Jedan bitan podatak o zagađenju u Kini je pogrešan za 14%, i svi se sad pitaju što to ustvari znači za Zemlju

Možda su priče o Kini kao najvećem zagađivaču CO2 ipak malo napuhane

A man looks at a large screen showing the monitoring data of pollution in Beijing at the Beijing environmental protection monitoring center on May 21, 2015.  Air pollution levels in some of China's smoggiest cities fell by nearly a third in the first quarter of this year, environmental campaign group Greenpeace said on April 21.         AFP PHOTO / WANG ZHAO      AFP PHOTO / WANG ZHAO
FOTO: AFP

Znanstvenici su došli do iznenađujućeg otkrića o količini ugljičnog dioksida u Kini. Naime, možda su priče o Kini kao najvećem zagađivaču ugljičnim dioksidom ipak bile malo napuhane, točnije precijenjene za oko 14 posto, piše Independent.

Preispitivanje tipa ugljena poznatog pod imenom “prljavi” ugljen koji se koristi u kineskim elektranama otkrilo je da su svi dosadašnji proračuni količine emisija ugljičnog dioksida bili krivi i znatno veći od pravog stanja.

Lakša vrsta od one koje se koriste u Europi i SAD-u

Tako je između 2000. i 2013. Kina proizvela čak 2,9 gigatone emisija ugljičnog dioksida manje nego što se to dosad mislilo i procjenjivalo.

“Naši rezultati pokazuju da su emisije ugljičnog dioksida u Kini značajno manje u posljednih nekoliko godina,” rekao je profesor Dabo Guan sa Sveučilišta East Anglia u Norwichu, a koji je bio član međunarodnog istraživačkog tima. “Kina je najveći potrošač ugljena na svijetu, ali je stvar u tome što koristi vrste ugljena, kao što je mrki ugljen, koji imaju nižu vrijednost ugljičnog sadržaja nego ugljen koji se koristi u Europi i SAD-u,” obrazložio je Guan.

Život u Pekingu
Život u Pekingu AFP

Znanstvenici zadovoljni, ali i podijeljeni

Gotovo tri četvrtine rasta emisija ugljičnog dioksida koje se rezultat izgaranja fosilnih goriva i proizvodnje cementa, zabilježeno je upravo u Kini. No, studija, objavljena u časopisu Nature, ukazuje na to da kada je kvaliteta ugljena uzeta u obzir, došlo je do pada ukupnih emisija od električne energije za 40 posto, a onih od proizvodnje cementa za 45 posto.

Znanstvenici ističu da je još puno nedorečenosti u podacima obzirom na razlike između brojki na nacionalnoj razini i onih koje se odnose na određene pokrajine. “Imamo još puno posla. Snažna poruka je poslana tim što smo precizirali količinu emisija ugljika kako bismo došli do točne slike onoga što se događa i poboljšali klimatske projekcije,” rekao je profesor Corinne Le Quere, ravnatelj centra Tyndall za klimatske promjene i koautor najnovije studije koja je došla do ovakvih rezultata.

Ne zanose se svi rezultatima ove studije, pa tako profesor Dave Reay sa Sveučilišta u Edinburghu kaže da rezultati ove studije ne znače ništa za ukupnu klimatsku sliku. “Možda je malo manje emisija ugljičnog dioksida u Kini nešto što smo mislili, ali to ne znači puno na globalnoj razini. Ova studija, dakle, ne mijenja ništa u ukupnom iznosu ugljičnog dioksida u atmosferi. Ona samo ukazuje na to da je stanje u Kini malo bolje nego što smo mislili,” zaključio je profesor Reay.