Kako sada stvari stoje, ubojstvo Kim Jong-nama moglo bi poremetiti planove o približavanju SAD-a i Sjeverne Koreje

Izašli su novi detalji o ubojstvu polubrata vođe Sjeverne Koreje

A man watches a television showing news reports of Kim Jong-Nam, the half-brother of North Korean leader Kim Jong-Un, in Seoul on February 14, 2017.
Kim Jong-Nam, the half-brother of North Korean leader Kim Jong-Un has been assassinated in Malaysia, South Korean media reported on February 14. / AFP PHOTO / JUNG Yeon-Je
FOTO: AFP

Malezijske vlasti, objavio je u srijedu na konferenciji za medije glavni policijski inspektor Khalid Abu Bakar, obavijestile su sjevernokorejsko veleposlanstvo u Kuala Lumpuru da žele razgovarati s drugim sekretarom Hyon Kwang-songom te Kim Uk-ilom, zaposlenikom Air Koryo, zrakoplovne kompanije iz Pjongjanga, koji radi u Maleziji.

Obojicu namjeravaju saslušati u okviru istrage o ubojstvu Kim Jong-nama polubrata diktatora Kim Jong-una. Inspektor Bakar je također otkrio da je netko pokušao provaliti u mrtvačnicu u kojoj se nalazi tijelo ubijenog Kima, a na pitanje sumnja li se na sjevernokorejance, policijski inspektor je odgovorio: “Znamo tko su. Nema potrebe govoriti o tomu, no od sada mrtvačnicu čuvaju specijalne postrojbe malezijske policije”.

Malezija povukla veleposlanika iz Pjongjanga

Osim zaposlenika radnika ambasade i zrakoplovne kompanije, malezijske vlasti traže još pet osumnjičenika iz Sjeverne Koreje. Za četvoricu “čvrsto vjeruju” da su već u Pjonogjangu, no za petu osumnjičenu, 30-godišnja Ri Ji-u, nadaju se da je još uvijek je u Maleziji. U znak protesta zbog umiješanosti Sjeverne Koreje u ubojstvo na aerodromu u Kuala Lumpuru, Malezija je povukla svog veleposlanika iz Pjongjanga.

Sjevernokorejska Međunarodna udruga za ljudska prava i demokraciju u Londonu, organizacija koja okuplja izbjeglice iz te zemlje, ponudila je više puta ubijenom Kim Jong-namu da stane na čelo vlade u izbjeglištvu, otkrio je tajnik udruge Kim Joo-il, ali je on tu ponudu nekoliko puta odbio. Objašnjavao je kako to ne može prihvatiti jer želi napokon prekinuti običaj da se na čelu države izmjenjuju pripadnici samo jedne obitelji koju je nametnuo utemeljitelj Sjeverne Koreje Kim Il-sung.

Kim Jong-nam nije se htio baviti politikom

Zbog toga despotska obitelj Kim terorizira vlastiti narod već više od šezdeset godina. Kim Jong-nam smatrao je da se mora prekinuti taj nasljednički niz te da predsjednik vlade u izbjeglištvu mora biti netko izvan obitelji Kim. Bez obzira što se Kim Jong-nam nije htio baviti politikom, procjenjuje se da je upravo ta ponuda bila razlogom zašto je Kim Jong-un naredio njegovo ubojstvo.

Naprosto, bojao se da će njegov polubrat na kraju popustiti pod pritiscima te stati na čelo pokreta otpora što bi ozbiljno ugrozilo tiranski režim u Pjongjangu. Tajnik udruge Kim Joo-il, rekao je da je “redovito kontaktirao” Kim Jong-nama te da mu je posljednji puta ponudio funkciju predsjednika izbjegličke vlade u lipnju prošle godine u Singapuru. Iako je tada izgubio kontakt s Kim Jong-namom, Kim Joo-il je rekao kako su njegove kolege i on planirali nastaviti pregovore s njim.

Kim Joo-il je također objasnio kako su vjerovali da će ljudi u Sjevernoj Koreji dobro prihvatiti ideju da tiranina Kim Jong-un zamjeni netko iz “kraljevske obitelji”. Jedna druga skupina izbjeglica objavila je da su oni željeli da izbjegličku vladu vodi drugi polubrat Kim Jong-una, šezdesetogodišnji Kim Pyong-Il. On je bio sjevernokorejski veleposlanik u Češkoj i nekoliko europskih zemalja, a izvan Sjeverne Koreje živi od kraja sedamdesetih godina.

Kina zabranila uvoz ugljena iz Sjeverne Koreje

Smatra se kako je Kim Jong-un ostavio Kim Pyong-ila na životu jer mu je bio vrlo odan i nije pokazivao nikakve političke ambicije. Na vrhuncu afere s ubojstvom u Kuala Lumpuru, Kina je iznenada donijela odluku da zabrani cjelokupan uvoz ugljena iz Sjeverne Koreje. Ugljen predstavlja najveću izvoznu stavku Sjeverne Koreje, a više od 85 posto odlazi upravo u Kinu.

Prema najnovijoj procjeni Lee Chan-wooa, iz International University u Tokiju, trgovinska razmjena između Kine i Sjeverne Koreje dosegnula je 2016. rekordnu razinu od 7,12 milijarde dolara. I izvoz ugljena je na rekordnim vrijednostima: u posljednja 4 mjeseca prošle godine Kina je uvezla 7,6 milijuna tona ugljena u vrijednosti od 400 milijuna dolara.

Izvoz ugljena predstavlja trećinu ukupnog izvoza Sjeverne Koreje te sudjeluje u BDP-u, koji iznosi oko 17 milijardi dolara, s oko milijardu dolara godišnje. Sjeverna Koreja u potpunosti ovisi o Kini jer se 80 do 90 posto njene vanjsko trgovinske razmjene odvija upravo s tom zemljom.
No, u prvih šest tjedana 2017. Kina je već uvezla gotovo cijelu godišnju kvotu ugljena koja su dopuštali Ujedinjeni narodi te je na taj način ublažila posljedica sankcija koje je uvela.

Amerika želi obuzdati atomske ambicije Sj. Koreje

Peking, naime, stalno upozorava, kako sankcije najviše ugrožavaju obične građane, a ne režim i njegove dužnosnike. “Zabrana izvoza ugljena ipak neće biti tako veliki problem za Pjongjang kako su mnogi očekivali”, izjavio je Zhang Liangui, stručnjak za Sjevernu Koreju na školi Komunističke partije u Pekingu. “Ne treba podcijeniti sposobnost Sjevera da se nosi sa sankcijama”.

Do sada sankcije UN-a doista nisu imale prevelikog učinka jer ih Kina nije dosljedno poštovala. No, sada se, dolaskom Donalda Trumpa u Bijelu kuću, procjenjuju politički analitičari, situacija iz temelja mijenja. Donald Trump je tijekom predizborne kampanje upozoravao da Kina ima “potpunu kontrolu” nad Sjevernom Korejom te da valja “napraviti dodatni pritisak na Peking da se taj problem riješi”.

Američki državni tajnik Rex Tillerson prije nekoliko dana u Njemačkoj pozvao je kineskog kolegu Wang Yi-a da njegova zemlja “iskoristi sve dostupne alate” kako bi se obuzdale atomske ambicije Sjeverne Koreje.
Politički analitičari i komentatori procjenjuju da se u Pekingu shvatila ozbiljnost situacije te da se s Trumpom više neće moći previše pogađati pa je Kina, po svemu sudeći, popustila pred njegovih zahtjevima da se moraju uvažavati odluke međunarodne zajednice.

Trump bi se mogao približiti Sjevernoj Koreji

No, sada je Peking, procjenjuje se, upozorio da su oni obavili svoj dio posla te da je red na Washingtonu da povuče potez. I to se, čini se, dogodilo. Naime, iz krugova bliskih Trumpovoj administraciji procurila je vijest da su pri kraju pripreme za dolazak pet sjevernokorejskih diplomata u SAD.

Početkom ožujka trebali bi se u New Yorku sastati sa skupinom bivših dužnosnika administracije Baracka Obame koji su se bavili sjevernokorejskim pitanjem. Isti izvori tvrde da je Trumpova administracija spremna izdati vize, što znači da bi se napokon mogle uspostaviti neformalne veze između dviju vlada.

Tijekom svoje kampanje, Trump je govorio kako je zainteresiran da pojede hamburger sa 33-godišnjim vođom Sjeverne Koreje. “Ako su izdane vize, to će biti jasna poruka da je Trumpova administracija spremna na razgovore sa Sjevernom Korejom”, izjavio je Evans J. R. Revere, bivši zamjenik pomoćnika državne tajnice Hillary Clinton.

Može li ubojstvo Kim Jong-nama poremetiti planove?

Planirani sastanak, pod pokroviteljstvom Nacionalnog odbora za američku vanjsku politiku, organizira Donald S. Zagoria, potpredsjednik Foruma Azijsko-pacifičke sigurnosti, koji je kazao kako je cilj uspostaviti uzajamno razumijevanje i povjerenje, kao i potaknuti kakve iskren dijalog što nije moguće u službenim razgovorima.

Za Obamine ere neformalni sastanci između dviju strana održavali su se u aranžmanu Zagorie u Kuala Lumpuru i Berlinu. Valja vidjeti hoće li ubojstvo Kim Jong-nam poremetiti te planove budući da je više američkih senatora i kongresmena već upozorilo da bi izdavanje viza sjevernokorejskim dužnosnicima bila vrlo loša poruka jer bi to značilo nagradu za zločinačko ponašanje Kim Jong-una.

Također, ubrzo nakon ubojstva, više republikanskih i demokratskih članova Kongresa pozvali su da se Sjevernu Koreju ponovno stavi na popis država koje sponzoriraju terorizam, iz koje je uklonjena prije devet godina.
Thae Yong-ho, bivši sjevernokorejski diplomat u Londonu koji je pobjegao u Južnu Koreju prošle godine, rekao je da neće prekinuti upozoravati na zločinački karakter režima Kim Jong-una unatoč opasnosti po vlastiti život.

Thae bi mogao biti sljedeći cilj ubojica

Naime, Nacionalna obavještajna služba Južne Koreje, NIS, objavila je prošlog tjedna da bi upravo Thae mogao biti sljedeći cilj sjevernokorejskih odreda ubojica te je predložila da Thae obustavi javne aktivnosti, kao što je sudjelovanje na raznim forumima ili davanje intervjua. Međutim, Thae rekao je da se ne boji te da će unatoč svih opasnosti uskoro posjetiti Washington kako bi razgovarao s dužnosnicima Trumpove administracije.

Thae je zaključio da se sada međunarodna zajednica, uz pomoć CCTV snimki ubojstva, mogla definitivno uvjeriti u svu brutalnost režima Kim Jong-una. Uvjeren je da će to biti još jedan od dokaza koji će se koristiti na suđenju Kim Jong-unu zbog zločina protiv vlastitog naroda pred Međunarodnim kaznenim sudom.

U međuvremenu, prebjeg u Južnoj Koreji rekao je u utorak da će nastaviti svoju borbu protiv Pyongyanga kampanju pomoću balona koji počinju u ožujku. Park Sang-hak, jedan od sjevernokorejskih izbjegličkih vođa u Seulu, organizirao je ovih dana da se na granici Južne i Sjeverne Koreje pusti u zrak tisuće balona koji će preletjeti demilitariziranu zonu te odnijeti stanovnicima sjevera objašnjenja o ubojstvu Kim Jong-nama.