Nekad je nužno odabrati stranu

Jedan sudac prije par godina počeo je mafijašima oduzimati djecu. Sada Italija njegove metode želi u cijeloj zemlji

Roberto Di Bella djecu roditelja članova 'Ndranghete šalje udomiteljima

A grab from a video released on July 14, 2010 by Italian Carabinieri shows 'Ndrangheta mafia boss Domenico Oppedisano (C) and other unknow people meeting arriving at the Polsi sanctuary in Calabria, southern Italy. Italian police dealt a major blow to the country's most powerful mafia clan, arresting on July 13 the top boss of the 'Ndrangheta syndicate, Oppedisano, and more than 300 other suspected members. In recent decades, the 'Ndrangheta has become the largest and most feared of Italy's four large organized crime syndicates, which include Sicily's Cosa Nostra, the Camorra in the area of Naples and the smaller Sacra Corona Unita in the southeastern region of Puglia.   AFP PHOTO / HO /Italian Carabinieri / AFP PHOTO / Italian Carabinieri / ITALIAN CARABINIERI
FOTO: AFP

Roberto Di Bella, (53), predsjednik suda za maloljetnike u talijanskoj pokrajini i istoimenom gradu Reggio Calabria, nedavno je dobio veliko priznanje i osobnu satisfakciju: ministarstvo pravosuđa Italije donijelo je odluku da se zakoni na temelju kojih je Di Bella donosio kontroverzne presude o oduzimanju djece osuđenim mafijašima, više ne odnose samo na provinciju Kalabriju, nego da se mogu primijenjivati u cijeloj zemlji.

Sudac Di Bella donio je od 2012. više od četrdesetak presuda kojima su djeca u dobi od 12 do 16 godina oduzimana obiteljima čiji su članovi pravomoćno osuđeni zbog pripadnosti zloglasnoj zločinačkoj organizaciji ‘Ndrangheta. Ti dječaci i djevojčice potom su raspoređeni po dječjim ustanovama ili obiteljima u središnjoj i sjevernoj Italiji. U obrazloženju svih tih presuda Di Bella je isticao da na taj način želi prekinuti “generacijski ciklus stvaranja kriminalaca”.

“Sinovi vole slijediti svoje očeve”, kazao je Di Bella, “no, država ne može dopustiti da djecu odgajaju kriminalci u mafijaškom duhu te da od njih stvaraju nove zločince. Valja na vrijeme spriječiti djecu članova ‘Ndranghete da ulaze u kriminalni obiteljski biznis”.

Svoju djecu potiču isključivo na kriminal

‘Ndrangheta je, uz sicilijansku Cosa Nostru, napuljsku Camoru te puljsku Sacru Coronu Unitu, najjača mafijaška organizacija u Italiji. Njeni članovi povezani su čvrstim obiteljskim vezama, tradicijom i poviješću. Nakon što se početkom 20. stoljeća najprije proširila na sjever Italije, ‘Ndrangheta je krenula osvajati Europi, da bi danas bila jedna od najmoćnijih kriminalnih organizacija svijeta koja se prostire sve do Južne Amerike i Australije. Specijalizirana je za međunarodno krijumčarenje droge i oružja, a kontrolira trgovinu kokainom u vrijednosti od 44 milijarde dolara godišnje.

Kao sudac za mladež Roberto Di Bella uvjerio se da čak i djeca od 12 ili 13 godina služe mafiji kao kuriri ili izviđači, da prenose za njih drogu te da čak uče gađati iz kalašnjikova i drugog oružja. Do sada je sud za maloljetnike u Reggio Calabria osudio više od 100 dječaka i djevojčica zbog obavljanja kriminalnih poslova za mafijaške organizacije, a od 1990. više od 50 maloljetnika osudio je za ubojstva ili pokušaje ubojstva.

Neki maloljetnici završavali su u programima preodgoja nakon počinjenja takozvanih simptomatskih krivičnih djela kao što je sudjelovanje u sukobima i nasilju bandi pa čak i u napadima na policijske automobile. Svi su ti tinejdžeri dolazili iz obitelji koje pripadaju zloglasnoj ’Ndrangheti, koja terorizira jug Italije. Te obitelji potiču svoju djecu da zanemare obrazovanje te da najviše vremena provode u užem krugu obitelji.

Kako spriječiti nove generacije mafijaša

Ta saznanja, opisuju prijatelji Di Belle, bila su “neka vrsta prosvjetljenja” za kalabrijskog suca. “Mladi u ’Ndrangheti su endemska pojava koja je predugo bila podcjenjivana”, ustvrdio je Di Bella te zaključio da se “morao prekinuti taj negativni trend. U tomu se može uspjeti jedino ako se spriječi odgajanje djece u kriminalnom duhu te ako se onemogući njihova priprema za ulazak u mafijaške organizacije.

A to se može učiniti samo ako se djecu odvoji od takvih obitelji. Cilj je zaštititi tu djecu i dati im priliku da izbjegnu neizbježnu sudbinu da postanu zločinci, da završe u zatvoru ili da budu ubijeni”, istaknuo je sudac Di Bella priznavši da raskidanje mafijaških obiteljskih veza nije baš najučinkovitiji put u pobjedi nad ‘Ndranghetom, ali se time djeci mafijaša ipak omogućava normalan život.

Psiholozi i socijalni radnici neprekidno rade s tom djecom, a nakon navršene 18. godine, te djevojke i mladići sami odlučuju hoće li se vratiti u Kalabriju. Većina ostaje u kontaktu sa sudovima i socijalnim radnicima i nakon što je njihov program preodgoja završio.

Spašavanje djevojčica od prisilnih brakova

Sudac Di Bella priznaje da mu nikada nije lako donijeti odluku o odvajanju nekog djeteta od roditelja, no ohrabruje ga potpora majki pa i same djece. Mnogo djevojčica i dječaka zahvaljivalo mu se jer su se nakon odvajanja osjećali oslobođeni, dok su majke bile sretne što su djecu izvukle iz pakla kriminala. Više puta se dogodilo da su majke molile suce da pošalju djecu udomiteljima ili u domove na sjeveru zemlje te su istodobno i same pokušale odseliti i pronaći posao u blizini gdje su im smještena djeca.

Sudac Di Bella ustvrdio je da je rezultatima svog pravosudnog eksperimenta “ iznimno zadovoljan”. Posebice ističe kako je samo jedan povratnik tinejdžer počinio kazneno djelo. Takve odluke, ustvrdio je, posebno pogoduju djevojkama koje su pošteđene prisilnih brakova s mladićima iz mafijaških obitelji. Psihološke studije o djeci mafijaša pokazuju da su ona oštećena na puno načina: pate od noćnih mora i raznih psihičkih i fizičkih oboljenja, a imaju i ekstremnih problema s emocijama.

“Krutost strukture ‘Ndrangheta guši njihove potrebe za slobodom”, ispričao je Di Bella. Kazao je kako mu je jedan dječak ispričao da je kod kuće morao nositi ružne naočale te slušati samo tarantelle, tradicionalnu kalabrijsku narodnu glazbu. Nakon godinu i pol dana života u udomiteljskoj obitelji umjesto starodmodnih naočala počeo je nositi kontaktne leće i ludu frizuru te sada sluša najnonovije svjetske hitove. “Bio sam pozvan na njegov 18. rođendan”, kaže Di Bella s prizvukom ponosa.

Optužuju ga da se služi nacističkim metodama

Kritičari pak tvrde da je Di Bellin projekt priznanje nesposobnosti države da se promijeni društveno i gospodarsko okruženje u Kalabriji. Nije također malo onih koji su zgroženi odlukama suca Di Belle: optužuju ga da se služi nacističkim metodama odgoja te da želi etnički očistiti Kalabriju. “Ako Kalabrija i dalje ostane najnerazvijeniji i najsiromašniji dio Italije tada će i dalje biti u vlasništvu mafije”, smatra Isaia Prodaja, stručnjak i autor knjige o kriminalnim organizacijama Bez obzira na obitelji.

Enrico Interdonato, 32-godišnji psiholog koji dobrovoljno radi sa sucem Di Bellom, kazao je kako oni “ne žele nikoga mijenjati, no mladim ljudima mogu pomoći da slobodno i samostalno grade vlastitu savjest i sustav vrijednosti.” Interdonato je ispričao novinaru The New York Timesa kako mu je jedna djevojka napisala pismo i zahvalila mu što ju je odvojio od obitelji jer je “sada napokon slobodna, može biti sama te da nije više samo “kći”.

Žele im pokazati da postoji drugačiji način života

Jedan mu je otac pak iz zatvora napisao da je ponosan i sretan što će njegova djeca imati drugačiju budućnost i život od njega. “Sve što želimo učiniti je spasiti živote. Ako vidite oca koji daje svom sinu viski ili špricu, ako ga dovodi na mafijaška događanja, onda je jasno da je riječ o maltretiranju i zlostavljanju. Naš je zadatak pokazati djeci da postoji i drugačiji život te usaditi u njih vjeru da oni imaju izbor”, kaže.

“Toj djeci nastojimo pružiti obrazovanje i psihološku pomoć kako bi im pokazali da je moguć i da postoji drugačiji svijet”, istaknuo je Francesco Cascini, direktor odjela za maloljetnike u talijanskom Ministarstvu pravosuđa, zaključivši kako su potrebna veća sredstva za to. U pokrajini Reggio Calabria od 83 grada čak 81 nema socijalnu službu.

Sudac Di Bella upozorava da je njegov projekt tek u povojima, ali da ima budućnost. “Trebamo stručnjake, prije svega, psihologe, socijalne radnike i specijalizirane suce te moramo pribaviti dovoljno sredstava jer se opseg naših poslova sve više povećava. Mi smo kao mali David koji se bori protiv Golijata”, zaključio je Roberto Di Bella.