Nekad je nužno odabrati stranu

Kako je današnja odluka Vrhovnog suda odgodila Sanderov proces za primanje pet milijuna eura mita

Proizlazi to iz današnje odluke o Hernadijevoj žalbi

Suđenje Ivi Sanaderu u Zagrebu
FOTO: PIXSELL/Pixsell

Dokumentacija iz sudskog spisa protiv Zsolta Hernadija, predsjednika Uprave MOL-a optuženog da je bivšem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu dao deset milijuna eura mita kako bi time osigurao MOL-u upravljačka prava u Ini, trebala bi biti prevedena na mađarski.

Proizlazi to iz odluke vrhnovnog suda RH koji je više od godinu i pol dana odlučivao o žalbi što su ju podnijeli Hernadijevi odvjetnici Goran Mikuličić i Laura Valković nakon što je Županijski sud u Zagrebu odbio prevođenje dokumentacije. Uz to, uskraćeno im je i pravo na žalbu, jer je sudac Ratko Šćekić ocijenio da je njezino podnošenje tijekom pripremnog ročišta preuranjeno.

Nova odluka suda

No, Vrhovni sud RH zauzeo je potpuno drugačiji stav, te će sudac Šćekić morati ponovno odlučivati o zahtjevu obrane da se dokumentacija iz sudskog spisa Hernadiju prevede na mađarski.

Temelj za takvu odluku Vrhovnog sud RH bila je Direktiva EU koja propisuje pravne standarde i minimalna prava što ih okrivljenicima moraju osigurati zemlje članice EU. Osim što ima dvoje angažiranih odvjetnika koji vode računa o njegovim pravima, Hernadiju se moraju na materinji jezik prevesti svi ključni dokumenti iz sudskog spisa na kojima je utemeljna optužnica. To je važno za pravičnost postupka. Zato je i ocijenjeno da zahtjev obrane za prijevodom istaknut na pripremnom ročištu, na samom početku suđenja, nije preuranjen.

Važna dokumentacija

Vodeći računa o tim zaključcima iz odluke Vrhnovnog suda, sudac Šćekić bi trebao donijeti novu odluku, odnosno odobriti da se Hernadiju bitna dokumentacija – poput optužnice, te dokaza važnih za efikasnu obranu – prevede na mađarski.

Ta odluka ne očekuje se prije jeseni, a tek tada slijedi prijevod koji će, s obzirom na obimnost dokumentacije, sasvim sigurno potrajati nekoliko mjeseci.

Ne treba zaboraviti da će to prolongirati i početak ponovnog procesa Sanaderu u aferama Hypo i Ina-MOL budući da je taj sudski spis, u kojem je pravomoćnu presudu od osam godia zatvora srušio Ustavni sud RH, spojen sa slučajem protiv Hernadija.

Spajanje postupaka

Traženo je doduše da se uoči ponavljanja razdvoji slučaj Hypo, u kojem je Sanader optužen za uzimanje 3,6 milijuna kuna provizije od te austrijske banke još 1994. godine, od afere Ina-MOL gdje se postupak mogao nastaviti protiv Hernadija za davanje i Sanadera za primanje mita. No, tome sud nije udovoljio već je spojio sva tri slučaja. Zato je sve čekalo današnju odluku Vrhovnog suda RH, a kako se čini njome je kupljeno još vremena i Hernadiju i Sanaderu.

02.10.2013., Zagreb - Protiv predsjednika uprave Mola Zsolta Hernadija raspisani su crvena Interpolova medjunarodna tjeralica i europski uhidbeni nalog. Sluzbeni zahtjev u sjediste Interpola u Lyonu hrvatska policija uputila je nakon sto je zaprimila zahtjev za raspisivanjem tjeralice protiv Hernadija, osumnjicenog da je podmitio bivseg hrvatskog premijera Ivu Sanadera kako bi madjarskoj naftnoj kompaniji prepustio upravljacka prava u INA-i. Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
Hernadi i Sanader tajno su snimljeni u zagrebačkom restoranu Zeljko Lukunic/PIXSELL/PIXSELL

U međuvremenu se Hernadi našao u središtu nove ozbiljne političke afere jer je otkriveno da je MOL preko svog konzultanta Josipa Petrovića, koji je bio u upravi Ine u vrijeme njezine prodaje, financirao tvrtku u vlasništvu supruge donedavnog šefa HDZ-a Tomislava Karamarka.

Protiv Hernadija je pokrenut postupak iako je nedostupan hrvatskim vlastima, te će mu se suditi u odsutnosti. Mađarska je, naime, ignorirala zahtjeve Hrvatske za uhićenjem i izručenjem Hernadija, te je sama provela svojevrsni postupak protiv njega odbacivši, međutim, sve sumnje u korupciju. Optužnicu protiv Hernadija Županijski sud u Zagrebu potvrdio je još 2014. godine.