Na velikom summitu o klimi u Parizu se pregovaralo cijelu noć (do 6 ujutro). Ali dogovora još nema

U sporazum je ubačen ambiciozniji cilj ograničenja globalnog zagrijavanja

An illustration picture taken on December 10, 2015 in Paris shows a draft for the outcome of the COP21 United Nations conference on climate change next to the logo of the summit.
Sleep-deprived ministers tasked with saving mankind from a climate catastrophe headed into a second night of non-stop talks Thursday, battling to overcome a rich-poor divide in search of a historic accord. Eleven days of UN talks in Paris have failed to achieve agreement on key pillars of the planned post-2020 climate pact, aimed at sparing future generations from worsening drought, flood, storms and rising seas.
 / AFP / Belga / BENOIT DOPPAGNE
FOTO: AFP

Globalni sporazum o klimi ipak neće biti postignut u petak kao što je bilo inicijalno predviđeno već tek u subotu – nakon noći pregovora, predstavljanje finalne verzije dokumenta odgođeno je kako bi se prevladale posljednje točke oko kojih se sudionici ne slažu.

“Želimo si dati vremena kako bi konzultirali izaslanstva tijekom dana u petak” koji je inicijalno bio predviđen za završetak posla, reklo je francusko predsjedništvo konferencije o klimi (COP21).

Ambiciozniji cilj ograničenja globalnog zagrijavanja

Tekst će biti predstavljen u subotu ujutro te usvojen polovicom dana, dodao je taj izvor, nakon još jedne radne noći za predstavnike 195 zemalja koji već dva tjedna pregovaraju u mjestu Le Bourget, sjeverno od Pariza.

“Stvari idu u dobrom smjeru”, kazao je predsjedavajući COP21 francuski ministar vanjskih poslova Laurent Fabius. Nešto prije 6 sati ujutro, izaslansva su napustila dvoranu.

Predstavnici 195 država okupljeni na konferenciji COP21 razmatrali su tijekom noći na petak nacrt globalnog sporazuma o klimi u koji je ubačen novi, ambiciozniji cilj ograničenja globalnog zagrijavanja na manje od 2 stupnja Celzijeva.

Nacrt sporazuma od 27 stranica

“Vrlo smo blizu cilju i vrijeme je da završimo”, izjavio je Fabius tijekom noći, te upozorio da su “zadnji metri maratona često i najsloženiji”.

Sudionicima je predstavio nacrt sporazuma od 27 stranica kao novu osnovu za pregovore.Izaslanici moraju pronaći rješenja za tri specifična “složena pitanja”, priznao je Fabius i nabrojao diferencijaciju, financiranje i ambiciju sporazuma.

Diferencijacija je raspodjela napora za smanjenje emisija stakleničkih plinova između razvijenih zemalja i zemalja u razvoju, što je konstatan spor na svim pregovorima o klimi jer razvijene zemlje smatraju da danas svi moraju ulagati napore, dok zemlje u razvoju drže da su manje pridonijele onečišćenju u prošlosti.

Globalno zagrijavanje na manje od 2 stupnja

U nacrtu stoji da se maksimalno zagrijavavanje ograničava nacrt sporazuma od 27 stranica u odnosu na predindustrijsko doba i da će vlade nastaviti ulagati napore da se to ograničenje dovede do 1,5 stupnjeva.

Taj velik iskorak prije nekoliko mjeseci činio se nezamisliv, pa čak iako je taj cilj danas daleko, on je ambiciozniji nego što se očekivalo, piše agencija Reuters.

Ograničenje od 1,5 stupnjeva zahtjev je više od stotinu zemalja, napose otočnih država kojima prijeti nestanak zbog porasta razine oceana.
U pregovorima je teško pitanje i financiranje, zapravo novac što ga trebaju dobiti zemlje u razvoju da se mogu nositi s posljedicama globalnog zagrijavanja, a riječ je o 100 milijarda dolara godišnje za zemlje u razvoju od 2020.