Kako bi primirje u Ukrajini moglo dovesti do eskalacije rata u Siriji

Navikli na žestoke sukobe, ruski pobunjenici u Ukrajini se dosađuju

Ukrainian forces Soldiers man a position at the destroyed Butovka mine near Donetsk airport on July 30, 2015. The EU said it regretted as a "setback" a Russian veto of a UN resolution for a tribunal to prosecute those responsible for downing Malaysia Airlines flight MH17 over Ukraine last year.  AFP PHOTO/ ANATOLII STEPANOV
FOTO: AFP

U zadnje vrijeme sukobi na istoku Ukrajine su se znatno smanjili, stanje je dosta stabilnije nakon dugo vremena, što dovodi proruske pobunjenike u konfuznu situaciju; ne znaju bi li čekali nastavak sukoba, vratili se normalnom životu ili se pridružili svojima u Siriji gdje je situacija sve oštrija.

“Nema više borbi pa je nekima ljudima dosadno,” objašnjava jedan od bradatih pobunjenika po imenu Turok za AFP. “Dečki me potiču da idem u Siriju, dolje se situacija zakuhava,” dodaje.

Volonteri idu u Siriju

Nakon više od 18 mjeseci borbi između vladinih snaga i proruskih pobunjenika u Ukrajini, početkom rujna sukobljene strane su uspjele postići dogovor što je dovelo do zastoja sukoba.

Malo nakon Moskva je pokrenula zračne napada u već ratom razorenoj Siriji pod izlikom da želi poraziti snage tzv. Islamske države. No, sve je očitije da su Putinovi ciljevi nešto drukčiji- ojačati poziciju Bašara al-Asada, sirijskog predsjednika.

Obzirom na novonastalu situaciju, neki od ukrajinskih pobunjenika, od kojih su mnogi u Ukrajinu došli iz Rusije nazivajući se volonterima Kremlja, žele otići na bojišnicu u Siriju.

I vođa ruskih pobunjenika je u Siriji?

Turok tvrdi kako su mnogi od boraca već napustili istočnu Ukrajinu i otišli u Siriju kako bi podržali rusku intervenciju u zemlji.
Jedan od boraca koji je već otišao u Siriju je legendarni pobunjenički vođa Motorola, priča Turok. “Svi znaju da je Motorola otišao u Siriju, jer ga traže iz samoprozvane Donjecke Narodne Republike (DNR) zbog pljače i uništavanje čak 90 posto zračne luke,” dodaje TUrok, prisjećajući se žestokih sukoba između ukrajinskih snaga i proruskih pobunejnika koji su ostavili novoizgrađenu zračnu luku u Donjecku doslovno u kaosu.

No, lokalni mediji opovrgavaju ovu informaciju tvrdeći da je Motorola još uvijek u Ukrajini. On sam nije htio ništa komentirati za AFP.

Izvješća u kojima se navodi da su proruski pobunjenici sada otišli u Siriju nisu potvrđeni od vlasti, dok je Rusija odbacila tvrdnje da šalje svoje vojnike iz Ukrajine da se bore na strani Asadove vojske u Siriji.

Nema masovnog egzodusa

Ipak, nešto slično imaju u vidu što je potvrdio i šef ruskog parlamentarnog odbora za obranu Vladimir Komoedov. “Jedinice ruskih dobrovoljaca sudionika borbenih operacija u Ukrajini, najvjerojatnije će se pojaviti u redovima sirijske vojske,” izjavio je za tiskovnu agenciju Interfax u ponedjeljak. Ruski vojni analitičar Pavel Felgenhauer siguran je u to da egzodus neće biti masovnih razmjera. “Nije baš vjerojatno da će šijiti iz Donbassa ići u Siriju i boriti se na strani sunita, iz ideoloških razloga,” tvrdi on.

“Na plaćenike iz istočne Ukrajine, u Siriji se gleda kao na “kršćanske križare koje sve strane koje su uključene u sukobe na Bliskom istoku gledaju s mržnjom”, tvrdi Felgenhauer.

Od dosade počeli piti

“Lokalni dečki su se vratili civilnom životu, našli su posao u gradu,” rekao je Turok. “Mislim da je ovo zatišje privremeno i da će se oni vratiti boriti ovdje. Sve dok DNR ne kontrolira cijelu pokrajinu Donjeck, rat će ići dalje,” uvjeren je Turok.

Ruski zračni napadi su totalno zasjenili situaciju u Ukrajini. “Svakome je dosta Donbasa i sva pozornost sada je usmjerena prema Siriji, gdje su intenzivne borbe u tijeku,” rekao je 36-godišnji pobunjenik pod imenom Konstantin. “Kada medijima i društvu bude dosta Sirije, opet će se okrenuti prema nama.”

Pro-Russian rebels play with their mobile phones on Lukove village, Mariupol district on February 24, 2015. Foreign ministers from Ukraine, Russia, Germany and France called Tuesday for a total ceasefire in eastern Ukraine as Russian President Vladimir Putin ruled out the "apocalyptic scenario" of all-out war. AFP PHOTO/ ANDREY BORODULIN
Vojnici su od dosade počeli piti kako bi se zabavili AFP

Moskva više ne šalje vojnike, ni novac

Separatistički borbi su priznali i još jednu vrlo bitnu stvar, a to je i da trenutno nemaju financijsku pomoć iz Moskve, ali ni vojnu. Ipak, ruski vojni instruktori su još uvijek u gradu.

“Nema više sukoba i mnogi vojnici su počeli piti,” priznaje jedan od pobunjenika. “Rusi pokušavaju uspostaviti red, zadržati disciplinu tijekom primirja. No to se ne sviđa svima, neki su stoga napustili vojsku.”

“Ipak, članovi ruske Savezne službe sigurnosti ne odlaze što je znak da bi rat mogao početi ponovno,” zaključuje ovaj 42- godišnji pobunjenik.