Izvještaji iz sirijskih gradova u kojima se umire od gladi sve su gori: 'Više nema pasa ni mačaka. Nestalo je čak i lišća'

Madaja je najgori primjer. Rat u Siriji preko ruba gladi gurnuo je pola milijuna ljudi

A Syrian man looks for herbs to eat with his family in the heavily damaged neighbourhood of Juret al-Shiyah, which is allegedly exposed to the fire of government forces' snipers, in the central Syrian city of Homs on February 1, 2014. At UN-brokered peace talks between the Syrian government and the opposition in Geneva last week, the only tangible pledge to emerge concerned aid for civilians in rebel-held parts of the central city of Homs, besieged by the military since June 2012.  AFP PHOTO / BASSEL TAWIL / AFP / BASSEL TAWIL / BASSEL TAWIL
FOTO: AFP

U srpnju 2015. godine vojne postrojbe odane predsjedniku Bašaru al-Asadu počele su s opsadom sirijskog grada Madaje. Doslovno su ga odsjekli od vanjskog svijeta, zapriječili su čak i donošenje hrane. Početkom siječnja ove godine stanovnici su bili prisiljeni jesti hranu i insekte, a prethodno su već pojeli gradske pse i mačke lutalice, stoji u izvještaju Al-Jazeere.

Najmanje 23 osobe umrle su od posljedica pothranjenosti.

Nastavak opsade

U ponedjeljak se činilo da je opsadi došao kraj jer je u grad stigao prvi konvoj s humanitarnom pomoći. Međutim, bilo kakvo olakšanje zbog dolaska pomoći bilo je preuranjeno, piše Vox. Kamioni s humanitarnom pomoći došli su u Madaju već i ranije, u listopadu, ali opsada je nastavljena odmah nakon toga. Možda i najbitnije, kratkoročni sporazumi ne mogu spriječiti gladovanje stanovništva. Gladovanje stanovništva moguće je spriječiti samo okončanjem rata u Siriji.

Madaja, grad na zapadu Sirije, imao je prije rata 40.000 stanovnika. Nalazi se u blizini libanonske granice, a ranije je bio poznat kao turistički grad. Danas se nalazi u ratnoj zoni, a zbog blizine Damaska predstavlja važnu poveznicu između Asada i njegovih saveznika, libanonskog Hezbollaha.

Madaja odsječena od ostatka svijeta

Kamioni humanitarne pomoći na ulazu u Madaju
Kamioni humanitarne pomoći na ulazu u Madaju AFP/AFP PHOTO

Sirijski pobunjenici držali su Madaju neko vrijeme pod kontrolom, ali režimske snage ih opsjedaju već neko vrijeme. Sve je postalo gore kada je Hezbollah ušao u obližnji Zabadani. Iako ga još uvijek nisu u potpunosti zauzeli, Zabadani je jedina prava veza Madaje s vanjskim svijetom. Borbe koje se ondje odvijaju zaustavile su dostavu hrane i ostalih zaliha.

“Otkako je 18. listopada jednokratno distribuirana hrana, opsada je ponovno nastavljena u punom opsegu”, stoji u javnom priopćenju Liječnika bez granica, nevladine humanitarne organizacije. Po nekim izvještajima s terena, kilogram riže u Madaji je dostizao cijenu od 250 dolara. Većina stanovništva nije si to mogla priuštiti pa su gladovali. U bolnicama Liječnika bez granica između 1. prosinca i 7. siječnja zbog pothranjenosti su umrle najmanje 23 osobe.

“Nema više pasa ni mačaka u gradu. Nestalo je čak i lišća s drveća, koje smo jeli”, ispričao je Rahman, stanovnik Madaje za Al-Jazeeru.

400.000 Sirijaca pod opsadom

Stanovnici Madaje čekaju dolazak humanitarne pomoći
Stanovnici Madaje čekaju dolazak humanitarne pomoći AFP/AFP PHOTO

Iako bi primirje u Zabadaniju, ili barem redovite dostave hrane, kratkoročno riješilo probleme Madaje, ostaje činjenica da je oko 400.000 Sirijaca diljem države trenutno pod opsadom. Iako izgladnjivanje nije tako ekstremno kao u Madaji, ne postoji nikakvo jamstvo da se takvo što neće dogoditi negdje drugdje.

Gotovo polovica od tih 400.000 Sirijaca nalazi su u okruženju postrojbi odanih predsjedniku Asadu. No, najveća skupina civila, gotovo 200.000 njih, pod opsadom je tzv. Islamske države na istoku Sirije. Druge oružane skupine, a posebice Ahrar al-Sham, opsjedaju više od 12.000 civila u izoliranim gradovima odanima sirijskom režimu na sjeveru Sirije, piše New York Times.

A Syrian child eats a fruit on the outskirts of the besieged rebel-held Syrian town of Madaya, on January 11, 2016, after being evacuated from the town. Dozens of aid trucks headed to Madaya, where more than two dozen people are reported to have starved to death, after an outpouring of international concern and condemnation over the dire conditions in the town, where some 42,000 people are living under a government siege. / AFP / LOUAI BESHARA
Dječak snimljen nakon dolaska pomoći u Madaju AFP