Goldman Sachs misli da zemljama s velikim državnim dugovima, zbog sve starijeg stanovništva, prijeti propast

Wilson tvrdi da starenje stanovništva predstavlja problem globalnoj ekonomiji

07.04.2015., Zagreb – Ministar financija Boris Lalovac dolazi na sjednicu Vijeca za nacionalnu sigurnost u Ured Predsjednice u vilu Prekrizje. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/Pixsell

Svjetske ekonomije imaju previše dugovanja, a sve starija globalna populacija znači da bi rast državnih dugova mogao izmaknuti kontroli, upozorava europski šef Upravljanja resursima u banci Goldman Sachs.

Andrew Wilson, zadužen za Europu, Bliski istok i Afriku, rekao je da rast duga država predstavlja jednu od najvećih prijetnji svjetskim ekonomijama. “Ima previše dugova i to predstavlja ekonomski rizik. Postoji i snažna potreba za generacijom novog rasta kako bi se smanjio taj dug, ali zbog demografskih promjena potrebno je i promijeniti politički pristup rješavanju tog problema.” kaže Wilson.

On je iskoristio Japan kao primjer ekonomije u kojoj stanovništvo stari. Japanski državni dug je prešao 200 posto BDP-a, Wilson opominje da bi se slična situacija mogla dogoditi i u zapadnim ekonomijama poput SAD-a i EU. “Demografska slika u većini velikih ekonomija veliki je problem i postavlja se pitanje kako ćemo otplatiti ovaj ogromni dug koji se nagomilao. Očekivani životni vijek raste, više nemamo mlado i radno sposobno stanovništvo koje nam treba da zadržimo trenutni ekonomski model koji se temelji na dugu.” upozorava Wilson.

I OECD je zabrinut zbog trenutne situacije

Postotak stanovništva starijeg od 65 godina
Postotak stanovništva starijeg od 65 godina Telegraph

Pariška organizacija OECD također je izrazila zabrinutost zbog rasta japanskog državnog duga. Iz OECD-a upozoravaju da bi japanski dug mogao dosegnuti 400 posto BDP-a do 2040., ako Japan ne provede neke reforme.

Angel Gurria, glavni tajnik OECD-a, smatra da japanska budućnost ovisi o osiguravanju dugoročne fiskalne stabilnosti. Kaže da bi proračunski deficit od 9 posto BDP-a mogao nepredvidivo visoko podići razinu javnog duga u usporedbi s BDP-om.

Postoji nada za države s visokim dugom

“Demografske promjene znače da samo trebamo biti malo više kreativni s političkim promjenama. Moramo se okrenuti imigraciji i proširenju radnog stanovništva kako bismo pronašli načine za otplatu duga. Japan je već pristupio takvom rješenju programima poticanja zapošljavanja žena radnica”, kazao je Wilson ipak istaknuvši da postoji nada za visokozadužene države.

Omjer državnog duga i BDP-a
Omjer državnog duga i BDP-a CartoDB