Nekad je nužno odabrati stranu

Južnokorejski mediji pišu kako će novi predsjednik tražiti Papu da mu pomogne organizirati susret s Kim Jong-unom

Navodno svog nadbiskupa šalje u specijalnu misiju u Vatikan

Pope Francis smiles as he talks to journalists during his flight to Portugal prior to visiting Fatima shrine, in Fatima on May 12, 2017. 
Two of the three child shepherds who reported apparitions of the Virgin Mary in Fatima, Portugal, one century ago, will be declared saints on May 13, 2017 by Pope Francis.
The canonisation of Jacinta and Francisco Marto will take place during the Argentinian pontiff's visit to a Catholic shrine visited by millions of pilgrims every year. / AFP PHOTO / Tiziana FABI
FOTO: AFP

Jedan od prvih vanjskopolitičkih poteza novog južnokorejskog predsjednika Moon Jae-ina zatekao je domaću i svjetsku javnost, a iznenadio i Vatikan. Kako piše Joongangu Ilbo, jedne od najvećih dnevnih novina u Koreji, predsjednik Moon odlučio je poslati nadbiskupa Hyginus Kim Hee-joonga, predsjednika Korejske biskupske konferencije, kao svog posebnog izaslanika u specijalnu misiju u Vatikan.

Nadbiskup Kim nosi osobno pismo predsjednika Moona u kojem moli papu Franju da pomogne u organizaciji povijesnog susreta s sjevernokorejskim diktatorom Kim Jong-unom. Nadbiskup Hyginus Kim Hee-joong, potvrdio je novinarima da ide u specijalnu misiju u Vatikan. “Za audijencije kod pape Franje predat ću mu pismo predsjednika Moona u kojem ga moli za pomoć kako bi privolio sjeverno korejskog vođu na sastanak.”

Nadbiskup sve otkrio novinarima

Predsjednik Moon, kažu njegovi bliski suradnici, odlučio se na taj korak, imajući na umu da je papa Franjo odigrao ključnu ulogu u normalizaciji diplomatskih odnosa SAD-a i Kube 2014. godine. Tada je također nagovorio kubanske čelnike da ugoste tadašnjeg američkog predsjednika Baracka Obamu u Havani. Za nedavnog posjeta Egiptu, papa Franjo je izrazio zabrinutost zbog sve veće prijetnje ratom na Korejskom poluotoku.

Zanimao se i može li neka treća država, primjerice Norveška, posredovati između Seula i Pjongjanga. Zbog toga je predsjednik Moon odlučio zatražiti pomoć pape Franje, no bio je nemalo iznenađen kad je saznao što je sve nadbiskup otkrio novinarima. Bojeći se negativne reakcije javnosti, Cheong Wa Dae, šef Ureda predsjednika, odmah je zjavio kako još nije vrijeme za takav sastanak.

U pismu molba da se papa Franjo moli za mir

Kako je malo tko povjerovao u taj demanti, oglasio se i Park Soo-hyun, glasnogovornik predsjednika Moona, koji je potvrdio da nadbiskup Kim nosi osobno pismo predsjednika Papi, ali je upozorio da je u njemu samo molba da se papa Franjo moli za mir i pomirenje između dviju Koreja.

S obzirom da je predsjednik Moon tijekom predizborne kampanje obećao da će iskoristiti sva raspoloživa sredstva, uključujući i dijalog, kako bi nagovorio Sjevernu Koreju da odustane od razvoja nuklearnog oružja i balističkih raketa, prevladava uvjerenje da je izjava nadbiskupa Kima ipak točna. Zapravo, takav postupak predsjednika Moon Jae-ina ne čudi jer je on katolik pa je većini ljudi u Koreji logično da se obratio papi Franji za pomoć.

U Južnoj Koreji živi oko 5 milijuna katolika

A papa će zasigurno učiniti sve da pokuša uspostaviti dijalog između Seula i Pjongjang, među ostalim i zbog toga što mu je sigurno još u pamćenju spektakularni doček na glavnom trgu Gwanghwamunu u središtu Seula prošle godine, gdje ga je pozdravilo više od 800.000 oduševljenih vjernika. Bio je to najveći skup u modernoj povijesti Koreje, a papa je proglasio blaženim 124 mučenika koji su pogubljeni zbog toga što su pripadali Katoličkoj crkvi u 18. i 19. stoljeću.

Premda Koreja nije na glasu kao katolička zemlja, u njoj živi, prema najnovijim podacima, oko 5 milijuna katolika, dakle 10 posto ukupnog stanovništva. No, svatko tko je posjetio Južnu Koreju mogao se uvjeriti kako je utjecaj katolicizma u toj zemlji iznimno velik: katolici su, naime, najzastupljeniji među političkom, kulturnom, intelektualnom elitom. Što se više upoznaje korejska društvena hijerarhija, to se češće susreće katolike.