Izvanredan potez niza stručnjaka: Sirijsko arheološko blago bit će od sutra dostupno u 3D rekonstrukciji

Pokušaj je to spašavanja podataka o spektakularnim spomenicima

Amfiteatar u Palmiri
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Sutra bi na internet trebale biti postavljene 3D rekonstrukcije sirijskog arehološkog blaga. Dio je to napora da se napravi digitalna baza fotografija i podataka o spektakularnim kulturnim spomenicima ratom opustošene Sirije.

Francuski i sirijski stručnjaci za digitalizaciju rade zajedno sa sirijskim arheolozima na predstavljanju nekih od najčuvenijih spomenika nakon što je tzv. Islamska država sravnila sa zemljom dva hrama u drevnoj Palmiri, gradu koji je pod zaštitom UNESCO-a, te izazvala zgražanje međunarodne javnosti, prenosi AFP.

Digitalna rekonstrukcija građevina

Dvije najčuvenije građevine koja su snimljene i digitalno rekonstuirane do detalja su Umayyad džamija u Damasku iz 12. stoljeća i Krak des Chevaliers, odnosno Tvrđava vitezova u blizini opustošenog grada Homsa.

Krak des Chevaliers
Krak des Chevaliers Wikipedia

Tehnologija koju je razvila start-up kompanija Iconem korištena je i za snimanje amfiteatara iz rimskog doba ili feničansko nalazište u drevnoj luci Ugarit, gdje su nađeni ostaci najstarijeg pisma na svijetu. Tehničari te tvrtke rade zajedno s 15 stručnjaka sirijskog Ravnateljstva za antikvitete i muzeje i na digitalizaciji nekih od najvažnijih muzejskih kolekcija u zemlji.

ISIS zarađuje na antikvitetima

Tijekom pet godina rata u Siriji uništene su i opljačkane stotine važnih nalazišta i spomenika kulture, uključujući hramove u Palmiri. ISIS stare hramove i kipove smatra idolopoklonstvom i javno najavljuje njihovo uništenje. Sumnja se i da je umiješan u ilegalnu prodaju antikviteta.

Rad na bazi podataka “Sirijsko naslijeđe”, najvećoj bazi u 3D tehnologiji, počeo je u krajem prošle godine i pokriva veliki broj građevina iz otomanskog doba, kao i tvrđavu iz 11. stoljeća u Damasku.