Nekad je nužno odabrati stranu
FOTO: Screenshot

Par primjera premijerove neobične prakse; ministri izađu s planom koji se građanima ne dopadne, gospodin Plenković ga povuče

Izvukli smo nekoliko slučajeva kad je premijer povukao ono što mu ne odgovara

Par primjera premijerove neobične prakse; ministri izađu s planom koji se građanima ne dopadne, gospodin Plenković ga povuče

Izvukli smo nekoliko slučajeva kad je premijer povukao ono što mu ne odgovara

FOTO: Screenshot

Tenzije koje su se jučer podigle u javnosti oko Nacrta novog Obiteljskog zakona premijer Andrej Plenković riješio je tako što je prvo opomenuo ministricu Nadu Murganić čije je ministarstvo pustilo Nacrt zakona u javnost, a onda je i Nacrt skinut s internetskih stranica e-savjetovanja. Resorno ministarstvo povuklo ga je na doradu. Premijer je, između ostaloga, rekao i kako nacrt zakona nije prošao kroz sva tijela na Vladi prije nego je pušten u javnost.

Tako se na neki način ogradio od poteza svoje suradnice i pokušao uvjeriti javnost kako on ne stoji iza spornog prijedloga Nacrta. Isto je Plenković napravio već nekoliko puta tijekom svog jednogodišnjeg mandata na čelu Vlade. Naime, kada se javnost ozbiljno usprotivi najavljenim potezima Vlade, premijer jednostavno odustane od toga, često ostavljajući svoje suradnike ministre u pomalo nezgodnoj poziciji. Pobrojali smo nekoliko takvih situacija.

1. Odustajanje od poreza za nekretnine

Najpoznatiji prijedlog, zasad, od kojeg je Vlada odustala, je porez na nekretnine. Ministar financija Zdravko Marić više puta ga je najavljivao, uvjeravajući građane da ih takav porez neće dodatno osiromašiti i opteretiti njihove budžete. “Vjerujte mi da bih ja bio prvi koji bi potpisao peticiju protiv nekog novog nameta. Dakle, ponavljam još jedanput porez na nekretnine nije nikakav novi namet – on integrira tri postojeća nameta u jedan”, izjavio je Marić ovoga kolovoza. No, veliki dio javnosti žestoko se usprotivio ovakvim najavama, planiran je čak i prosvjed protiv poreza koji bi se odnosio na ogroman broj građana.

Stoga je, na sjednici Vlade sredinom ovog mjeseca, premijer obznanio kako se porez na nekretnine odgađa do daljnjega. “Ovu tematiku ćemo regulirati drugim zakonom, Zakonom o komunalnom gospodarstvu koji će proći kroz izmjene. Onda slijedi javna rasprava, temeljite procjene, i očekujem da ćemo postići rezultat koji će biti na dobrobit svih”, rekao je premijer i dodao da će se sljedećih mjeseci ovo pitanje staviti na stol. “Ono što je bitno je da poreza na nekretnine nema od 1.1.2018. i nadam se da je to svima jasno.” Isto je ponovio i ministar financija Marić. “Odredbe koje se tiču samog poreza na nerketnine se brišu i uklanjaju iz ovog zakona”, nedvosmisleno je poručio Marić.

2. Problemi s Tolušićevim pravilnikom

Nakon višednevne polemike oko novog Pravilnika o inspekciji voća i povrća, Ministarstvo poljoprivrede je od njega odustalo i vratilo pravilnik na staro. Radi se o pravilniku kojim je ministar Tomislav Tolušić, među ostalim, povećao naknadu za inspekcijski nadzor s 90 na 2000 kuna. Ministar poljoprivrede Tolušić izmjenu pravilnika branio je tezom kako je njegova namjera isključivo briga o kvaliteti hrane koja dolazi u Hrvatsku, a ne nanošenje štete susjednim zemljama.

Međutim, regionalni ministri su to shvatili malo drukčije. Resorni ministri iz BiH, Srbije, Crne Gore i Makedonije smatrali su da je Hrvatska uvođenjem novog pravilnika prekršila osnovna načela i principe svjetske trgovinske ogranizacije kojim se zabranjuje diskriminacija između domaćih i stranih proizvod. Iako je ministar Tolušić tvrdio da ima podršku premijera Plenkovića, on je zatražio da pronađe drugo rješenje za povećane pristojbe. Ministar Tolušić na kraju je ipak odlučio izmijeniti tek doneseni Pravilnik i vratiti cijenu za inspekcijski nadzor uvoznog voća i povrća iz zemalja izvan Europske unije na 90 kuna.

3. Pao je i Akcijski plan obrazovanja

Nakon što je portal Srednja.hr objavio iscrpnu analizu Nacrta akcijskog plana za provedbu Strategije obrazovanja i utvrdio niz kontradiktornosti sa samom strategijom, izgledalo je da premijera to baš i ne brine. Poručio je kako Dijana Vican koja je tada vodila Posebno stručno povjerenstvo za provedbu Strategije obrazovanja uživa njegovo povjerenje, a otkriće portala Srednja.hr pokušao banalizirati nazvavši ga “istraživačkim pokušajem”.

Ipak, na izvanrednoj sjednici Posebnog stručnog povjerenstva koju je sazvao, a na kojoj je bila i ministrica obrazovanja Blaženka Divjak, odlučeno je da sporni Nacrt akcijskog plana neće biti usvojen. U međuvremenu je smijenjena i Vican, na čelo Posebnog povjerenstva došao je premijer, a napravljen je i novi akcijski plan za provedbu obrazovne strategije.

4. Problematični Nacrt obiteljskog zakona

Nacrt Obiteljskog zakona objavljen je u srijedu na stranicama e-savjetovanja. Obzirom da su se u njemu našle dosta radikalne teze, kao npr. definicija obitelji prema kojoj muž i žena koji nemaju djece nisu obitelj, kao ni istospolni parovi, udomitelji, Nacrt je vrlo brzo izazvao brojne kritike, a na jučerašnjoj sjednici Vlade komentirao ga je i premijer Plenković.

Opomenuo je ministricu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Murganić zbog nacrta zakona koji je pušten u javnu raspravu. Na sjednici je rekao kako moli ministre da “dobro procijene akte koje puštaju u javnost prije nego ih objave”. Nešto kasnije, zakon je povučen s interneta, a Murganićino ministarstvo je objavilo kako je poslan na doradu.