Nekad je nužno odabrati stranu

Janša tvrdi da je Njemačka kriva za migrantsku krizu te da bi stoga trebala još zadržati svoje granice otvorenima

Europska unija će kolabirati ne pomogne li EU zemljama Balkana

Former Slovenian Prime Minister Janez Jansa attends the Inaugural Session of the Slovenian Parliament in Ljubljana, Slovenia on August 1, 2014. Janez Jansa, serving a two-year prison term for corruption, has been given permission to attend the opening of parliament. Slovenia's newly elected parliament meets for the first time on August 1 with political newcomer Miro Cerar's SMC party, the strongest force holding 36 seats in the 90-seat parliament, while Prime Minister Alenka Bratusek's ZaAB party holds only four seats. AFP PHOTO / Jure Makovec
FOTO: AFP

Slovenski oporbeni prvak i bivši premijer Janez Janša rekao je danas da je za sadašnju migrantsku krizu odgovorna i Njemačka, koja je svojom politikom potaknula tisuće izbjeglica da u nju dolaze, pa bi sada trebala pomoći državama na balkanskoj ruti koje se susreću s teškoćama izbjegličkog vala time što će svoju granicu za migrante još neko vrijeme držati otvorenom.

S druge strane, i Europska unija bi morala pružiti učinkovitu pomoć zemljama kroz koje migranti prolaze jer će u protivnom EU “početi kolabirati”, kazao je Janša na konferenciji za novinare.

Slovenski policajci kao pomoć Srbiji

Po njegovim riječima, vlada premijera Cerara u sadašnjoj bi situaciji trebala zamoliti njemačku vladu da joj pomogne nadzirati granicu s Hrvatskom, dok bi Slovenija trebala pomoći Hrvatskoj da štiti vanjsku granicu EU prema Srbiji i onamo kao potporu poslati slovenske policajce.

U krajnjoj liniji, ako se zatvori njemačka granica, bit će potrebno granice štititi vojskom i fizičkim ogradama, pa se na to treba već sada pripremiti, smatra Janša.

Janašine prošlotjedne navode da je Njemačka već nudila pomoć svoje policije na granici s Hrvatskom popodne je na konferenciji za novinare zanijekao državni tajnik u ministarstvu unutarnjih poslova Boštjan Šefic. Međutim, Šefic je dodao da je Slovenija razgovara s nekim državama u vezi moguće pomoći u zaštiti svoje južne schengenske granice, bude li potrebno.

Moguće i aktiviranje vojske

“Vlada o postavljanju ograde na granici ne razmišlja jer to samo po sebi ne znači zaštitu ako iza ograde nema mnogo vojske, a granica s Hrvatskom je duga 670 kilometara i s vrlo malo prirodnih zapreka”, kazao je Šefic. Ponovno je rekao da je nedopustivo što Hrvatska dovodi prevelik i nedogovoren broj migranata na granicu sa Slovenijom, što je nazvao taktikom “probijanja granice”.

Slovenija stanje na južnoj granici još dobro kontrolira korištenjem policije, ali ako se sadašnji trendovi dolaska izbjeglica nastave, vjerojatno će trebati aktivirati i vojsku, naveo je Šefic, glavni koordinator za migrantski val u međuresorskoj skupini koju je angažirao Cerar.

O nagađanjima da bi Njemačka u dogledno vrijeme zatvorila granice za migrante, Šefic je rekao da se radi o “apsolutno neslužbenim” informacijama za koje nema nikakve službene potvrde.