FOTO: Profimedia, UPPA News

Što se, dakle, dogodilo jučer u Njemačkoj? Najvažnije o izborima saželi smo u 7 točaka

Ne paničarite, ovo nije Weimar; tko bi, osim Merkel, uspio preživjeti više od milijun izbjeglica i još pet stvari koje je dobro znati

Što se, dakle, dogodilo jučer u Njemačkoj? Najvažnije o izborima saželi smo u 7 točaka

Ne paničarite, ovo nije Weimar; tko bi, osim Merkel, uspio preživjeti više od milijun izbjeglica i još pet stvari koje je dobro znati

FOTO: Profimedia, UPPA News

Komentatori najvažnijih svjetskih medija analiziraju rezultate izbora u Njemačkoj, a mi smo ih saželi u sedam točaka. Merkel je, dakle, osvojila četvrti mandat. Koja će biti cijena, zašto sljedeće godine neće biti lake i još pet stvari koje su obilježile njemačke izbore.

1. Pobjeda bez smješka

Prije četiri godine slavilo se u stožeru CDU-a, političari te stranke spontano su izborne noći počeli pjevati karaoke nakon što su objavljeni rezultati. Sinoć je u stožerima bila poputno drugačija slika. Iako je svima bilo jasno da te sjajne rezultate iz 2013. konzervativci teško mogu ponoviti, malo je tko očekivao da će zajednički izborni rezultati demokršćana Angele Merkel i njihove bavarske stranačke sestre, CSU-a, doživjeti tako ozbiljan pad (blok desnog centra zabilježio je najgore rezultate od 1949., a čak 20 posto izgubili su u odnosu na 2013.).

2. Sumrak Angele Merkel je počeo

Vođa SPD-a Martin Schulz izjavio je sinoć na televiziji kako je ona najveći gubitnik. Neozbiljno su te riječi zvučale od kandidata koji je upravo zabilježio najgore rezultate za svoju stranku, ali u njegovoj je ocjeni bilo zrnce istine. Umjesto da je otvarala teške teme poput odnosa prema migrantima, Merkel je vodila dosadnu ‘feel-good’ kampanju obećavajući “Njemačku u kojoj se živi dobro i sretno” istodobno ne nudeći specifična obrazloženja kako do tog cilja doći.

Glasači joj nisu oprostili politiku prema migrantima unatoč niskoj nezaposlenosti, jakoj ekonomiji i velikom surplusu. Partneri iz CSU-a već su počeli šaputati “rekli smo vam”. Merkel će se suočiti s pitanjima tko je kriv za loš rezultat, nagrizat će je mladi i ambiciozni potencijalni vođe stranke, no njezino opraštanje će biti dugo. Iako je ova nedjelja bila teška za Merkel, nije pametno zaboraviti da je uspjela preživjeti otvorena vrata za više od milijun izbjeglica. Koji bi političar u Europi to preživio?

3. Ne paničarite, ovo nije Weimar

AfD, ekstremno desna stranka koja čiji su se rezultati pokazali jačima nego što se itko usudio prognozirati. Osvojili su 90 mjesta u parlamentu, završili s 21 posto glasova na drugom mjestu u istočnoj Njemačkoj. TV ankete pokazale su da su milijuna glasova ukrali konzervativcima, pola milijuna SPD-u i 430,000 ljevice. No, svi oni koji uvode povijesne usporedbe s mračnom stranom Njemačke, trebali bi udahnuti duboko i priznati da je Njemačka stabilna demokracija.

Najveći broj Nijemaca nije glasao za AfD a oni koji su glasali napravili su to iz protesta. Godine koje slijede neće biti lijepe, ali temelji demokracije u Njemačkoj su robusni pa ih ne može lako poljuljati jedan populistički pokret. Jaki rezultata AfD-a su zabrinjavajući, znak su političke fragmentacije, uvode toksične elemente i polarizaciju na njemačku scenu, no reference na njemačku prošlosti bi trebale biti zaključene.

4. Teški pregovori o koaliciji

Strateški cilj kancelarke je ostvaren, no konzervativci su izgubili desetke mjesta u Bundestagu. Cijena će biti visoka, jer će Angela Merkel teško složiti koaliciju koja će biti stabilna sljedećih par godina. Socijal-demokrati (SPD) su odlučili da će se povući u oporbu i lizati svoje rane radije nego da uđu u veliku koaliciju s Merkel. Iako se ranije procjenjivalo da je koalicija koju Nijemci zovu Jamajka ideja na dugom štapu, sada se čini jedinom opcijom. Ideološka neslaganja između Zelenih, FDP-a te CSU-a i CDU-a će biti izazov: od politike prema migrantima do ekologije i eura, puno je razlika koje treba raspraviti.

5. Njemački politički model konsenzusa je solidno potresen

Novi će parlament imati sedam stranaka (ili osam, računamo li CSU) predstavljajući puno više različitih političkih tijela nego prijašnji sastav. Krajnja desnica u Bundestagu će učiniti njemačku politiku glasnijom s puno ružnijih riječi. Vođa AfD-a Jörg Meuthen dao je već do znanja da će konfrontacija i provokacija biti važna strategija te stranke. Politička će srednja struja biti tako prilično zaražena i stvorit će puno žešća političku klimu.

6. Reforma eurozone? Zaboravite na neko vrijeme

Konzervativci su prema preporukama reforme francuskog predsjednika Emmanuela Macrona bili skeptični i ranije, no sada kada nema velike koalicije, oslabljena Merkel nema šanse osvojiti FDP i skeptike u vlastitoj stranci. Iako su kancelarka i Zeleni otvoreni prema Macronovu prijedlogu, FDP-ov šef Christian Lindner kaže kako ne bi otklonio reformu eurozone, ali da je ideja budžeta koji bi se koristio da bi se slao novac Italiji i Francuskoj za njih neprihvatljiva crvena linija.

7. Berlin će sada igrati grublje prema europskoj politici prema migrantima

I do sada su Nijemci pokazivali da su izgubili strpljenje s europskim nedostatkom solidarnosti na izbjegličkom frontu. Vjerojatno će doći da žešće konfrontacije sa zemljama poput Mađarske i Poljske. Kršćanski demokrati vjeruju da AfD ne bi ovako ojačao da su druge europske zemlje preuzele svoj dio tereta u izbjegličkoj krizi. Sad je vrijeme za naplatu dugova.