Je li ukrajinska protuofenziva propala? Putin likuje na državnoj televiziji, Kijev otvoreno govori: 'U defanzivi smo'

Ukrajinski dužnosnici sve češće javno priznaju da je dugo najavljivani protunapad zaglibio u problemima

This photograph taken on July 12, 2023, shows a destroyed car on a road in the village Verkhnyokamianske, eastern Ukraine, on July 12, 2023, amid the Russian invasion of Ukraine. (Photo by Anatolii Stepanov / AFP)
FOTO: AFP

Borbe u istočnoj Ukrajini “u određenoj su se mjeri intenzivirale” jer su se ukrajinske i ruske snage sukobile u najmanje trima područjima na istočnoj bojišnici, rekla je u nedjelju visoka ukrajinska vojna dužnosnica.

Kijev je prošli mjesec pokrenuo protuofenzivu u nastojanju da ponovno zauzme teritorije koje je okupirala Rusija, a istodobno želi preuzeti inicijativu u sklopu ruske invazije koja je ušla u sedamnaesti mjesec.

Zamjenica ministra obrane Hanna Maliar na aplikaciji Telegram je napisala da ruske snage već dva dana zaredom napadaju u smjeru Kupjanska u regiji Harkov. “U defanzivi smo”, napisala je Maliar, dodavši da se vode žestoke borbe, a položaji obiju strana u sukobu dinamički se mijenjaju i nekoliko puta dnevno.

Nove žestoke bitke vode se oko Bahmuta

Maliar je kazala da su se dvije vojske žestoko sukobile oko uništenoga Bahmuta, no da ukrajinske snage “postupno napreduju”. Napisala je i da ukrajinske vojne snage uspješno odbijaju ruske napade blizu Avdiivke i Marjinke.

Glasnogovornik južnoga vojnog zapovjedništva u odvojenoj je izjavi u nedjelju izjavio da su ukrajinske snage napredovale više od kilometra na jednome dijelu južnog fronta. Otkako su Ukrajinci pokrenuli dugo očekivanu protuofenzivu Kijev ostvaruje postupne uspjehe u istočnim i južnim područjima, tvrde u Kijevu, ali riječ je zapravo o minimalnim napredovanjima u usporedbi s lanjskom protuofenzivom. Prema podacima New York Timesa, čiji se dopisnik javio s prvih linija, ogromne probleme ukrajinskim snagama stvaraju ruska minska polja koja se zasad pokazuju gotovo neprohodnima.

S druge strane, rusko ministarstvo obrane priopćilo je da su njegove snage spriječile Ukrajinu u napadu na crnomorsku luku Sevastopolj u nedjelju, uništivši sedam zračnih i dva podvodna drona. “Jutros je spriječen pokušaj kijevskog režima da izvrši teroristički napad sa sedam bespilotnih letjelica i dvije bespilotne podvodne letjelice na objekte na području poluotoka Krima u blizini grada Sevastopolja”, objavilo je ministarstvo na aplikaciji Telegram. Nema ozlijeđenih niti materijalne štete, dodaje ministarstvo.

Ukrajinski dronovi iznad poluotoka Krim

Rečeno je da su dvije bespilotne letjelice oborene iznad Crnog mora na velikoj udaljenosti od obale, dok su ostalih pet presrele ruske snage za elektroničko ratovanje. Dvije bespilotne letjelice (UUV), odnosno dronovi koji su uništeni u napadu otkriveni su u sjevernom dijelu Crnog mora, priopćilo je ministarstvo. Ranije je Mihail Razvožajev, guverner Sevastopolja postavljen u Moskvi, rekao u aplikaciji Telegram da su napadi bili iznad luke Sevastopolj i gradskih četvrti Balaklava, Hersones.

Pomorski promet, uključujući putničke trajekte, obustavljen je na nekoliko sati rano u nedjelju, objavile su gradske prometne vlasti. Reuters nije mogao neovisno provjeriti izvješća.

Iz Ukrajine nije bilo izravnih komentara o napadu na Sevastopolj, luku na Krimskom poluotoku, koju je Rusija anektirala od Ukrajine 2014. godine. Ukrajina gotovo nikada javno ne preuzima odgovornost za napade unutar Rusije ili na teritorij pod ruskom kontrolom u Ukrajini, ali je posljednjih mjeseci govorila da uništavanje ruske vojne infrastrukture pomaže protuofenzivi Kijeva. Glavni ukrajinski zapovjednik, načelnik Glavnog stožera Valerij Zalužni ovih je dana za Washington Post priznao da Ukrajinci napadaju i na ruskom teritoriju, ali da to čine isključivo koristeći oružje vlastite, a ne zapadne proizvodnje.

Vladimir Putin spominje rusku ofenzivu

Istodobno je ruski predsjednik Vladimir Putin u intervjuu za državnu televiziju u nedjelju rekao da je operacija “neuspješna” i da pokušaji proboja ruske obrane nisu uspjeli.

“Svi pokušaji neprijatelja da probije našu obranu (…), posebno korištenjem strateških rezervi, nisu uspjeli tijekom cijelog razdoblja ofenzive. Neprijatelj nije postigao uspjeh”, rekao je Putin u intervjuu za televizijski kanal Rosija-1 koji je emitiran u nedjelju. Kazao je da je situacija “pozitivna” za ruske snage na bojišnici. “Naše trupe se ponašaju herojski. Neočekivano za protivnika, čak prelaze u ofenzivu u određenim sektorima i zauzimaju povoljnije položaje”, dodao je ruski čelnik.

Putin je ustvrdio i da njegova vojska raspolaže s “dobrom rezervom” kazetnog streljiva, prijeteći da će ga upotrijebiti na bojišnici protiv Ukrajine ako ga Kijev bude koristio. Washington je najavio skoru isporuku Ukrajini tog vrsta streljiva čija je upotreba kontroverzna jer može izazvali kolateralne civilne žrtve. “U Rusiji postoji dobra rezerva kazetnog streljiva, različitog tipa”, rekao je Putin. “Dosad ga nismo koristili, nismo ni morali, iako smo u jednom trenutku imali nestašicu streljiva, što je poznato”, naglasio je ruski predsjednik. “Ali ako bude korišteno protiv nas, zadržavamo pravo na odmazdu”, dodao je.

‘Nemaju im što ponuditi osim kazetnih bombi’

U utorak je ruski ministar obrane Sergej Šojgu već istaknuo da će, “ako Sjedinjene Države isporuče Ukrajini kazetno streljivo, ruske oružane snage biti prisiljene koristiti slična sredstva za uništavanje”.

Ukrajinski vojnici od početka rata optužuju ruske snage da koriste to kontroverzno streljivo. Po Putinu, Washington je najavio da će opskrbiti tim oružjem Kijev jer ima manjak streljiva koje bi mogao ponuditi Ukrajini. “Ukrajinska vojska koristi dnevno od 5000 do 6000 granata od 155mm. SAD ih proizvode 15.000 mjesečno, dakle nemaju ga dovoljno, a ni Europa ga nema dovoljno. Nemaju ništa bolje za predložiti od kazetnog streljiva”, rekao je Putin.

Ta je vrsta streljiva zabranjena u brojnih zemljama, posebno u europskim, potpisnicama Konvencije iz Osla iz 2008., kojoj se nisu pridružile ni SAD, ni Rusija niti Ukrajina.

Desna ruka Zelenskog: ‘Protuofenziva ide sporo’

U petak je šef ukrajinske predsjedničke administracije Andrij Jermak priznao da protuofenziva Kijeva ne napreduje “tako brzo”. Vođena od lipnja uz potporu teškog naoružanja koje je isporučio Zapad, protuofenziva sporo napreduje protiv ruskih trupa koje imaju vremena za uspostavu čvrste obrane, posebno za polaganje minskih polja, i još uvijek imaju znatnu vatrenu moć.

U nedjelju je ukrajinski glavni stožer priopćio da se nastavljaju ofenzivne operacije u smjeru Melitopolja i Berdjanska, dva grada koja je okupirala Rusija u južnoj Ukrajini. Ranije ovog tjedna, ruski ministar obrane Šojgu kazao je da su se ruske snage uspjele probiti 1,5 km duboko na dionici fronte kod Limana, u regiji Donjecka na istoku Ukrajine.

Istječe sporazum o izvozu ukrajinskog žita

Posljednji brod, prema sporazumu postignutom uz posredovanje UN-a koji omogućuje siguran izvoz ukrajinskog žita iz Crnog mora, napustio je luku Odesu rano u nedjelju prije isteka roka za produljenje sporazuma, prema Reutersovom svjedoku i MarineTraffic.com. Rusija nije pristala registrirati nijedan novi brod od 27. lipnja i inicijativa će isteći u ponedjeljak osim ako je Moskva ne pristane produljiti.

Glasnogovornik Ujedinjenih naroda rekao je u petak da glavni tajnik Antonio Guterres čeka odgovor ruskog predsjednika Putina na prijedlog produljenja sporazuma. Putin je rekao južnoafričkom predsjedniku Cyrilu Ramaphosi u telefonskom razgovoru u subotu da se obveza o uklanjanju prepreka ruskom izvozu hrane i gnojiva tek treba ispuniti, priopćio je Kremlj.

Rusija je u više navrata prijetila da će odustati od sporazuma, sklopljenog uz posredovanje UN-a i Turske u srpnju 2022. nakon ruske invazije na Ukrajinu. Prethodno je 17. svibnja produljen za dva mjeseca. Ukrajina i Rusija su među najvećim svjetskim izvoznicima žitarica.