Kakav početak kampanje za ključne izbore u Zagrebu. Je li SDP-u moglo krenuti gore?

Umjesto planovima za Zagreb, Klisović i Grbin morali su se baviti istupima Mirele Holy

FOTO: Telegram ilustracija

Počelo je bizarnim tweetovima: 15. veljače Mirela Holy napisala je kako su “Zagrepčani fakat magarci”, jer su “zadnji u redu za cijepljenje”, da bi zatim poentirala: “U ZG su se cijepili razni dotepenci”.

Mirela Holy kasnije će pokušati objasniti da nije mislila na doseljenike u glavni grad Hrvatske, već na došljake koji su, u prolazu, došli na cijepljenje. Riječ dotepenac, sasvim je jasno, označava nepoželjnog doseljenika, a ne privremenog prolaznika, osobu koja se skrasila u Zagrebu, u kojem nije rođena i koja mu kulturološki ne pripada.

U popularnoj kulturi i uličnim svađama, dotepenac je poznata ksenofobna uvreda, kojom se rado služio još i Matoš (također doseljenik u Zagreb). Njena poanta nije toliko u rodu, koliko u kulturi: smatra se da dotepenci ne umiju usvojiti vrijednosti velegrada u kojem žive.

Klisović se ograđivao, Grbin branio

Možda je Holy bila neoprezna i neosjetljiva, pa je uvredom koja znači jedno pokušavala reći nešto sasvim drugo, no golema šteta je učinjena: na njen tweet odgovarali su ljudi sa ksenofobnim izljevima o dotepencima koji su, navodno, preuzeli Zagreb.

Sljedećeg dana, sama Holy pojavila se u timu koji želi preuzeti Zagreb, kao jedna od suradnica na programu kandidata za gradonačelnika, Joška Klisovića. Što je značilo da je Klisović dio službenog predstavljanja morao posvetiti ograđivanju od uvredljive izjave svoje nove suradnice, u istom nastupu u kojem ju je predstavljao kao novu suradnicu.

“Stajalište koje je iznijela nije moje, niti je na bilo koji način dio moga programa”, kazao je Klisović, dok ju je predsjednik SDP-a Peđa Grbin pokušavao obraniti. “Svakome je jasno da je Holy govorila o dotepencima na HZJZ ili Rebro da iskoriste svoja poznanstva ili veze i cijepe se preko reda”, kazao je Grbin, no to naprosto nije točno. Svakome to definitivno nije bilo jasno.

Pregovori s Možemo pa svađa s Marasom

Dovoljno je bilo pročitati komentare ispod njenih tweetova (dio ih je u međuvremenu obrisan), kao i komentare ispod članaka u kojima se prenosila njena izjava. Umjesto, dakle, da predstavljanje kandidata bude fokusirano na predstavljanje kandidata, Klisović i Grbin morali su pravdati nepametni istup SDP-ove članice programskog tima za Zagreb.

Debakl s Holy kulminacija je višemjesečnog lutanja socijaldemokrata, uoči najvažnijih izborima u Zagrebu unazad desetak ili više godina. Prvo se mjesecima spekuliralo o predizbornoj suradnji s koalicijom Možemo. Zatim je Grbin, poput smrknutog udvarača nakon odbijenice, napadao Možemo jer nisu htjeli s SDP-om.

Nakon javne propasti te inicijative, tjednima se naklapalo o mogućim kandidatima kojim bi SDP sačuvao obraz. Na kraju je došlo do otvorenog sukoba s Gordanom Marasom, koji se nadao biti kandidat, te odluke Predsjedništva stranke o raspuštanju zagrebačkog ogranka.

Taman kad bi se Bandića moglo rušiti

Odabir je pao na Joška Klisovića, koji je u velikom intervju, neposredno prije službene objave kandidature, skrušeno rekao: “diplomacija je moja temeljna profesija”, uz protokolarne izjave o naglo osviještenom pozivu da spasi grad.

I sada, u velikom finalu, došlo je do službenog predstavljanja Klisovića u čijem je programskom timu osoba čije su izjave, namjerno ili ne, uvrijedile dio biračkog tijela grada kojim žele zavladati.

Sav taj kaos nekoliko mjeseci prije prvih izbora od 2000. godine, na kojima postoji ozbiljna šansa za rušenje Milana Bandića. Nagomilane afere i kazneni procesi, katastrofalna reakcija nakon potresa, nakaradni javni istupi i ekscesi, sve čvršći pokreti otpora, doveli su do ozbiljno uzdrmanog Bandića.

Ne čini se kao da SDP ima smislen plan za njegovog svrgavanje. Mirela Holy vjerojatno bi rekla da djeluju poput dotepenaca – u njenoj interpretaciji, dakle, poput slučajnih prolaznika.