Nekad je nužno odabrati stranu

Je li HDZ sinoć doživio golemi debakl, i kako će se to manifestirati na status Andreja Plenkovića?

Vladajući su u glavnom gradu dobili manje od 6 posto i to je problem

Dakle, HDZ-ov kandidat za zagrebačkog gradonačelnika dobio je bijednih pet i nešto posto glasova. HDZ-ova lista za zagrebačku skupštinu nije prošla značajno bolje. U Osijeku, koji bi trebao biti jako nacionalistički orijentiran, SDP je dobio više glasova od HDZ-a. HDZ-ov napad na Rijeku, uz snažnu potporu Novog lista, doživio je jednaki debakl kao Dinamov pokušaj da u zadnjih nekoliko kola obrani titulu.

Premda nije posve jasno tko je glavni pobjednik prvog kruga lokalnih izbora, sasvim je razvidno da je Andrej Plenković glavni gubitnik. Što, pobogu, da se misli o vladajućoj državnoj stranci, čiji je kandidat za gradonačelnika dobio manje od šest posto glasova u glavnom gradu, i koja je izgubila većinu čak i u srcu Slavonije. Da nije bilo neobično dobrog rezultata u Splitu, danas bi HDZ morao organizirati karmine.

Jedna dobra vijest za demokraciju u Hrvatskoj

Uzroci HDZ-ova izbornog debakla sasvim su jasni. Prvo, Andrej Plenković je, baš kao i Tomislav Karamarko prije godinu dana, raspustio vlastitu Vladu. Naravno da su čelnici Mosta trećerazredni politikanti, koji su, također, zaslužili izborni poraz, ali Andrej Plenković glavni je krivac za raspad koalicije HDZ-a i Mosta (taj je raspad, nesumnjivo, dobra vijest za Hrvatsku).

Drugo, Andrej Plenković definitivno je izgubio povjerenje desnog krila HDZ-a, koje je u Zagrebu glasovalo za Brunu Esih. Dobra je vijest za demokraciju u Hrvatskoj, da su Esih i Prgomet zajedno skupili manje od dvadeset posto glasova, što znači da ujedinjene frakcije HDZ-a nemaju nikakav posebni politički utjecaj u glavnom gradu.

Da nije bilo Splita, Plenković bi morao dati ostavku

Treće, sama činjenica da je HDZ, prema rezultatima izlaznih anketa, uspio izgubiti izbore čak i u Osijeku, govori o potpunom nedostatku identiteta te stranke. U glavnom slavonskom gradu SDP skoro nikad nije pobjeđivao. SDP-ova se relativna pobjeda osobito nije očekivala na ovim izborima na kojima stranku vodi njen dosad najmanje autoritativan predsjednik.

I četvrto, da HDZ nje zabilježio vrlo dobar rezultat u Splitu, Andrej Plenković već bi u ponedjeljak morao podnijeti ostavku. Zamislite, uostalom, kako bi cijela hrvatska javnost reagirala na SDP-ovih pet ili šest posto u Zagrebu, u vrijeme dok je Zoran Milanović vodio stranku?
Ne samo da bi svi mediji vrištali za njegovom ostavkom, nego ga razapinjali na Trgu maršala Tita.

Veliki gradovi pokazali otvoreni prijezir prema HDZ-u

Što se, dakle, jučer dogodilo u Hrvatskoj? Stanovnici velikih gradova još su više nego inače, pokazali opravdani prezir prema HDZ-u (Split je jedina važa iznimka) SDP je prošao neobično dobro, valjda zato što ga velik dio birača i dalje vidi kao alternativu HDZ-u. Korumpirani kandidati, poput Bandića i Keruma, prošli su izvrsno, ne samo zbog slabosti velikih stranaka, nego i zato što oni personificiraju probleme mnogih birača.

Radi se o sljedećem narativu: Bandić je na sudu jer je maznuo ove ili one novce, a mene su ovršili jer nisam plaćao ove ili one račune. Zato su birači solidarni s Bandićem i Kerumom.

Pitanje vremena kad će završiti kao Karamarko

No, najvažnije pitanje, koje postavljaju rezultati lokalnih izbora, jest ono o sudbini Andreja Plenkovića. Bruna Esih osvojila je dvostruko više glasova od HDZ-ova kandidata za zagrebačkog gradonačelnika. Zlatko Hasanbegović u izbornoj je noći najavio osnivanje nove stranke, koja je prirodno orijentirana prema HDZ-ovu biračkom tijelu.

Velik broj HDZ-ovih dužnosnika srednjeg ranga podržava Hasanbegovića. Ako Andrej Plenković ne uspije sastaviti novu Vladu – a uz ovakve izborne rezultate njegov je položaj dramatično slab – samo je pitanje vremena, kad će Plenković doživjeti Karamarkovu sudbinu.