Kako će se recentni premijerovi potezi, osobito ovaj današnji radikalni, odraziti na odnose u HDZ-u

Posljednjih dana Andrej Plenković povukao je niz riskantnih poteza

22.02.2017., Zagreb - U Hrvatskom narodnom kazalistu odrzana je svecana akademija u povodu 100. godisnjice humanitarne akcije spasavanja djece od gladi iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine te dodjela nagrada Didak. Andrej Plenkovic. 
Photo:
FOTO: PIXSELL

Premijera Andreja Plenkovića do danas je pratio glas neodlučnog političara koji nema snage povući niti jedan energičniji potez niti može donijeti neku zahtjevniju odluku. No, nakon što nije dopustio još jednu kandidaturu Božidara Kalmete za gradonačelnika Zadra, nakon što je imenovao Dragu Prgometa za HDZ-ovog kandidata za gradonačelnika Zagreba, nakon što je u utorak izbacio Zlatka Ževrnju iz utrke za splitsko dalmatinskog župana, a danas gotovo doslovce izbacio naglavce iz Vlade Mostove ministre Vlahu Orepića, Antu Šprlju i Slavena Dobrovića, Andrej Plenović preko noći se prometnuo u odlučnog premijera koji se ne libi povući najteže poteze.

A po spremnosti da donosi odluke koje izazivaju brojne pa i opasne kontroverze unutar samog HDZ-a, stao je uz bok bivšeg predsjednika HDZ-a Ive Sanadera kojega su mu stalno stavljali na nos kao uzor na kojega bi se trebao ugledati kada je riječ o političkoj odlučnosti. Odabirom Drage Prgometa, Plenković je poslao jasnu poruku radikalno desnoj struji da joj neće dopustiti da nameće svoju političku volju stranci.

Učvrstio je lidersku poziciju unutar HDZ-a

Izbacivanjem Mosta iz Vlade demonstirao je pak odlučnost da ni pod cijenu raspada koalicije i novih izbora neće više pristati na njihova ucjenjivanja. Svi ti krajnje riskantni potezi, Plenkoviću će se, barem za neko vrijeme, uvelike isplatiti: njima je, naime, definitivno učvrstio svoju lidersku poziciju unutar HDZ-a te se pozicionirao kao političar koji je, protivno dosadašnjem prevladajućem uvjerenju, sposoban nametnuti svoju volju ne samo unutar stranke, već i u Vladi i državi.

Koliko god su sve te odluke važne za odnose u državi, one su još bitnije za status Andreja Plenkovića u HDZ-u. Mnogi, da ne kažemo većina, u vrhu stranke, bili su krajnje nezadovoljni odabirom Drage Prgometa te eliminacijom Božidara Kalmete i Zlatka Žervanje iz lokalnih izbora. No, nakon što je Plenković smijenio trojicu Mostovih ministara, više mu se nitko iz vrha HDZ-a neće usuditi javno proturječiti. Gotovo cijelo vodstvo HDZ-a od prvog je dana bilo protiv Mosta, ogorčeno bahatim ponašanjem njegovih vodećih političara te gramzljivošću za foteljama.

Potpora unutar stranke važnija od rejtinga u javnosti

Većina je za to krivila Plenkovića optužujući ga da su se upravo zahvaljujući njegovoj popustljivosti, momci iz Metkovića posve otrgnuli kontroli te se nametnuli kao gotovo ravnopravan koalicijski partner. Zbog toga će, ne samo vodstvo, nego i cijeli HDZ, s velikim odobravnjem pozdraviti odluku Plenkovića o izbacivanju Mostovih ministara iz Vlade. A ta potpora unutar stranke Plenkoviću je važnija od njegovog rejtinga u javnosti. Bez neupitno jake pozicije u HDZ-u, Plenkoviću je vrlo teško upravljati političkim procesima u državi.

A do sada je Plenković imao protiv sebe iznimno jaku i ujecajnu unutarstranačku oporbu koja je stalno dovodila u pitanje njegov predsjednički autoritet. Protiv njega su bili, i to nikada nisu krili, pripadnici desno radikalnog krila. S tom se glasnom oporbom Plenković morao sam nositi jer je u stranci izrazito slaba liberalnija struja, koja bi ga po prirodi stvari u takvim situacijama trebala braniti. Plenković je zbog manjka liberalnijih političara unutar stranke imao još jedan golemi problem.

Hoće li po, uzoru na May, raspisati nove izbore?

Nije mogao, primjerice, poput pokojnog utemeljitelja Franje Tuđmana, stajati na političkom centru i arbitrirati između dvije struje, već je, praktički nezaštićen, on osobno bio izložen stalnim udarima stranačke desnice. Zbog toga je Plenković morao stalno popuštati svojim ekstremistima i pristajati na kompromise kako s njima ne bi prerano ušao u preveliki broj otvorenih sukoba. No, nakon što je uklonio Kalmetu i Žervanju, protiv volje stranačke radikalne desnice kandidirao Dragu Prgometa u Zagrebu te pokazao zube Mostu, Plenković je maksimalno ojačao svoju poziciju unutar stranke.

Sada mu je do definitivne pobjede potrebno da uspije pobijediti na lokalnim izborima te da pronađe rješenje izlaska iz sadašnje krize. Uz izgubljeni SDP te zbunjeni Most, Plenković će sigurno pobjediti na lokalnim, a i na parlamentarnim izborima, ako do njih dođe. Plenković bi mogao, po uzoru na britansku premijerku Theresu May, u trenutku dok je oporba na najnižim granama, raspisati izbore kako bi još više učvrstio svoju vlast.