Javila se bivša direktorica AKD-a, nije joj jasno zašto Orepić sad progovara o opozivu koji se dogodio prije mjesec dana

Anita Perković Škalic tvrdi da smjena nije imala veze s njenim rezultatima

25.05.2016., Zagreb - Vlada RH je sa svoje 24. sjednice u proceduru uputila prijedloge izmjena zdravstenih zakona, kojima u nekoliko podrucja dize cijene zdravstvenih usluga. Ministar Vlaho Orepic dolazi na sjednicu.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Bivša direktorica Agencije za komercijalnu djelatnost (AKD) Anita Perković Škalic kazala je u petak da joj nije jasno zbog čega je ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić tek danas progovorio o njenom opozivu koji se dogodio prije gotovo mjesec dana.

“Nije mi jasno zašto je ministar izašao sada i povlači me po blatu bez ikakve veze”, izjavila je Perković Škalic Hini, nakon što je ministar Orepić u petak izvijestio da je zbog “štetnog aneksa ugovora o radu” i nedopustivih postupaka “onih kojima je povjereno upravljanje javnim dobrom” opozvao glavnu direktoricu AKD-a i cjelokupni Nadzorni odbor.

Dodala je i da nije mogla vjerovati kada je čula ministrove riječi, tim više što je opozvana još 27. lipnja na sjednici skupštine, a smjena, tvrdi, nije imala veze s njenim rezultatima. Pojasnila je i da je nakon toga potpisala novi ugovor o radu od 5. srpnja i to na radno mjesto koordinatora za strategiju u AKD-u.

Sve će detaljno objasniti u priopćenju

“Ja sam u AKD-u 15 godina i na mjesto direktora sam došla 1. svibnja 2014. kada je moja prethodnica otišla u mirovinu. Prve godine imali smo dobit od 32 milijuna kuna, a potom 45 milijuna bruto koje sam morala umanjiti za pad vrijednosti AKD zaštite kao društva kćeri pa smo imali dobit od 37 milijuna”, kazala je Perković Škalic.

Dodala je i da nije dobila nikakvu otpremninu niti druge pogodnosti, dok je o aneksu ugovora o radu, kojega je ministar nazvao spornim, kazala da joj je omogućavao jedino povratak na poziciju s koje je postala direktorica. Najavila je da će sve detaljno objasniti u priopćenju koje će uputiti medijima.

29.07.2016., Zagreb - Tehnicki ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepic odrzao je konferenciju za medije na kojoj je obrazlozio poteze koje je poduzeo vezano za Agenciju za komercijalnu djelatnost (AKD), a komentirao je i postupke odjave prebivalista. Photo: Jurica Galoic/PIXSELL
Na konferenciji odbacio je tvrdnje da smjenjuje direktoricu AKD-a zbog predstojećih izbora PIXSELL

Orepić je na konferenciji za novinare odbacio tvrdnje da se na smjenu direktorice AKD-a odlučio zbog predstojećih parlamentarnih izbora, dodajući da je nova uprava na čelu s Adelom Bišćan imenovana privremeno do formiranja nove vlade. “Sada su sazreli uvjeti da napravimo postupanje u skladu sa zakonom”, kazao je Orepić. Dodao je da je trebalo vremena da se utvrdi o čemu je riječ te da to nema veze s političkim djelovanjem.

‘Sve sam radio po nalogu pravne službe’

No, na niz sličnih pitanja Orepić nije želio dalje odgovarati te je otišao s konferencije za novinare. Pritom ni jednom nije spomenuo ime opozvane direktorice kao ni predsjednika Nadzornog odbora AKD-a, dodajući tek da je riječ o visokom dužnosniku Ravnateljstva policije, ali je prozvao odvjetnika Vladimira Terešaka koji je također iznenađen zbog čega je ministar tek sada izašao s tim podacima.

Orepić je rekao da je AKD Terešakovom odvjetničkom društvu izradu aneksa ugovora bivšoj direktorici platio više od 15.700 kuna te da je istom odvjetničkom društvu u 2015. AKD-a uplatio 788.000 kuna, a u ovoj godini 97.000 kuna, dok mu je fakturirano još preko 100.000 kuna.

“Sve sam radio po nalogu pravne službe i fakturirao u skladu s odvjetničkim tarifama”, kazao je Terešak Hini, dodajući da je njegovo odvjetničko društvo samo jedno u nizu društava koje je zastupalo AKD.

Orepić za sve znao još u siječnju

“Ja sam radio za njih svega šest mjeseci. Dovela me šefica pravne službe Željka Kovačić jer su trebali su specijalističke usluge. Što se tiče velikog iznosa naplate duga od Republike Makedonije taj dug potječe iz 2013. Više odvjetnika zajedno s pravnom službom AKD-a pokušali su bezuspješno to potraživanje naplatiti u čemu nisu uspjeli. Onda je taj posao povjeren našem odvjetničkom društvu i prijetila je zastara potraživanja u ožujku 2016. a mi smo taj dug naplatili u cijelosti”, dodao je Terešak.

Kazao je i da je unatoč odvjetničkoj tarifi koja dozvoljava i proviziju od 30 posto vrijednosti naplaćenog duga njegova tvrtka naplatila svega pet posto, dok im je nakon isplate kolega iz Makedonije ostalo oko tri posto.

“Zašto proziva baš mene zaključite sami. Ja se u to neću upuštati niti ću se s njim obračunavati i spuštati na njegov nivo. Zanimljivo je da je za sve znao još u siječnju”, zaključio je Terešak.