Kako sam na krstarenju Karibima shvatio da hrvatske političke besmislice nisu najgore na svijetu

Plovim toplim Karibima, a na TV-u nitko ne spominje Hrvatsku

HAMPTON, NH - FEBRUARY 02: Democratic presidential candidate former Secretary of State Hillary Clinton takes a selfie with a supporter during a "get out the vote" event at Winnacunnet High School on February 2, 2016 in Hampton, New Hampshire. A day after narrowly defeating democratic candidate Sen. Bernie Sanders (I-VT), Hillary Clinton is campaigning in New Hampshire a week ahead of the state's primary.   Justin Sullivan/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Jedno od objašnjenja epohalnog uspjeha europskih kolonijalnih osvajanja svakako leži u činjenici da su se konkvistadori držali svoje vjere, svojih običaja i navika i da su željeznu disciplinu nametali sebi i, osobito, onim čudnim ljudima koje su zatekli na otocima koje su najprije smatrali Indijom, a tek su kasnije shvatili da su otkrili dva nova kontinenta. Svemu na što su naišli dali su nazive prema toponimima europskih krajeva iz kojih su stigli i sve su svoje pothvate izvodili u ime kraljeva i drugih financijera koji su ih poslali preko oceana.

Od svojih su svetaca očekivali da im pomognu u ostvarivanju njihovih nauma, da ih štite od ćudi još neukroćene prirode Novoga svijeta i da im neumorno opraštaju sve strašnije grijehe koji su raznolikošću i opsegom znatno nadilazili iskustvo i imaginaciju pisaca biblijskih spisa.

Turističko krstarenje karipskim otocima poklapa se s rutama kojim su prolazili prvi europski osvajači. Ali dok su oni malim i nesigurnim drvenim brodovima stizali u nepoznatu neukroćenu prirodu, mi u grdosijama od šesnaest katova dolazimo u svijet koji je oblikovan u skladu s pomno razrađenim projektima.

Na brodu su brojne draguljarnice i prodavaonice luksuznih ručnih satova. Kad izlazimo s broda, nude nam prospekte istih tih europskih, američkih, turskih, indijskih, tanzanijskih i južnoafričkih proizvoda koje ćemo naći u duty free zoni u koju upravo stupamo. U lukama su sagrađeni brojni paviljoni u kojima se nudi još više svega onoga što smo mogli kupiti na brodu.

Nerijetko, cijele povijesne jezgre kolonijalnih gradova pretvorene su u turističke trgovačke centre. Stare kuće poredane duž ravnih ulica koje se jedne s drugima sijeku pod pravim kutom pretvorene su u trgovine luksuznom robom kakva se nudi na brodovima i u bescarinskim zonama. U prolazima kroz dvorišta pravokutnih blokova zgrada poredani su kafići jedan drugome slični kao jaje jajetu, restorani i prodavaonice suvenira. U tim gradovima nitko ne stanuje.

Tu nema tržnica s voćem i povrćem, zalogajnica, zanatskih radionica, pekarnica, prodavaonica hranom, pićem i drugim kućanskim potrepštinama, kioska s novinama ni knjižara. Tako je to na Američkim Djevičanskim otocima kao i na Britanskim Djevičanskim otocima. Državne su vlasti – vjerojatno kao vid pomoći otočnom stanovništvu – pružile porezne olakšice velikim kompanijama i omogućile bankama offshore poslovanje. U prvom redu do mora su njihove velike poslovne zgrade i hoteli.

Njihovi poslovi, očito, cvjetaju. No uspješno poslovanje tog preuređenog blještavog svijeta očito ne ovisi o tisućama turista s velikih brodova jer se malo tko od njih zadržava u pomno osvijetljenim draguljarnicama i nitko ne ulazi u velike poslovne zgrade. Možda su njihovi pravi klijenti oni u luksuznim jahtama koje stoje usidrene iza čvrstih željeznih ograda marina i iza još čvršće zabravljenih prilaza svakom pojedinom doku. Većina se običnih, masovnih turista jagmi za otvorenim autobusima koji ih odvoze do plaža, beskrajno dugih pješčanih plaža koje neprestano zapljuskuju bučni valovi vječno toplog oceana.

Babilon u Karibima

Disciplina kojoj su prvi osvajači morali biti podvrgnuti da bi u susretu s nepoznatim i nepredvidljivim izvršili svoje misije, u turističkoj verziji pretvorena je u bezopasnu jednoličnu rutinu. Danju je brod usidren u luci, a mi se kupamo i naručujemo piće u kafićima koji osiguravaju pristup internetu.

Noću se putuje tako razrađenim rutama da u novu luku pristajemo svakoga jutra u osam sati. Dok su pravi osvajači oskudijevali u svemu, gladovali, pobolijevali od skorbuta i strepili nad svakom kapljom pitke vode, najveće iskušenje za tisuće turista je nevjerojatno obilje hrane za kojom, čini se, posežu ne zato što su gladni, nego zato što je ona ponuđena i zato što su je platili.

Savršeno funkcioniranje tog pogona osigurava 1400 članica i članova posade koji dolaze iz 27 različitih zemalja. U tome je važna uloga osoblja zaduženog za čišćenje i uređivanje kabina. Oni malo kad vide sunce. Spavaju u onim kabinama u unutrašnjosti broda koje su bez prozora, a dok se mi kupamo, oni mijenjaju posteljinu, usisavaju prašinu, peru kupaonice, skupljaju prljavo rublje.

Plovim toplim Karibima, a na TV-u nitko ne spominje Hrvatsku. Dominira kampanja u SAD-u. Hillary je suočena s mogućnošću podizanja optužnice, a ttada bi deseci milijuna dolara bili bačeni

Filozofija kasta

Ne znam čine li to svi, ali naš srdačni sobar svako poslijepodne na krevetu ostavi skulpturu napravljenu od dvaju ručnika. Uvijek je to neka životinja: pas, zec, medvjed, žaba, kornjača, dinosaur, miš. Zove se Pupil, Indijac je i kaže da je iz brahmanske kaste. Otac mu je, objašnjava on, liberalnih nazora pa ga je potaknuo da prihvati ovaj posao koji on zapravo ne bi smio raditi.

Ali drugog posla nije bilo, a novac mu je potreban za školovanje kćeri, mlađe od njegovo dvoje djece. Njegovi kolege na poslu u ovom dijelu broda – uglavnom mladići iz južne Azije i zemalja Oceanije – zabavljaju se vozeći se duž uskog brodskog hodnika na motornim invalidskim kolicima dok njihovi vlasnici odmaraju u svojim kabinama.

Na američkim televizijskim kanalima nema vijesti iz Hrvatske. Dominira američka predsjednička kampanja. Prošli tjedan svi su kandidati pokušavali pokazati da ne pripadaju vašingtonskom establišmentu. Donald Trump osobito je uspješno koristio taj argument protiv svojih republikanskih protukandidata koje su nominirale različite stranačke strukture i poslovni lobiji.

On je, tvrdi, nezavisan i sam financira svoju kampanju. Hillary Clinton napadala je svog najopasnijeg demokratskog takmaca senatora Sandersa tvrdeći da je on u Senatu proveo znatno više mandata nego ona.

Strašni socijalist

Televizijski komentatori ismijavali su je postavljajući pitanje može li se biti više etabliran kao supruga bivšeg guvernera, supruga bivšeg predsjednika, bivša senatorica i bivša državna tajnica, a današnja kandidatkinja krupnog kapitala i vrha Demokratske stranke.

Kad se vidjelo da joj rasprava o pripadanju ili nepripadanju establišmentu ne pomaže, protiv senatora Sandersa upotrijebljena je teška artiljerija. Proglasila ga je socijalistom, a to bi u Americi trebalo biti dostatno za njegovu eliminaciju iz izborne utrke.

No, na Sandersovim je skupovima sve više ljudi, osobito onih koji će prvi put glasati na predsjedničkim izborima. Premda je Hillary u izrazitoj prednosti prema istraživanjima javnoga mnijenja na nacionalnoj razini, ankete u Iowi i u New Hampshireu – gdje se treba održati prvo prethodno izjašnjavanje birača – daju prednost Sandersu.

Ako bi ona izgubila odmah na početku serije prethodnih izjašnjavanja, to bi možda moglo utjecati na opredjeljivanje birača u drugim državama. Vijest da je predsjednik Obama primio Bernieja Sandersa u Bijeloj kući zasigurno nije osobito dobra vijest za Hillary.

Trumpova stvarnost

No, vodstva dvaju glavnih američkih političkih stranaka zaokupljena su pomalo apsurdnim problemima. Establišment Republikanske stranke zabrinut je nezaustavljivim Trumpovim usponom. Neprestano je u medijima i na njegovim je skupovima uvjerljivo najviše ljudi. Iz dana u dan dobiva sve veću podršku.

Svi pokušaji da ga se diskreditira kao političara nejasne konzervativne ideologije s pretjeranim liberalnim zastranjivanjima u prošlosti zasad su bili neuspješni. Svaki napad Trump je uspio preokrenuti u svoju korist. Posljednji njegov potez je otkazivanje sudjelovanja u sedmom krugu sučeljavanja republikanskih kandidata na Fox televiziji.

Sudjelovao sam u šest sučeljavanja i u svakom sam pobijedio, kaže Trump. Kako je Fox televizija otvoreno agitirala za njegove protukandidate, on kaže da ne može očekivati korektno moderiranje rasprave. Postigao je to da svi mediji komentiraju njegovo nesudjelovanje, a rasprava između preostalih kandidata potisnuta je u drugi plan.

Hillary Clinton suočena je s mogućnošću podizanja optužnice za nesavjesno postupanje s povjerljivim materijalima koje je, radeći kao državna tajnica, primala na svoj nezaštićeni privatni mobilni telefon.

Sve u vjetar

Neki u vrhu Demokratske stranke bi, u slučaju da se to dogodi, na mjestu predsjedničkog kandidata radije vidjeli sadašnjeg potpredsjednika Bidena nego zvijezdu u usponu Sandersa. Ako bi se to dogodilo, demokratski kandidat postala bi osoba koje uopće nije sudjelovala u predizborima. Deseci milijuna dolara potrošeni u dosadašnjoj kampanji bili bi bačeni u vjetar.

Eto dokaza da ima i većih političkih besmislica od onih koje se događaju u Hrvatskoj.


 

Komentar je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 30. siječnja 2016.