Južnokorejski mediji javljaju da su Kina i Sjeverna Koreja počele tajne pregovore o nuklearnoj krizi

Kina je navodno u Pjongjan poslala svog nuklearnog eksperta

This undated picture released from North Korea's official Korean Central News Agency (KCNA) on September 20, 2016 shows North Korean leader Kim Jong-Un (C) inspecting the ground jet test of a new type high-power engine of a carrier rocket for the geo-stationary satellite at the Sohae Space Center in North Korea.
North Korea has successfully tested a new, high-powered rocket engine, state media said, a move Seoul said was designed to showcase its progress towards being able to target the US east coast. / AFP PHOTO / KCNA / KCNA
FOTO: AFP

Južnokorejski mediji, pozivajući se na upućene izvore u Washingtonu i Tajvanu, javljaju da su Kina i Sjeverna Koreja započeli tajne pregovore o nuklearnoj krizi na Korejskom poluotoku. Najprije je američka televizijska postaja NBC citirala dobro upućenog dužnosnika administracije Donalda Trumpa koji je želio ostati anoniman, da je Kina poslala u Pjongjang svog vrhunskog pregovarača i nuklearnog eksperta. Njegova je zadaća, tvrdi se, objasniti sjevernokorejskim dužnosnicima svu ozbiljnost situacije te upozoriti na moguće opasnosti daljnjeg zaoštravanja odnosa.

Potom je službena tajvanska novinska agencija objavila u nedjelju izjavu Liang Guolianga, uglednog vojnog komentatora iz Hong Konga, koji je potvrdio da Kina ulaže maksimalne napore ne bi li se izašlo iz slijepe ulice koja prijeti da se pretvori u ozbiljan vojni sukob pa i mogući ograničeni atomski udar na Sjevernu Koreju. Peking je stoga odlučio pojačati diplomatske napore kako bi privolio sjevernokorejskog diktatora Kim Jong-una na početak pregovora, tvrdi Liang Guoliang.

Pjongjang spreman zamrznuti nuklearni program

Prema prvim neslužbenim informacijama Pjongjang je spreman u roku od tri godine zamrznuti razvoj svog nuklearnog programa, ali za uzvrat traži da mu Peking jamči sigurnost, a SAD, Južna Koreja i Japan, obilatu ekonomsku pomoć. Međutim, pod snažnim pritiskom administracije Donald Trumpa, Peking traži puno više. Navodno je postavio gotovo ultimatum Pjongjangu: traži da u roku od tri mjeseca raspusti sve svoje nuklearne kapacitete i to po principu: uzmi ili ostavi. Ni na odgovor Peking navodno ne želi dugo čekati: dao je Kim Jong-unu dva do tri tjedna da se izjasni o ponudi.

U protivnom ne jamči za daljni razvoj događaja niti za ponašanje Washingtona. Inače, obično odlično infomirani honkongški vojni analitičar Liang Guoliang smatra da su informacije o tajnim pregovorima točne te da postoji 50 posto šansi da Kina i Sjeverna Koreja postignu dogovor. Istodobno u Seulu su se pojavile informacije, doduše manje vjerodostojne od vijesti o kontaktima Pekinga i Pjongjanga, koje kažu da su gotovo u isto vrijeme u Washingtonu počeli tajni pregovori između sjevernokorejskih i američkih diplomata.

Washington spreman uspostaviti diplomatske odnose

I oni navodno pokušavaju pronaći izlaz iz krize u međusobnim odnosima. Novinar Jeong Kyu-Jae objavio je kako je odluka Pjongjanga da obnovi rad parlamentarne komisije za vanjske poslove uvod u navodne pregovore Sjeverne Koreje i SAD. Washington traži trajno odustajanje od nukleranog oružja. Pozivajući se na svoje dobro upućene izvore Jeong Kyu-Jae piše kako Washington ne namjerava prihvatiti moguću ponudu Pjongjanga o zamrzavanju svog nuklearnog pograma na tri godine nego da će tražiti trajno napuštanje nuklearnog vojnog projekta.

Po tim informacijama Washington, barem za prvu ruku, ne nudi baš previše. Navodno je spreman, ako Kim Jong-un prekine sa svojim nuklearnim programom, uspostaviti diplomatske odnose s Pjongjangom. Ali i nešto što je na granici fantazije: da američka vojska napravi vojni prsten oko Pjongjanga kako bi se dodatno zaštitio režim mladog diktatora. Osim toga da američki mornarica ni na koji način neće ometati aktivnosti u sjevernokorejskoj vojnoj luci u Wonsanu.

SAD pojačava pritisak na Sjevernu Koreju

Jeong Kyu-Jae tvrdi da je američki predsjednik Donald Trump, ako Kim Jong-un prihvati te uvjete, spreman krajem travnja ili početkom svibnja poslati u Pjongjang posebnog izaslanika. No, iz Washingtona je poručeno, upozorava Jeong, kako se takav scenarij može očekivati samo ako će se pregovori odvijati glatko i bez opstrukcije sa sjevera. Jeong Kyu-Jae nije prezentirao konkretne dokaze o navodnim tajnim razgovorima, samo tvrdi da se njegove informacije temelje na vjerodostojnim obavještajnim izvorima.

Ugledni seulski list Korea Times kontaktirao je više izvora u Južnoj Koreji i SAD-u, ali nitko nije potvrdio tvrdnje Jeonga. Vojni i politički analitičari u Seulu smatraju kako su Jeongove tvrdnje „apsurdne” i „nerealne” te da Sjeverna Koreja i Kina nikada ne bi dopustile da američke snage budu stacionirane u blizini Pyongyanga. Istodobno, priznaju da je moguće da je Jeong dobio te informacije od nekih američkih izvora kako bi se izvršio dodatni pritisak na Kim Jong-una.

Sjeverna Koreja namjerno izazvala kvar na raketi

Urednik na kineskoj televizijskoj postaji Phoenix Luo Fu-Qiang 17. travnja objavio je kako je Kim Jong-un lansirao raketu isključivo zbog toga kako bi pokazao svojem narodu da se drži tradicije o testiranju oružja povodom velikih obljetnica. Ali, i da sačuva svoje dostojanstvo, budući bi odustajanje od te tradicije značilo da se uplašio prijetnji iz Washingtona.

Novinar Luo Fu-Qiang čak tvrdi kako je sjevernokorejska vojska namjerno izazvala kvar na projektilu kako bi izbjegli moguću američku odmazdu ili čak opravdanje za pravi napad zbog najnovije raketne provokacije. Sjeverna Koreja ispalila je u nedjelju ujutro projektil iz raketne baze Sinpo, ali je raketa eksplodirala odmah nakon lansiranja. Potpredsjednik SAD-a Mike Pence potvrdio je za posjete Južnoj Koreji stajalište Donalda Trumpa da su, što se tiče američke politike u odnosu na Sjevernu Koreju, sve opcije na stolu.

Na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s Hwang Kyo-Ahnom, premijerom i vršiteljem dužnosti predsjednika Južne Koreje, Pence je istaknuo kako Trumpova administracija neće gubiti vrijeme na besplodne pregovore s Pjongjangom. Također je upozorio Pjongjang da se može suočiti s istom odmazdom koju je SAD poduzeo protiv snaga režima u Siriji te pobunjenika u Afganistanu. Čak je preporučio Sjevernoj Koreji da ne testira Trumpovu odlučnost ili moć oružanih snaga SAD-a.