Jeste li znali da plomba košta 8, a naplaćuju nam je najmanje 220 kn?

Šef splitskog Doma zdravlja prima sve više žalbi pacijenata

Stomatolozi, ilustracija
FOTO: Marko Prpić/PIXSELL

“Svakodnevno dobivam e-mailove zabrinutih građana koji više ne mogu plaćati liječenje zuba kod privatnih ugovornih stomatologa, odnosno kod onih stomatologa iz sustava javnog zdravstva kod kojih plaćaju jednako, a ponekad i više nego što naplaćuju privatnici.

Jedna gospođa me pita što da radi, jer je njoj i njezinoj obitelji postalo preskupo popravljati zube u sustavu javnog zdravstva, a imaju zdravstveno osiguranje”, ispričao je Slobodnoj Dalmaciji dr. Dragomir Petric, ravnatelj Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije.

Bijela plomba jeftinija od crne

Prije deset su godina, kaže on, ugovorni privatni stomatolozi mogli naplatiti samo cijenu tzv. nadstandardnih usluga. Konkretno, to je značilo da ako ste onomad željeli bijelu plombu, a osiguranje standardno pokriva onu crnu, amalgamsku, trebali ste nadoplatiti, jer je cijena bijele plombe bila viša.

Danas je pak materijal za bijelu plombu jeftiniji od onog za crnu, ali cijene su i općenito znatno niže – za običnu ispunu zuba materijal za bijelu plombu košta osam kuna, a za crnu deset.

HZZO će vam, tvrdi Varga, vratiti novac

“Jasno mi je da je za plombiranje neke rupice u zubu, iza trojke, recimo, na četvorki – koja je po HZZO-u i HKDM-u nadstandard – cijena bijele plombe osam kuna. Ali, nije mi jasno zašto privatni ugovorni stomatolog, koji ima ugovor s HZZO-om, naplaćuje pacijentu to plombiranje najmanje 220 kuna!”, istaknuo je Petric.

Podsjetimo, nedavno je ministar zdravlja Siniša Varga rekao da svaki građanin kojemu je privatni ugovorni liječnik (stomatolog), koji ima ugovor s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje, naplatio svoje usluge, primjerice plombiranje, ima pravo otići u najbližu ispostavu HZZO-a i tražiti da mu se refundiraju troškovi.