Kaić: 'Mislim da četvrti val neće završiti, nego da će nakon pada u idućim tjednima doći do novog porasta'

Epidemiolog HZJZ-a smatra da bi se mjere trebale postrožiti

FOTO: N1

U Hrvatskoj zasad imamo tri potvrđena slučaja omikron varijante virusa SARS CoV-2, dok je petero građana koji su došli iz inozemstva pod visokom sumnjom u zarazu, kazao je danas za N1 epidemiolog Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Barnard Kaić.

Kaić kaže da nije vidio da se spominju novi simptomi kod omikrona, već da su oni isti kao i kod ranijih varijanti. Jedino, kaže, prema primjerima iz Južnoafričke republike, rjeđe izazivaju teške slučajeve.

Kazao je i kako se slaže s preporukama ECDC-a da se odustane od velikih proslava i okupljanja za Božić i Novu godinu. “Bit će toliko novooboljelih ako se ništa ne promijeni da će se i uz blažu sliku puniti bolnice. ECDC preporuča da se hitno postrože mjere u zajednici. To je i moje mišljenje”, kazao je Kaić.

Pojava petog vala

Prema Kaićevom mišljenju neće doći do završetka četvrtog vala već će se odmah pojaviti peti. “Prema zadnjim informacijama, kad sam vidio kako raste broj oboljelih u JAR-u, kako u Britaniji raste broj zaraženih još od kolovoza, na račun omikrona, mislim da neće četvrti val završiti, nego da će nakon jednog pada u idućim tjednima doći do novog porasta koji možemo nazvati petim valom”, kazao je.

Govoreći o booster dozi pri cijepljenju, Kaić je kazao kako se ona preporučuje šest mjeseci nakon druge, ali se može primijeniti već nakon tri. Za djecu, dodaje, još nema preporuka za booster dozu. Također je govorio i o cijepljenju onih koji su preboljeli. “Dokaza o tome da je preboljelima potrebno docjepljivanja nema. Preporuke o davanju docjepne doze se temelje na tome što se vidjelo da ljudi s dvije doze, bez preboljenja, obolijevaju. Za one koji su cijepljeni i preboljeli takvih dokaza nema i takvima sad ne preporučujemo booster”, kazao je Kaić.

Cijepljenje djece

Govoreći o cijepljenju djece, Kaić je ponovio već neke iznesene navode epidemiologa, pri čemu je još jednom istaknuo kako se cjepivo za odrasle i za djecu razlikuje u dozi. Kazao je i kako se odaziv na cijepljenje ne treba gledati prema prvom danu, a osvrnuo se i na sigurnost cjepiva.

“Koliko su sigurna cjepiva, znamo na temelju kliničkih ispitivanja. Istraživanja su obuhvatila oko 3100 djece koji su primili cjepivo. Pokazalo se da je sigurno u smislu da očekujemo uobičajene nuspojave poput temperature, boli na mjestu primjene, glavobolje, umora… Ali je ista učestalost kod djece i odraslih. Mora se priznati da na 3100 ispitanika ne možemo reći hoće li se cjepivo, kad se šire počne koristiti, pokazati neku toliko rijetku nuspojavu koja se nije mogla vidjeti na ovako malom uzorku, ali na temelju svega što se zna o tim rijetkim nuspojavama u dobi od 12 na dalje, ne očekuje se visoka učestalost drugih nuspojava”, kazao je.

Potom je dodao: “Glavna zabrinutost vezana uz nuspojave kod adolescenata i mladih odraslih su miokarditisi, ali je pokazano da covid puno češće uzrokuje miokarditis nego cjepivo. Korist je veća od rizika.”