Jandroković je pričao o ploči, današnjim ludostima u Saboru i još nekim stvarima. Izvukli smo bitno

Predsjednik Sabora gostovao je na N1, a potom na HRT-u

FOTO: Screenshot N1

Predsjednik Sabora Gordan Jandroković danas je gostovao u Dnevniku N1 televizije, a zatim i na HRT-u gdje se, između ostalog, osvruo na današnju izjavu premijera Plenkovića koji je u Saboru poručio kako “može što želi” te ispad ministrice Martine Dalić koja je poludila na zastupnika Miru Bulja. Izvukli smo što je pričao u dva Dnevnika.

O ponašanju premijera i ministrice Dalić danas u Saboru

Komentiravši svađu Dalić i Bulja rekao je: “To je bila jedna netipična situacija. Otkad sam u Hrvatskom saboru, ni ne sjećam se da se takvo što dogodilo. Očito izazvana riječima zastupnika Bulja, potpredsjednica Vlade Dalić je jako emotivno reagirala, ustala i počela polemizirati sa zastupnikom, što je, naravno, izvan našeg Poslovnika”. Pokušao je obraniti Plenkovića i njegovu izjavu da “može što hoće”. “Što se tiče tih riječi, on ih je sam rastumačio, dakle ne moram ga braniti, on se sam obranio. Nije mislio da može sve što hoće u životu, nego da može reći u Hrvatskom saboru ono što želi, ponukan, pretpostavljam, raspravama, pa i vrlo grubim uvredama koje je pretrpio na vlastiti račun.”

O osnivanju Istražnog povjerenstva za Agrokor

Na pitanje hoće li HDZ na kraju ipak podržati osnivanje Istražnog povjerenstva za Agrokor i pričama da HDZ nepodržavanjem povjerenstva želi prikriti nepravilnosti u samom koncernu, rekao je: “To je laž. Traju istražne radnje. HDZ, Vlada i Sabor donijeli su zakon koji regulira tu problematiku i to teško stanje povezano s Agrokorom. Nitko tu nema nikakvog razloga bilo što kriti i naš je interes da državna tijela koja su za to nadležna provedu potrebne radnje kako bi se utvrdilo što se u Agrokoru doista događalo i da oni koji su odgovorni i odgovaraju.”

Gostujući na HRT-u Jandroković je rekao da bi situacija sa sucima trebala biti riješena idući tjedan. “Ipak je bilo mudrosti od strane SDP-a jer odluka da se veže izbor ustavnih sudaca sa povjerenstvo za Agrokor potpuno je promašena i neprimjerena. Čuo sam da će se ipak obaviti neke dodatne konzultacije unutar SDP-a. Vjerujem da će u konačnici njihovi zaključci biti takvi da ćemo izbor ustavnih sudaca moći provesti idući tjedan i da ćemo ustavne suce imati u potpunom broju već do kraja idućeg tjedna.”

O jučerašnjem sastanku oko arbitraže sa Slovenijom

Nakon konstatacije da je ostalo nejasno što je premijer htio postići, je li htio dobiti potporu za implementaciju arbitražne presude ili jednog njenog dijela, rekao je:

“Ne, to nije bila namjera. Mislim da je svima koji su dobronamjerni jasno što je predsjednik Vlade želio. Želio je upoznati predsjednike drugih parlamentarnih stranaka s onim što planira učiniti kad je u pitanju Slovenija. Najavio je vrlo jasno da želi bilateralni razgovor i dogovor sa slovenskom stranom. Moje mišljenje je da sada postoji solidan prostor da se pronađe rješenje za granice između Hrvatske i Slovenije.”

O pozivu ministrice Divjak Jokićevim ljudima da se vrate raditi na obrazovnoj reformi

“Prije svega, važno je znati da HDZ i HNS vrlo sustavno prilaze tom pitanju, da će novi pristup svakako biti pluralan, uvažavat će razlike koje u hrvatskom društvu postoje. Dakle, nikakve isključivosti tu neće biti. Tražit ćemo, s obzirom da su tu svi zainteresirani za to kako će izgledati buduća reforma obrazovnog sustava, da se uzme u obzir raznolikost hrvatskog društva i razmišljanje hrvatskih ljudi. Premijer je na čelu tog povjerenstva kako bi se dala posebna važnost i posebni značaj samom povjerenstvu.

O premještanju ploče HOS-a i Pupovcu

“Odmah u startu smo rekli da će se to rješenje tražiti u dva koraka. Dakle, prvi korak je bilo izmještanje ploče iz Jasenovca u Novsku. Jasenovac je takvo mjesto u kojem nazivu ili pozdravu Za dom spremni sasvim sigurno nema mjesta.”

O pozdravu Za dom spremni

Upitan misli li da se poklič Za dom spremni ne bi trebao koristiti nigdje u Hrvatskoj, prvo je odgovorio – “To je jedno dosta kompleksno pitanje”. Upitan zašto, rekao je: “Zato što ima dvije razine. Kad je korišten kao ustaški pozdrav, on je apsolutno neprihvatljiv i od prvoga trenutka mislim da sam bio jasan, govorio sam više puta o toj temi, dakle, Za dom spremni je ustaški pozdrav koji nije prihvatljiv. Korišten je u okviru jednoga grba tijekom Domovinskoga rata i tamo taj pozdrav stoji, zakonski je to legalizirano, dakle, ne od strane ove Vlade, nego od 2003. To je bila vlada onih koji to sada napadaju i zgražaju se kako je moguće da takav pozdrav uopće postoji u okviru toga grba. Taj grb je registriran u okviru SDP-ove Vlade. Molim vas da se to jasno i glasno kaže i registrira.”

Na piranje treba treba li ga zabraniti, rekao je: “Sve sam vam rekao što sam imao. Rekao sam da ustaški pozdrav Za dom spremni nije prihvatljiv i da ga treba zakonski zabraniti, ali isto tako treba voditi računa o kontekstu u kojem se pojavljuje u grbu ove braniteljske udruge.”