Odnos Baracka Obame i Angele Merkel evoluirao je u jedno od najvažnijih svjetskih partnerstva

Dvoje lidera zajedno je prošlo kroz mnoge svjetske izazove

FOTO: AFP/AFP

Njemačka kancelarka Angela Merkel zamolila je američkog predsjednika Baracka Obamu jednu osobnu uslugu prije nego što napusti dužnosti: da se pojavi s njom na njemačkom godišnjem industrijskom sajmu, piše WSJ.

Obama je bio suzdržan, pa ga je ona opet pitala nekoliko mjeseci kasnije. Kada ga je pitala i treći put, Obama je shvatio da joj je to važno, pa je kazao svojim suradnicima da organiziraju putovanje.

Evolucija odnosa

Sve je kulminiralo u nedjelju, Obaminim dolaskom u Hannover, što pokazuje koliko su daleko njihovi odnosi otišli od kako je Merkel pozdravila Obamin dolazak u Bijelu kuću, kako je to rekla osoba bliska njoj, hladnim skepticizmom, piše WSJ.

U međuvremenu odnos Washingtona i Berlina evoluirao je u jedno od najznačajnijih svjetskih partnerstva.

“Od trenutka kada sam preuzeo dužnost usred financijske krize, do ovog trenutka kada smo suočeni s izazovima terorizma, migracije i situacije u Ukrajini, Angela je bitan partner”, kazao je Obama u izjavi za WSJ.

Dramatična promjena

Na mnogo načina, Obamin odnos s Merkel reflektira jednu od najdramatičnijih promjena u američkom angažmanu u Europi u razdoblju poslije Drugog svjetskog rata. Od globalne financijske krize i krize eurozone do ruske intervencije u Ukrajini i sada poplave sirijskih izbjeglica u Europi, Obama se češće okretao Njemačkoj nego drugim europskim zemljama, poput Velike Britanije.

Obama je i ukazao na tu promjenu tijekom dvodnevnog posjeta Hanoveru. “Ona je na pravoj strani povijesti u ovome”, kazao je Obama govoreći o njenoj politici o izbjegličkoj krizi, javlja CNN.

 

Populizam i izolacionizam

Dužnosnici s obje strane Atlantika izražavaju zabrinutost zbog rasta populizma i izolacionizma. To se vidi i u američkim predsjedničkim izborima, gdje je favorit za nominaciju kod republikanaca Donald Trump u više navrata osporio dugogodišnje norme vanjske politike SAD-a.

Također, tu su i neke nesigurnosti u inicijativama poput trgovinskog sporazuma SAD-a i EU TTIP-a, kojeg podržavaju i Obama i Merkel.

Politički položaj Angele Merkel trpi zbog njene politike prihvaćanja izbjeglica. Obama, koji napušta dužnost u siječnju, a popularan je i u Njemačkoj, pokušao joj je pomoći.

Javna pohvala

On namjerava, piše WSJ pozivajući se na izjave suradnika američkog predsjednika, javno pohvaliti njen pristup prema izbjegličkoj krizi za vrijeme svog boravka u Hannoveru. To slijedi nakon što joj je podršku dao iza pozornice.

U studenom, kada su se krtike prema Merkel i pozivi da se zabrani dolazak sirijskim izbjeglicama intenzivirali, Obama je je kritizirao pokušaje da se se blokira ulazak izbjeglica na summitu svjetskih lidera u Turskoj.

“Osjetio je da mora pokazati Merkel da je spreman preuzeti neki politički rizik”, rekao je jedan od Obaminih savjetnika za nacionalnu sigurnost Ben Rhodes. Dodao je kako ju Obama nije želio napustiti.

Ratni brodovi NATO-a

U veljači, kazali su američki i njemački dužnosnici, ona ga je uvjerila da pošalje ratne brodove NATO-a u vode između Turske i Grčke kako bi zaustavila tok migranata. Takav zadatak bio je bez presedana u savezu i suočen s značajnom preprekom: žestokim suparništvom između Turske i Grčke. Obama je angažirao Pentagon da podrži plan, koji je tada zadobio povjerenje i u NATO-u.

Dužnosnici Bijele kuće kažu da je lobiranje vođeno predsjednikovim povjerenjem u politike Merkel, njegovim osobnim afinitetima prema njoj – oni kažu da je ona jedna od njegovih omiljenih svjetskih lidera. Američki predsjednik vjeruje kako SAD-u ne bi koristili politički potresi u Njemačkoj.

“Divim joj se kao lideru, i računam na nju kao na svog prijatelja – onog koji će vam uvijek reći što vjeruje, i uvijek radi ono što kaže”, kazao je Obama.

Poseban odnos

Njemački veleposlanik u SAD-u Peter Wittig, nazvao je njihov odnos posebnim. “Predsjednik kancelarku Merkel vidi kao ključnog lidera u Europi; kancelarka smatra da bez Obaminog vodstva ne može postići stvari koje želimo”.

No, nije oduvijek bilo tako.

Brandenburška vrata

Merkel je blokirala Obamu da kao kandidat za predsjednika 2008. govori na Brandenburškim vratima, njemačkom nacionalnom simbolu, kažu dužnosnici Bijele kuće. Osoba bliska kancelarki prisjeća se kako je nakon njegovog izbora rekla da je političar s malo iskustva koji ima mnogo toga za dokazati.

Za vrijeme Obamina prvog mandata, sukobili su se oko Merkelinih mjera štednje kao recepta za izalazkl iz eurozone. Washington je tada pritiskao Berlin da budu velikodušniji u spašavanju Grčke i ostalih uzdrmanih gospodarstava.

No, kriza je i produbila njihov odnos, te su se dvoje državnika čuli gotovo svakog tjedna, kažu dužnosnici Bijele kuće.

Razgovori s Putinom

Nakon što je Obama dao Merkel Medalju slobode u Bijeloj kući 2011. godine, pozvala ga je da govori na Brandenburškim vratima.

Merkel je Obami kazala da je zabrinuta zbog smanjenog angažmana SAD-a na Bliskom istoku, kaže osoba bliska kancelarki, ističući kako Njemačka nema dovoljno kapaciteta kako bi popunila taj vakum.

Dvoje lidera formirali su diplomatski tim nakon što je Rusija intervenirala u Ukrajini. Merkel je preuzela vodstvo u pregovorima s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Ona i Obama su se dogovorili da jedni drugima daju detaljne sažetke svakog puta kada govore s ruskim liderom.