Južnu Koreju brinu potencijalni teroristi na Zimskim olimpijskim igrama pa su iz zemlje izbacili 17 ljudi

Proglasili su ih potencijalnom opasnošću za sigurnost Igara u PyeongChangu u veljači 2018.

South Korea's President Moon Jae-In delivers a speech during celebrations marking the 72th anniversary of Korea's liberation from Japanese colonial rule in 1945, in Seoul on August 15, 2017.
South Korea marked its Liberation day, the 72nd anniversary of independence from Japanese colonial rule, with ceremonies in Seoul. / AFP PHOTO / POOL / JEON HEON-KYUN
FOTO: AFP

Južna Koreja izbacila je iz zemlje 17 stranih državljana koje je proglasila potencijalnom opasnošću za sigurnost Zimskih olimpijskih igara u PyeongChangu, koje će se održati od 9. do 25. veljače sljedeće godine, priopćio je ured za migracije južnokorejske vlade. Deportirane su osobe iz pet država jugoistočne i središnje Azije, a svi su oni bili članovi međunarodnih terorističkih skupina koje se nalaze na popisu južnokorejskog Zakona o borbi protiv terorizma. Ili su se pak našle na listama koje je pedesetak obavještajnih agencija iz cijelog svijeta stavilo na raspolaganje južnokorejskim tajnim službama.

“Moramo biti vrlo temeljiti u poduzimanju svih protuterorističkih mjera, budući da na Zimske olimpijske igre u PyeongChangu dolaze sportaši i ljudi iz cijelog svijeta. Ne isključujemo mogućnost da strani teroristi pokušaju ući u zemlju pretvarajući se da su turisti, zaposlenici u raznim olimpijskim komitetima ili da pak rade u korejskim tvrtkama. Dakle, moramo biti iznimno pažljivi, kako prije, tako i tijekom Olimpijade”, objavio je Organizacijski komitet Igara. Očekuje se također da će više zemalja nego li je to do sada bio slučaj poslati svoje policajce i tajne agenate da pruže dodatnu zaštitu svojim reprezentativcima.

Tisuće vojnika brinut će za sigurnost sportaša

Južnokorejsko ministarstvo obrane najavilo je pak u srijedu da će potpisati sporazum s organizacijskim odborom Olimpijade i provincijom Gangwon o suradnji kako bi se osiguralo što uspješnije odvijanje sportskih natjecanja. Vojska će staviti na raspolaganje Organizacijskom odboru vojnike, opremu i druge materijale. Ministarstvo obrane također je obećalo da će u cilju turističke promocije cijele te istočne planinske pokrajine koja graniči sa Sjevernom Korejom, ukloniti brojne prepreke i bodljikavu žičanu ogradu koje služe za zaštitu granice i vojnih objekata.

Priopćeno je također da je južnokorejska policija u PyeongChangu i Gangneungu izvela nekoliko velikih protuterorističkih vježbi u kojima je sudjelovalo na stotine naoružanih policajaca i vatrogasaca. Tijekom Igara, oko pet tisuća policajaca i vojnika, brinut će za sigurnost sportaša i gostiju. Oformljen je i specijalni zajednički policijski tim za brzo djelovanje koji će se boriti protiv kriminala u područjima blizu PyeongChanga. Tim će raspolagati i specijalnom opremom za što efikasnije djelovanje.

Nitko ne zna kako će se ponašati Sjeverna Koreja

Objavljeno je također da je Južna Koreja nadogradila sustav obrane od cyber napada. Sve te mjere poduzimaju se kako bi se primirili svi oni koji se boje za sigurnost Igara. I dok nema nikakve sumnje da će Južna Koreja poduzeti sve potrebne mjere za osiguranje nesmetanog odvijanja sportskih natjecanja, na ključno pitanje koje može dovesti u pitanje ne samo sigurnost, nego i samo održavanje Olimpijade, nitko u svijetu nema odgovora.

A ono glasi: kako će se uoči početka i za Igara ponašati Sjeverna Koreja? Olimpijske igre služe sportašima da pokažu svoju snagu i sposobnosti, pa je pitanje neće li zimsku olimpijadu u Južnoj Koreji sjevernokorejski dikatator Kim Jong un iskoristiti da demonstrira svoju vojnu i nuklearnu silu? Hoće li u to vrijeme testirati nuklearnu bombu ili lansirati balističku interkontinentalnu raketu? Hoće li na neki drugi način provocirati Sjedinjene Američke Države i njihovog predsjednika Donalda Trumpa?

Na koji će način Pjongjang odgovoriti na najnovije zaoštravanje sankcija UN-a? U Seulu se, naime, ne boje da bi Pjongjang izveo neku provokaciju protiv Južne Koreje, ali nitko ne može odgovoriti na pitanje kako će se ponašati prema Washingtonu. Hoće li se zadovoljiti samo nekom vrstom provokacija niske razine ili će se Kim Jong un željeti predstaviti kao odgovoran državnik i vlasnik nuklearnog oružja te iskoristiti priliku da pokuša uspostaviti dijalog s Washingtonom? Sve su to pitanja na koje za sada nitko nema odgovora.

Malo tko je očekivao ovakvu eskalaciju napetosti

Kad je Međunarodni olimpijski komitet 2011. donio odluku da Južna Koreja bude domaćin Olimpijskih igara 2018., malo tko je mogao zamisliti da će na vlast u Sjevernoj Koreji doći neobuzdani i nepredvidljivi Kim Jong un, a da će u Bijeloj kući sjediti Donald Trump koji će ratnom retorikom do kraja zaoštriti odnose na Korejskom poluotoku. Nakon što su na olimpijadama 2000. i 2004. južnokorejski i sjevernokorejski sportaši nastupali na uvodnoj ceremoniji pod zajedničkom zastavom, malo je tko mogao očekivati takvu eskalaciju napetosti.

I, dakako, nikome sa sadašnjom pameti i saznanjima ne bi palo na pamet dopustiti organizaciju Igara u gradu udaljenom samo 80 kilometera od demilitarizirane zone koja razdvaja dvije države koje su još uvijek, formalno, u ratnom stanju. Dodatnu zabrinutost izaziva činjenica da Sjeverna Koreja ne odgovara na punude Organizacijskog odbora da svoje sportaše pošalje na Igre. Šutnja Pjongjanga zvuči pomalo zloslutno: kad bi sjevernokorejski skijaši i klizači nastupili u PyeongChangu, Kim Jong un vjerojatno ne bi provocirao.

Kao znak dobre volje predsjednik Južne Koreje Moon Jae-in predložit će američkom predsjedniku Donaldu Trumpu odgađanje velikih godišnjih manevara s američkom vojskom koji su predviđeni za ožujak, baš u vrijeme kad će se u PyeongChangu održavati Paraolimpijske zimske igre. To bi, procjenjuje se u Seulu, mogla biti prekretnica u sadašnjoj napetoj situaciji na Korejskom poluotoku.

Svjesni su zabrinutosti oko Olimpijade

Na sastanku s predsjednikom Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO-a) Thomasom Bachom, predsjednik Moon je priznao da je Južna Koreja svjesna zabrinutosti koja vlada u svijetu oko održavanja Olimpijade tik uz granicu sa Sjevenom Korejom. “Pažljivo pratimo situaciju”, izjavio je predsjednik Francuskog olimpijskog odbora Denis Masseglia. “Naravno, ako napetosti eskaliraju, morat ćemo se prilagoditi.”

Zbog toga je najavljeno da Francuska pomno pratiti razvoj političkih prilika na Korejskom poluotoku te tek kad se uvjeri da će njenim sportašima biti zajamčena potpuna sigurnost, donijeti će odluku o nastupa u PyeongChangu. Japanski olimpijski odbor izjavio je pak kako ne razmatra otkazivanje nastupa svojih sportaša na zimskoj Olimpijadi te je priopćio da će se njegovi sportaši “nastaviti pripremati na isti način kao i prije svih drugih velikih međunarodnih natjecanja”.

Nema plana B za promjenu lokacije

Američki olimpijski odbor (USOC) potvdio je da surađuje sa svim nadležnim tijelima kako bi osigurao svojim sportašima potpunu sigurnost. U kolovozu, samo tjedan dana prije nego što je Sjeverna Koreja ispalila prvu od dvije rakete koje su doletjele do obala Japana, predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora Thomas Bach ustvrdio je da “nema razloga za neposrednu zabrinutost zbog mogućih vojnih akcija na Korejskom poluotoku”. Ponovio je također da ne postoji “plan B” za promjenu lokacije Olimpijade.

Lee Hee-beom, predsjednik Odbora za organizaciju Zimskih igara 2018., izjavio je kako će Olimpijada imati “savršenu sigurnost”. Sve te nedoumice oko sigurnosti Igara bitno su pridonijele da je do 10. prosinca prodano svega 586.400 ulaznica, odnosno samo 55 posto od predviđenog. I to unatoč tome što je Međunarodni olimpijski odbor ponudio paket ulaznica za 5.100 dolara za svečanost otvaranja, za dva velika natjecanja te pristup ekskluzivnom salonu unutar olimpijskog parka Gangneung.

“Južna Koreja nadala se da će Olimpijske igre donijeti gospodarski rast i veliki dolazak inozemnih posjetitelja kojim bi zacementirala svoj status “novog centra za zimske sportove u Aziji”, izjavio je predsjednik Organizacijskog odbora Pyeongchang Lee Hee-beom. Napetosti na Korejskom poluotku odvratile su od puta mnoge potencijalne inozemne goste, a nedavni korporativni i politički skandali u Južnoj Koreji smanjili su interes za Olimpijadu kod domaćina.