Nekad je nužno odabrati stranu

Salapić, koji u Saboru mijenja Glavaša, u parlament je ušao nelegalno. I nitko to nije primijetio

Mandatno imunitetno povjerenstvo, čini se, nije slijedilo zakon

27.11.2013., Zagreb - Raspravom prijedlogu proracuna za 2014. godinu  Sabor je nastavio 10. sjednicu. Photo:
FOTO: PIXSELL

Zastupnik Josip Salapić (HDSSB), koji od 4. studenoga u Saboru mijenja Branimira Glavaša, čini se, u parlament je ušao nezakonito. Neformalni vođa pobunjeničke skupine u HDSSB-u, Dinko Burić u vezi s imenovanjem Salapića pokrenuo je spor, uvjeren da Salapić u Hrvatskom saboru nikako ne može mijenjati Glavaša.

Naime, u članku 42. Zakona o izborima zastupnikâ u Hrvatski sabor doslovce stoji: ”Na određivanje zamjenika na odgovarajući se način primjenjuju odredbe ovoga Zakona o preferencijskom glasovanju, a ako na listi nema tako određenog kandidata koji bi zamijenio zastupnika, tada zamjenika određuje politička stranka kojoj je u trenutku izbora pripadao zastupnik kojem je mandat prestao ili miruje”.

Salapić dobio 2,69 posto preferencijalnih glasova

Problem je što na listi HDSSB-a postoje dvojica kandidata – Vladimir Šišljagić i Dinko Burić koji su na prošlim izborima dobili više od 10 posto preferencijalnih glasova: Šišljagić 12,74, a Burić 11,47 posto. Za razliku od njih Salapić je na izbornoj listi HDSSB-a dobio svega 2,69 posto preferencijalnih glasova, daleko ispod kvote koja bi mu dala mogućnost da za razliku od Šišljagića i Burića u Saboru mijenja Glavaša.

Tako naime stoji u zakonu: ”preferirani glasovi za pojedine kandidate se uvažavaju ako broj preferiranih glasova pojedinog kandidata iznosi najmanje 10 posto glasova koje je osvojila pojedina lista”. Činjenica je dakle da je za Glavaševog zamjenika u Hrvatskom saboru trebao doći Vladimir Šišljagić, a ne Josip Salapić.

Burić je bez zapreka mogao mijenjati Glavaša

No, kako Šišljagić obnaša dužnost osječko-baranjskog župana, što je nespojivo s funkcijom saborskog zastupnika, on je u parlament mogao tek ako podnese ostavku na mjesto župana. No, za Burića taj problem ne postoji. Kao gradonačelnik Belišća on je bez ikakvih zapreka mogao u Saboru mijenjati Glavaša.

To bi se vjerojatno i dogodilo da u HDSSB-u nije došlo do pobune protiv Glavaša, koju je predvodio upravo Burić. Zato je HDSSB, odnosno onaj dio stranke koji podržava Glavaša, u Sabor odlučio poslati Salapića. No, Mandatno imunitetno-povjerenstvo (MIP) trebalo je provjeriti ima li na listi HDSSB-a kandidata koji su dobili više od deset posto preferencijalnih glasova. To očito nije učinjeno.

Zanimljiv odgovor predsjednika povjerenstva

Na upit Telegrama je li odluka koju je MIP jednoglasno donio 2. studenoga i poslalo je Saboru na glasovanje (što su zastupnici i izglasali dva dana kasnije), Žarko Tušek (HDZ), predsjednik povjerenstva, dao je zanimljiv odgovor. Kaže kako je MIP o tome odluku donio ”na temelju dokumenta dobivenih od ovlaštenih predlagatelja, zastupnika Branimira Glavaša i političke stranke HDSSB-a”.

Osobito je zanimljiv sljedeći dio Tušekova odgovora: ”Mandatno-imunitetno povjerenstvo uzima kao relevantan podatak prijedlog političke stranke vezano za zamjenika zastupnika. Naime, MIP se ne upušta u preispitivanje unutarstranačkih dogovora, budući da je pojedini kandidat na listi koji je dobio preferencijalne glasove mogao i odustati od obnašanja dužnosti zamjenika zastupnika. U tom slučaju sukladno odredbi članka 42. stavka 3. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, zamjenika određuje politička stranka kojoj je u trenutku izbora pripadao zastupnik kojem je mandat prestao ili miruje”.

Prilično nevjerojatan propust MIP-a

Sve bi to dakako bilo moguće i tako protumačiti da u HDSSB-u nije došlo do pobune koja je isključila bilo kakvu mogućnost ”unutarstranačkih dogovora” koje spominje Tušek, pa tako nije bilo ni ”odustajanja od obnašanja dužnosti zamjenika zastupnika”, već su Glavaš i HDSSB na svoju ruku u Sabor poslali Salapića.

Stvarno je nevjerojatno da se MIP-u dogodio takav propust. Bez obzira što predsjednik Mandatno-imunitetnog povjerenstva nije po struci pravnik (Tušek je završio Nadbiskupsku klasičnu gimnaziju u Zagrebu i ima srednju stručnu spremu), u Saboru postoje stručne službe koje pripremaju odluke. Očito, i njima je promaknula činjenica da su na listi HDSSB-a bila dvojica kandidata s više od 10 posto preferencijalnih glasova, te da je jedan od njih dvojice, a ne Salapić, u Saboru trebao zamijeniti Glavaša.

Morat će ponovno raspravljati o ovom slučaju

Sada će biti zanimljivo vidjeti kako će reagirati MIP s obzirom na postupak koji je pokrenut. Član MIP-a, Miroslav Šimić (Most) kaže za Telegram kako povjerenstvo prilikom prihvaćanja zahtjeva HDSSB-a da Glavaša u Saboru zamijeni Salapić nije uzelo u obzir okolnosti oko preferencijalnih glasova, te da će sada, kad su nastupile nove okolnosti i novi elementi, vjerojatno ponovno morati raspravljati o tom slučaju.

Sjednica MIP-a sazvana je danas, no nismo dobili informaciju hoće li se na dnevnom redu naći i ”slučaj Salapić”. Glavaš je nakon burnih događaja u HDSSB-u, stranci koju je osnovao, pod pritiskom, svoj saborski mandat stavio u mirovanje, kako bi pokazao da se povlači iz politike i time zaustavio daljnje podjele u stranci.

Očito je u pitanju bio samo taktički potez

Naime, Dinko Burić, Vladimir Šišljagić i većina članova Glavnog odbora HDSSB-a smatra Glavaša krivim za katastrofalni izborni rezultat na prošlim parlamentarnim izborima te su tražili njegovo isključenje iz stranke. Vidjevši razmjere pobune u HDSSB-u, Glavaš je odlučio staviti saborski mandat u mirovanje.

No, očito je u pitanju bio samo taktički potez, jer da se Glavaš stvarno kani povući iz politike on mandat ne bi stavio u mirovanje, već bi podnio ostavku na mjesto zastupnika. Ovako, mandat može ponovno aktivirati (ali tek nakon šest mjeseci od dana kada je nastupilo mirovanje), što će vjerojatno, kako i sam najavljuje, i učiniti nakon lokalnih izbora u svibnju sljedeće godine.