Jedan od najuglednijih svjetskih medija otkrio je skandal hrvatske Vlade. Ovo su pitanja na koja Plenković sada mora odgovoriti

Premijer i ministar Grlić Radman našli su se u iznimno neugodnoj situaciji

“Mirovinski fondovi puno toga moraju objasniti. Osobito jedan od njih”, tako je početkom studenog reagirao premijer Andrej Plenković nakon što je AZ fond, čiji je suvlasnik Allianz, blokirao sudjelovanje mirovinskih fondova u otkupu Sberbankova udjela u Fortenovi.

No čini se da će ipak premijer morati objasniti svoj neobični angažman o kojem piše ugledni Financial Times u članku u kojem tvrde da je hrvatska Vlada vršila pritisak na osiguravajuću kuću Allianz. Prema tvrdnjama Financial Timesa, Vlada im je i zaprijetila regulatornim mjerama nakon što se mirovinski fond pod kontrolom Allianza povukao iz dogovora koji je uključivao isplatu 500 milijuna eura Sberbanci pod kontrolom Kremlja.

Politički pritisci

Bilo je to krajem listopada prošle godine, kada su članovi Nadzornog odbora društva za upravljanje mirovinskim AZ fondom u zadnji tren glasali protiv preuzimanja Fortenove.

“Sve ono što se na kraju dogodilo bilo je potpuno suprotno od onoga što su predstavnici tog fonda govorili i kompaniji, a i predstavnicima hrvatskih vlasti”, rekao je tada Plenković. Brojni su analitičari u tome prepoznali potpuno neprimjereno komentiranje predsjednika Vlade u transakciju mirovinskih fondova.

Mirovinski fondovi, kako zakon nalaže, moraju polagati račune kada nešto kupuju, ali ne i kada odustaju od kupovine. AZ Fond tada nije objasnio zašto su odustali od kupovine udjela Sberbanke u Fortenovi, šutio je i Allianz, no sada se to – više od pola godine od transakcije koja se nije dogodila – objašnjava u članku Financial Timesa.

‘Rizična investicija i neprihvatljiva struktura’

Izvori Financial Timesa iz Allianza kažu da je hrvatski mirovinski fond pod njihovom kontrolom “donio neovisnu odluku da ne nastavi ulaganja u Fortenovu jer je njezin profil rizika i povrata bio potpuno neprikladan za umirovljenike i jer je njegova financijska struktura predstavljala potencijalne rizike koje je smatrao neprihvatljivima”.

Napokon, mirovinski fondovi su ne jednom izgubili ulažući u Agrokor pa su tada neki analitičari isticali kako je hrvatske mirovine zapravo “spasio njemački osiguravatelj, povlačenjem odluke”. FT nadalje piše kako je nakon odustajanja krenuo nadzor regulatorne agencije Hanfa nad AZ Fondom.

Neobičan zahtjev ministra Grlića Radmana

No ono što je posebno neugodno za hrvatsku Vladu, jest činjenica da članak sugerira kako je na multinacionalnu kompaniju vršen politički pritisak. FT navodi lobiranje ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana koji je od člana Uprave Allianza Klausa Petera Röhlera tražio da nadglasa odluku. I hrvatski veleposlanik u Berlinu Gordan Bakota je lobirao, navodi FT, kod raznih menadžera Allianza. O pritiscima hrvatske Vlade njemačka tvrtka je informirala njemačku Vladu.

Premijer Plenković nerijetko ističe kako je Fortenova privatna kompanije s kojom Vlada sada nema ništa, no članak u Financial Timesu govori o izuzetnom angažmanu vrha vlasti. I premijer i ministar vanjskih poslova morat će objasniti zašto su na različite načine i s puno mišića koje ima daje vlast aktivno sudjelovali u transakcijama privatne kompanije.