Još jedan sjevernokorejski prebjeg uspio je prijeći najčuvaniju granicu na svijetu. Nikome nije jasno kako

On tvrdi da je pobjegao od terora i gladi, no vlasti u Južnoj Koreji sumnjaju da je špijun

FOTO: Screenshot/YouTube/BBC

Javnost Južne Koreje bila je potpuno zatečena kad je u utorak navečer objavljeno da je vojska stavljena u stanje pripravnosti razine “Jindogae 2”, što je obrambeni odgovor na mogući upad sjevernokorejskih oružanih snaga ili neke druge pokušaje provokacije. Istodobno je javljeno da je vojska započela opsežnu operaciju lova na ljude.

U srijedu ujutro otkriveni su razlozi panike u Seulu. Zapovjedništvo južnokorejske vojske objavilo je, naime, da je oko 9.50 sati otkriven i uhićen sjevernokorejski prebjeg koji je ilegalno prešao granicu u utorak 19.26 sati u blizini utvrđene vojne linije razgraničenja u okrugu Goseong, provincija Gangwon.

Prešao najčuvaniju granicu na svijetu

Zaprepaštenje je izazvalo više krajnje neugodnih činjenica za obrambenu sposobnost Južne Koreje. Prebjeg je, naime, neopaženo prešao najčuvaniju i najviše militariziranu granicu na svijetu i još k tome 10 sati nije bio otkriven iako je pokrenuta potraga golemih razmjera. Pronađen je tek nakon što se udaljio nekoliko kilometara od granice.

Odmah se postavilo pitanje što bi se dogodilo da je posrijedi bio upad jednog ili više sjevernokorejskih diverzanata. Da stvar bude gora, da je netko prešao granicu otkrila je redovita vojna ophodnja koja je zapazila da su na tri sloja bodljikave žice napravljene rupe kroz koje se netko provukao.

Preko minskih polja do spasa

Zabrinutu javnost nije umirila ni informacija da je riječ u muškarcu civilu koji se bez otpora predao južnokorejskim vojnicima te da sjevernoj strani granice nisu uočene nikakve posebne aktivnosti sjevernokorejske vojske. Također ni izjava bjegunca da je pobjegao iz Sjeverne Koreje kako bi se spasio od terora i gladi u toj zemlji.

Još također nije dobiven ni odgovor na pitanje kako je netko mogao prijeći prostor širok 4 kilometara ogoljene zemlje koji dijeli Južnu i Sjevernu Koreju i koju čuvaju dvije vojske koje spadaju među najspremnije na svijetu. Granica između Sjeverne i Južne Koreje prolazi 38 paralelom, duga je 240 kilometara, po njoj je rasuto 2 milijuna mina, cijela je isprepletena redovima bodljikavih žica te bezbrojnim osmatračnicama i 24-satnim vojnim patrolama pod teškim naoružanjem.

Osim toga sjevernokorejski prebjeg morao je najprije proći kroz nekoliko kilometara strogo zabranjene zone u Sjevernoj Koreji kako bi se uopće približio granici, a potom se morao probiti kroz sjevernokorejska minska polja i desetke redova bodljikavih žica, a kroz neke od njih prolazi struja. Nakon toga morao je još izbjeći južnokorejska minska polja te tri reda bodljikavih žica sa senzorima koji trebaju odmah signalizirati ako im se netko približi.

Možda je ipak špijun?

Cijela ta neobična operacija odmah je pobudila sumnju da se ne radi o nekom uobičajenom sjevernokorejskom prebjegu već u špijunu koji možda na bizaran način želi osigurati već u početku dobar status u Južnoj Koreji. Glasnogovornik zapovjedništva južnokorejske vojske pukovnik Kim Jun-rak kazao je novinarima kako je odmah naređena istraga kojom će se pregledati i provjeriti cijeli obrambeni sustav kako bi se utvrdilo kako funkcionira tehnička zaštita granice.

Primjerice, kako je moguće da ilegalni prelazak granice nisu zabilježile brojne kamere i senzori? Kazao je kako se očekuje da će inspekcijski tim, koje je formiralo zapovjedništvo, ispitati također je li vojska reagirala na odgovarajući način. Ako se utvrde propusti ili nemar, odgovorni će biti kažnjeni, zaključio je glasnogovornik južnokorejske vojske.

Bilo je još proboja granice

Za sustav južnokorejske obrane otežavajuća je činjenica i to što u srpnju ove godine vojne patrole nisu primijetila niti spriječile jednog sjevernokorejskog prebjega, koji je živio godinama u Seulu, da se ilegalno vrati kući jer je u Južnoj Koreji bio suočen s optužbama za seksualno zlostavljanje. On se provukao kroz zapuštenu cijev za kanalizaciju, a za njegov bijeg saznalo se tek kad su se o tome raspisali sjevernokorejski mediji.

U lipnju prošle godine jedan sjevernokorejski ribarski brod, u kojem su bila četiri mornara, prešao je morsku granicu i stigao u luku Samcheok u provinciji Gangwon, 130 kilometara južno od sjeverne granične linije, a da za to južnokorejska vojska uopće nije znala.

Svakako je međutim najbizarniji proboj najčuvanije granice na svijetu uspio jednom sjevernokorejskom vojniku koji je izbjegao sve zamke pa je jedne noći nonšalantno pokucao na vrata jednog južnokorejskog stražarskog mjesta. Zaprepaštenim vojnicima kazao je kako je pobjegao jer više ne može živjeti pod terorom u Sjevernoj Koreji.