Izrael je prekinuo odnose sa 12 zemalja koje su podržale rezoluciju UN-a. Ovo su ključne stvari o slučaju

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu bjesni već danima

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu chairs the weekly cabinet meeting at his office in Jerusalem on December 11, 2016. / AFP PHOTO / POOL / ABIR SULTAN
FOTO: AFP

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu naredio je Ministarstvu vanjskih poslova da privremeno prekine sve diplomatske odnose sa 12 veleposlanstava koje su glasale za rezoluciju UN-a kojom Izrael brani izgradnju naselja na okupiranom palestinskom teritoriju. To se dogodilo nakon što se na Božić susreo s veleposlanicima zemalja koje su podržale rezoluciju.

CNN je potvrdu ove informacije dobio od dva službena izraelska izvora. Izraelski veleposlanik u SAD-u, Ron Dermer, objasnio je ove poteze svoje vlade. Kaže kako je Izrael morao odgovoriti na udarac koji je primio u zube. “Ako UN smatra da ovaj teritorij pripada Palestincima, što nije istina i što mi odlučno odbijamo, onda će postizanje mira postati još teže”, kaže Dermer. Donosimo pet osnovnih stvari o ovom događaju.

1. Zbog čega je Izrael prekinuo diplomatske odnose s 12 zemalja?

Na ovu odluku izraelskog premijera potakla je rezolucija koju je u petak izglasalo Sigurnosno vijeće UN-a. Sjedinjene američke države su pri tom glasanju bile suzdržane, što predstavlja zaokret u američkoj politici. Rezoluciju je donijelo Vijeće koje sačinjava 15 zemalja članica, a podržalo ju je 14 država.

2. Na što se odnosi rezolucija UN-a?

U rezoluciji se od Izraela traži da “odmah i u potpunosti zaustavi sve aktivnosti naseljavanja na okupiranom palestinskom teritoriju, uključujući istočni Jeruzalem”. Dodaje se da izgradnja naselja nema pravnu opravdanost i predstavlja kršenje međunarodnog prava.

Palestinci zahtijevaju neovisnu državu na Zapadnoj obali, u Gazi i istočnom Jeruzalemu, područjima koja je Izrael okupirao u ratu. Ujedinjeni narodi izraelska naselja na Zapadnoj obali smatraju nelegelnim preprekama mira.

3. Kako je Donald Trump reagirao na ovu rezoluciju?

Budući američki predsjednik Donald Trump je na svom Twitteru pozvao Obaminu administraciju da stavi veto na predloženu rezoluciju, što je međunarodna javnost doživljela kao pritisak bez presedana. Inače, Sjedinjene Države i ranije su koristile pravo veta za miniranje pokušaja donošenja sličnih rezolucija od 1979. godine, no odnosi između Obamine administracije i izraelske vlade u proteklih osam godina postepeno su se pogoršavali.

4. Koji su bili prvi potezi izraelskog premijera?

Netanyahu je u nedjelju sazvao veleposlanike država koje su glasale za rezoluciju. Izraelski ministar obrane Avigdor Lieberman u nedjelju je najavio da Izrael ukida civilnu koordinaciju s Palestincima. Premijer Netanyahu je na sastanku kabineta izjavio da Izrael priprema akcijski plan protiv Ujedinjenih Naroda, bez dodatnih pojašnjenja kako bi to trebalo izgledati, no država je već ukinula financiranje UN-ovih agencija.

“Američki veleposlanik nije pozvan jer su Sjedinjene Države tijekom glasanja bile suzdržane, i nisu glasale za donošenje rezolucije”, izjavio je Emmanuel Nahshon iz izraelskog ministarstva vanjskih poslova. Nakon istupa Netanyahua protiv Obamine administracije, koju je prozvao da orkestrira donošenjem ove rezolucije, sazvan je i američki veleposlanik Daniel Shapiro.

5. Što uopće znači suspenzija diplomatskih odnosa?

To znači da će do daljnjega biti suspendirani svi poslovi s veleposlanstvima zemalja koje su podržale rezoluciju. Izraelski premijer neće se susretati s ministrima vanjskih poslova ovih zemalja, a njihovi veleposlanici neće biti primani u izraelskom Ministarstvu vanjskih poslova.

Službena putovanja izraelskih ministara u ove zemlje biti će limitirana. Izraelski veleposlanici, koji djeluju u ovim zemljama, moći će nastaviti suradnju s vladom u kojoj se zemlji nalaze.

6. Na koje zemlje se odnosi ova odluka?

Na Veliku Britaniju, Francusku, Rusiju, Kinu, Japan, Ukrajinu, Angolu, Egipat, Urugvaj. Španjolsku, Senegal i Novi Zelan