Jedna japanska firma za cyber sigurnost prilično je uvjerena da je i Macron meta ruskih hakerskih napada

Stručnjaci pokušavaju tek identificirati počinitelje

FOTO: AFP

Izgleda da je francuski predsjednički kandidat Emmanuel Macron tijekom posljednjih nekoliko tjedana bio meta hakerskih napada. Tako barem tvrdi japanska firma za cyber sigurnost Trend Micro, koja je zadužena za praćenje online aktivnosti njegove kampanje. Oni su, naime, zabilježili povećani broj sumnjivih aktivnosti, uključujući registriranje lažnih web domena na ime Macronove stranke, s ciljem da se prikupe informacije o njegovim suradnicima i biračima.

Ipak, Trend Microvi stručnjaci još nisu uspjeli niti locirati, niti identificirati odgovorne, ali teoretiziraju kako bi to opet mogli biti ruski hakeri, slično kao i za vrijeme nedavnih američki predsjedničkih izbora. Kako stoji u izvještajima Trend Micra, u posljednjih nekoliko tjedana registrirane su četiri nove internetske stranice čija su imena domena jako slična službenom nazivu Macronove stranke.

Preko lažnih stranica kradu osobne informacije

Primjerice, 12. travnja uočili su da je registrirana stranica pod domenom mail-en-marche.fr, dok službena stranica Macronove stranke ‘En Marche!’, ima domenu en-marche.fr. Ovo, tvrde u japanskoj tvrtki, ukazuje na očiti pokušaj korištenja lažne stranice u svrhu prikupljanja važnih, jako često privatnih, informacija o suradnicima i biračima njegove stranke. Cyber stručnjaci upozoravaju sve one koji su uključeni u predsjedničku kampanju da budu oprezni jer su potencijalne mete hakera.

Lažne stranice poput gore navedene služe za izvlačenje osobnih informacija koje se kasnije mogu koristiti za krađu identiteta, ucjenu, a u svakom slučaju, koriste se za manipuliranje izbornim rezultatima. Feike Hacquebord, jedan od stručnjaka agencije Trend Micro, u izjavi za medije je objasnio kako su metode koje hakeri koriste protiv Macrona iste one koje su korištene protiv Demokratske stranke za vrijeme američke predizborne predsjedničke kampanje, za što su svi optuživali ruske hakere.

Putin kaže da se ne misle miješati u izbore

Stoga se pretpostavlja da su oni glavni krivci i u ovom slučaju. Hacquebord je rekao kako je hakere teško locirati i identificirati te da su u Francuskoj već imali problema s ruskim hakerima, i to grupom APT28, koja je tada napala kanal TV 5 Monde. Jason Healey, američki stručnjak Sveučilišta Columbia, potvrdio je sumnje stručnjaka da su u pitanju ruski hakeri, ali i činjenicu da su francuski političari veoma ranjivi prema takvim napadima.

Slično kao što su navodno ruski hakeri željeli utjecati na rezultate američkih predsjedničkih izbora tako što su radili u korist Donalda Trumpa, sada bi trebali raditi u korist konzervativne kandidatkinje Marine Le Pen, koja se prilično otvoreno zalaže za jaču suradnju Francuske i Rusije, a prije mjesec dana putovala je u Moskvu na sastanak s predsjednikom Vladimirom Putinom. Ipak, ruski predsjednik ranije je izjavio kako nema namjeru uplitati se u izbore u Francuskoj.