatska trenutno nema tvornicu za proizvodnju streljiva, pa očito prodaje zalihe. “Vrlo je vjerovatno kako ovi izvozi potječu od stare municije, vjerovatno s zaliha bivše Jugoslavije i proizvodnje Istočnog bloka”, kazao je BIRN-u.

https://www.youtube.com/watch?v=mRVL02I88uw

4. Što o svemu kažu hrvatske vlasti?

Ništa posebno. Hrvatska dosljedno odbija priznati da ostvaruje ogromnu dobit od prodaje svojih zaliha na ratištima na Bliskom istoku, no podaci koje je objavila organizacija Regionalni pristup smanjenju zaliha pokazujukako porast izvoza zaliha oružjem koincidira sa početkom građanskog rata u Siriji. “Niz dokumenata koji je predat regionalnom forumu od strane MORH-a detaljno pokazuje kako je Hrvatska vojska prodala barem 5.000 tona viška streljiva 2013. i 2014. godine – a tolika količina je prethodno prodana u razdoblju od deset godina – sa zaliha od otprilike 18.000 tona”, piše BIRN.

Glasnogovornik Ministarstva gospodarstva prvo je kazao novinarima BIRN-a i OCCRP-a kako nije bilo izvoza bacača raketa ili granata Saudijskoj Arabiji tijekom 2016., a onda je suočen sa službenim brojkama UN-a i Hrvatskog zavoda za statistiku koje kažu suprotno bio bez komentara, piše BIRN. Hrvatsko ministarstvo gospodarstva 2013. prestalo je objavljivati detaljne podatke o izvozu oružja 2013.

5. Kako je sve krenulo?

Do naglog porasta prodaje došlo je kada je Hrvatska ponudila svoje oružje Washingtonu za upotrebu u Siriji i početka zračnog prijevoza oružja i streljiva u Jordan, o čemu je prvi izvještavao New York Times 2013. godine. Bivši američki veleposlanik u Siriji Robert Ford to je i potvrdio BIRN-u u intervjuu prošle godine. Od 2012. gotovo sva prodaja streljiva, osim onog u vrijednosti nekoliko stotina tisuća dolara, išla je u Saudijsku Arabiju ili Jordan.

6. Tko je konkretno koristio hrvatsko oružje?

Malo je vjerojatno da bi jedne od najbolje opremljenih oružanih snaga, one Saudijske Arabije koristile zastarjelo hrvatsko oružje. Vojni stručnjaci kazali su BIRN-u da su vjerojatni krajnji korisnici oružja grupe koje podržava Saudijska Arabija u Siriji i Jemenu. Fotografije objavljene na Twitteru 2015. i 2016. godine pokazuju bacače granate RBG-6 u upotrebi ili na prodaju u Siriji, a taj se model proizvodi isključivo u Hrvatskoj. Snimke iz Sirije pokazuju Prvu armiju i Pokret Nuredin Zanki, umjerenu frakciju u Siriji koju podržava SAD kako koriste bacače raketa s vidljivim znakom RAK sa strane čime se potvrđuje hrvatsko porijeklo jer je Hrvatska bila jedini proizvođač RAK-12 bacača.

No, čini se kako umjerene pobunjeničke grupe nisu jedine koje su koristile hrvatsko oružje. ISIS i al-Nusra nabavili su bacače hrvatske i jugoslavenske proizvodnje još 2014., prema izvještaijma organizacija poput Amnesty Internationala, piše dalje BIRN.

https://www.youtube.com/watch?v=za5qqRB2J3Q

7. Mora li Hrvatska provjeravati kome ide oružje?

Predsjednik Alan agencije, hrvatskog državnog trgovca oružjem Ivica Nekić koji prodaje oružje poput RAK-12, RBG-6 i zalihe mina kazao je kako agencija “nema ništa” s bilo kojim artikom nađenim u Siriji. Kazao je kako je oružje možda zaplijenjeno na ratištu ili kako je došlo iz Iraka koji desetljećima kupuje oružje iz Srednje i Istočne Europe. Rukovoditelj odjela za oružje i dozvole pri Ministarstvu gospodarstva Darko Kihalić kazao je BIRN-u da u izvoznom dokumentu piše kako će oružje koristiti saudijsko ministarstvo obrane ili tamošnje policijske snage te kako ga neće preprodavati ili izvoziti. On kaže da ovaj pristup znači da je Hrvatska ispunila svoje međunarodne obveze.

No, neke međunarodne organizacije, čini se, ne dijele njegov stav, nastavlja BIRN. Istraživač za oružje za Amnesty International Patrick Wilcken kaže kako je Hrvatska obvezna ne samo provjeravati dokumente, nego i spriječiti preusmjeravanje prema drugoj zemlji. “Imajući u vidu brdo dokaza o sistematskim preusmeravanjima isporuka oružja iz Saudijske Arabije prema oružanim grupama u Siriji, nedostatak detaljnog ispitivanja radi sprečavanja daljih diverzija – može doći do kršenja Zajedničkog stava EU i Sporazuma o trgovini oružjem”, kaže Wilcken. Zastupnica Europske stranke Zeleni iz Švedske i izvjestiteljica Europskog parlamenta Bodil Valero kritizirala je Hrvatsku i pozvala EU da pooštri mjere kontrole izvoza oružja među svojim članicama. “Hrvatska je koristila Saudijsku Arabiju s obzirom da nije dozvoljeno izvoziti u Siriju, a oružje završava u rukama ISIS-a i Kurda. Moramo napraviti mnogo više”, kazala je, zaključuje BIRN.