Južna Koreja se ne zeza s korupcijom; bivša predsjednica ide u zatvor na 24 godine

Telegram donosi detaljan pregled slučaja

South Korea's ousted leader Park Geun-hye arrives at a prosecutor's office in Seoul on March 21, 2017.
Ousted South Korean president Park Geun-Hye reported to prosecutors on March 21 for questioning over the corruption and abuse of power scandal that brought her down, after using executive privilege to avoid them for months while in office. / AFP PHOTO / KIM HONG-JI
FOTO: AFP

Bivša predsjednica Južne Koreje Park Geun-hye osuđena je u petak u Seulu na 24 godine zatvora uz obvezu plaćanja kazne od 13 milijuna dolara. Nacionalna televizija izravno je prenosila suđenje, a 66-godišnja Park nije nazočila čitanju presude u znak prosvjeda zbog odluke suda u listopadu prošle godine da joj produži zatvorsku kaznu za još šest mjeseci. Južnokorejski parlament smijenio je Park je početkom prošle godine, a sud je odmah potom izdao nalog za njeno uhićenje. Park je bila prva žena u povijesti na čelu Južne Koreje, a prisegnula je na dužnost početkom 2013. godine.

Bivša predsjednica osuđena po 16 točaka optužnice za korupciju, primanje mita, prisilu i zlouporabu moći.Među ostalim, proglašena je krivim jer je prisilila automobilskog giganta Hyundai da potpiše ugovor s KD Corporation, tvrtkom koju je vodila njena bliska prijateljica Choi Soon-sil. Sud je ustvrdio da je natjerala tvrtku Lotte Group da donira 6,55 milijuna dolara K-Sports Foundation, neprofitnoj zakladi koju je vodila Choi.

Naredila je također telekomunikacijskoj tvrtki KT da zaposli jednog njenog prijatelja, te je iznudila od Samsunga 1, 6 milijuna dolara za financiranje zaklade pod kontrolom prijatelja prijateljice Choi.Osuđena je također jer je omogućila da Choi dobije na uvid 47 povjerljivih državnih dokumenata te zbog toga što je samovoljno smjenjivala visoke državne dužnosnike. Proglašena je krivom jer je surađivala u izradi popisa nepoćudnih umjetnika, a to je tek dio krimena koji joj je sud stavio na teret.

Najbolja prijateljica osuđena je na 23 godine zatvora

Pad do tada obožavane predsjednice započeo je kad je uhićena njena najbolja prijateljica i šaman savjetnica Choi Soon-sil. Tužitelji su optužili Choi Soon-sil da je koristila svoj neformalni status u Uredu predsjednice te ovisnost predsjednice Park o njenim šamanskim ritualima, kako bi od najvećih korejskih kompanija, među ostalima, Samsungom, Hyundayem, Lotte, LG, izvukla 96 milijuna dolara za dva fonda koje je kontrolirala.Državni tužitelj optužio je također predsjednicu Park da je svojoj prijateljici Choi Soon-sil, omogućila pristup najtajnijim državnim dokumentima te da joj je odavala najpovjerljivije informacije. Stoga je Choi bitno utjecala na donošenje odluka kojima u se favorizirala tvrtke koje su joj davale mito.

Tužiteljstvo je nedavno dodalo novu optužnicu u kojoj se tvrdi da je Park tražila novac od Nacionalne obavještajne službe kako bi pokrila osobne troškove i bonuse za članove svoje najodanije suradnike u Plavoj kući, službenoj rezidenciji južnokorejskih predsjednika. Prije toga zbog te afere njena šamanica, najbolja prijateljica i najbliža suradnica Choi Soon-sil osuđena je na 20 godina zatvora zbog korupcije, miješanja u državne poslove i primanja mita od najvećih južnokorejskih kompanija, uključujući Samsung i Lotte.

Uz to Choi je kažnjena i novčanom kaznom od 16,6 milijuna dolara. Sud je ustvrdio da je Choi Soon-sil koristila prijateljstvo s predsjednicom kako bi od najvećih korejskih kompanija, među ostalima, Samsungom, Hyundayem, Lotte, LG, izvukla 96 milijuna dolara za dva svoja privatna fonda. Choi Soon-sil pisala je, među ostalim, predsjednici govore, određivala kako će se odjenuti, imala je uvid u najtajnije državne dokumente, premda nije imala nikakvu službenu funkciju što je također krivično djelo.Odmah nakon toga Choi je na drugom suđenju osuđena na još tri godine zatvora jer je zloupotrijebila svoj utjecaj kao savjetnica predsjednice države, te je na nezakonit način upisala kćer na prestižno Ewha Woman sveučilište u Seulu.

Rektor, dekan i profesori koji su završili u zatvoru

Uz nju su na dvije godine zatvora osuđen je Choi Kyung-hee, bivši rektor univerziteta te bivši dekan Ewha Woman University Kim Kyung-sook. Još jedan sveučilišni profesor osuđen je na godinu i pol zatvora, dok su ostala tri profesora dobili uvjetne kazne zatvora, a dvije su osobe kažnjene novčano. Predsjednik sudskog vijeća, Kim Soo-jeong objasnio je da je izrekao takve kazne jer su osuđeni “potkopali povjerenje javnosti u rad sveučilišta te ozbiljno ugrozili načelo poštenja koje je jedno od temeljnih principa korejskog društva”. Svi su oni osuđeni, objasnio je sud, jer su skovali urotu kojoj je bio cilj na nezakonit način upisati Chung Yoo-ra, kćer Choi Soon-sil, na fakultet.

Slijedeća žrtva te afere bio je Lee Jae-yong,49, potpredsjednik i de facto vlasnika Samsung Electronicsa, najvećeg proizvođača pametnih telefona na svijetu te najveće obiteljske tvrtke u Južnoj Koreji. On je osuđen na pet godina zatvora zbog podmićivanja, pronevjere, krivokletstva, skrivanja imovine u inozemstvo…. U obrazložnju presudu sudac je ustvrdio kako je Lee dao 38,5 milijuna dolara mita Choi Soon-sil, najbližoj suradnici bivše predsjednice države, a ona mu je za uzvrat obećala da će kod predsjednice srediti da vlada podupre nekoliko Samsungovih projekata i poslovnih dogovora. Kompanija Samsung priznala je pak da je platila oko 38 milijuna dolara osobama povezanim s Choi Soon-sil.

Otprilike polovicu tog iznosa Samsung je uplatio jednoj njemačkoj tvrtki specijaliziranoj za sportsko savjetovanje koja je time novcem platila Chung Yoo-ra, 20-godišnjoj kćeri Choi Soon-sil, treninge u jednoj školi jahanja. Inače, Chung Yoo-ra nastupila je kao južnokorejska reprezentativka u jahanju na Azijskim igrama 2014. Samsung je međutim zanijekao da je to učinio kako bi dobio protuuslugu. Inače, Samsung je najveći svjetski konglemerat s 489.000 zaposlenih, godišnjim prihodomod 174 milijarde dolara, a vrijednost mu je procijenjena na oko 300 milijardi dolara. Leeu je na kraju zatvorska kazna smanjena na dvije i pol godine, a potom je, nakon što je proveo u zatvoru godinu dana, pretvorena u uvjetnu kaznu s rokom kušnje od četiri godine.

Osuđena ministrica kulture zbog crne liste

U zatvoru je potom završio i Shin Dong-bin, predsjednik mega kompanije Lotte koji je osuđen na dvije godine i šest mjeseci zbog toga što je njegova tvrtka potkupila Choi Soon-sil. Uz njih osuđeni su također još i bivša ministrica kulture Cho Yoon-sun i bivši šef Ureda predsjednice Kim Ki-choon, koji su također bili bliski prijatelji smijenjene predsjednica. Oni su završili u zatvoru jer su izradili crne liste s imenima 9.473 umjetnika koji su se javno protivili vladinoj politici ili su podržavali oporbene političare. Zbog toga su bili, kakvo tvrdi tužiteljstvo, u nepovoljnom i neravnopravnom položaju pri dobivanju financijske ili bilo kakve druge pomoći te pri sudjelovanju u raznim natječajima.

Riječju: bili su ignorirani pri dodjeli bilo kakvih državnih priznanja i potpora.Da bi cirkus bio kompletan ovih dana uhićen je i bivši južnokorejski predsjednik Lee Myung-bak, 76, prethonik Park Geun-hye pod optužbom za korupciju te pokušaj uništavanja dokaza.Tužitelji optužuju Leea da je stavio u svoj džep 13,2 milijuna dolara mita koje je dobio od obavještajne agencije i raznih poslovnih grupacija. Nakon višegodišnje istrage, tužiteljstvo tvrdi da je prikupilo dovoljno dokaza da optuži Leea za podmićivanje, pronevjeru i utaju poreza.

Inače, Lee Myung-bak bio je predsjednik Južne Koreje od 2008. do 2013., a prije toga bio je predsjednik Uprave automobilskog giganta Hyundai te gradonačelnik Seula. Lee je optužnicu nazvao “političkom osvetom” te se ispričao “zabrinutim građanima Južne Koreje” koje su “uznemirile” optužbe protiv njega. Također je kazao kako se nada da će on biti “posljednji predsjednik države kojeg su ispitivali tužitelji”.

Pet bivših predsjednika osuđeni zbog korupcije

To Lee nije rekao slučajno: Južna Koreja, naime, nije samo svjetski fenomen po nevjerojatno brzom ekonomskom razvoju, nego i po tomu što su gotovo svi njeni predsjednici, od 1953., nakon što su napustili dužnost, bili sumnjičeni, istraživani ili pak suđeni zbog korupcijskih skandala u koje je bila uključena njihova rodbina i najbliži suradnici. Uostalom, od devedestih godina pet bivših predsjednika bili su optuženi za korupciju, a trojica su završili u zatvoru.

Zanimljivo je da je sadašnji ljevičarski predsjednik Moon Jae-in, svojedobno optužio bivšeg predsjednika države, konzervativca Lee Myung-bak, koji je sada u zatvoru, da je zloporabio svoje ovlasti jer je odmah po preuzimanju vlasti naredio uhićenje svog prethodnika liberala Roh Moo-hyun. Moon je tvrdio da je policija istraživala Roha, koji je u dva navrata bio predsjednik države od 2003. do 2008., kako bi ponizila i diskreditirala liberalnu oporbu. Nakon što je zajedno s članovima svoje obitelji optužen za korupciju, Roh je 2009. počinio samoubojstvo skočivši s jedne litice. Nakon smrti bivši predsjednik Roh postao je politička ikona liberalne Južne Koreje.

Predsjednik države, general Chun Doo-hwan, koji je bio na vlasti od 1979. do 1988., osuđen je 1966. na smrt zbog sudjelovanja u državnom udaru, ali i zbog korupcije. Nešto bolje prošao je njegov nasljednik Roh Tae-woo, koji je bio predsjednik države od 1988. do 1993. On je također osuđen zbog korupcije i primanja mita od više stotina milijuna dolara na 22,5 godine zatvora, a kazna mu je kasnije smanjena na 17,5 godina zatvora. Na kraju je obojicu 1997. pomilovao predsjednik Kim Young-sam pa su nakon dvije godine provedene u zatvoru pušteni na slobodu.