Kako se, kad je bez razmišljanja skočio na Karamarkove optužbe o izbornoj krađi, predsjednik DIP-a prilično osramotio

Prijavu za krađu '5-6 saborskih mandata' DORH je odbacio

FOTO: PIXSELL

Prije točno pola godine, bivši predsjednik HDZ-a i bivši prvi potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko, potkraj siječnja na stranačkom skupu u Imotskom iznio je optužbe da je Domoljubna koalicija pokradena na izborima. ”Ima indicija da smo pokradeni u izbornoj noći za 5-6 mandata. Ispitat ćemo to. Na sve su bili spremni da se ne vratimo na vlast”, rekao je tada Karamarko.

Već sljedećeg dana Branko Hrvatin, predsjednik Državnog izbornog povjerenstva (DIP), podnio je DORH-u kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinitelja u kojoj su Karamarkove ”indicije” pretočene u službeni zahtjev da se sumnje u izbornu krađu ispitaju. DIP je, dakle, poslužio kao privatni servis Tomislava Karamarka, kako Karamarko, koji je raspolagao indicijama o krađi 5-6 mandata, sâm ne bi morao pisati kaznenu prijavu.

Pola godine potrošeno uzalud

Prošloga tjedna dobili smo i odgovor zašto Tomislav Karamarko nije ispunio svoju građansku dužnost da kao osoba koja posjeduje informacije o kaznenom djelu (a izborna krađa teško je kazneno djelo) to prijavi državnom odvjetništvu.

DORH je, nakon šest mjeseci, objavio kako nije utvrdio osnovanost tvrdnji da je na parlamentarnim izborima u studenom prošle godine bilo ikakve krađe. Pola godine, dakle, netko se u DORH-u zabavljao izvidima, predistražnim radnjama ili kako li se već zovu svi ti poslovi koji prethode podizanju ili odbacivanju kaznene prijave. DORH je dakle trošio ljudske i materijalne resurse, samo zato što je Karamarko imao ”indicije” i to ničim potkrijepljene.

Pametno izbjegao kaznu za lažno prijavljivanje

Da je, dakle, Karamarko sâm svoje ”indicije” pretočio u kaznenu prijavu (što je, kako smo vidjeli, umjesto njega učinilo Državno izborno povjerenstvo), za koju se sada dokazalo da je bez ikakve osnove, mogao bi biti optužen za lažno prijavljivanje kaznenog djela. A za to kazneno djelo zapriječena je zatvorska kazna.

Ovako, Karamarku ne može nitko ništa: jedna njegova krajnje neodgovorna izjava (podsjećamo, u to vrijeme bio je već prvi potpredsjednik Vlade, dakle osoba iz samog vrha vlasti), sada je to očito, nije ni imala za cilj da se ”indicije” istraže. Jer, nije ih ni bilo: svrha te izjave bila je opravdati slab izborni rezultat HDZ-a, zbog čega je ta stranka bila prisiljena pristati na bolne ustupke Mostu kako bi mogla formirati vlast. A to se već zove: manipulacija.

Podsmijeh javnosti

U cijeloj priči ponajviše čudi uloga predsjednika DIP-a, ujedno i predsjednika Vrhovnog suda, Branka Hrvatina. Umjesto da prepusti Karamarku da sâm, ili njegova stranka, HDZ, na temelju ”indicija” koje imaju prijave DORH-u krađu mandata, Hrvatin i DIP ponudili su se kao besplatni servis.

Pa umjesto da podsmijehu javnosti, sada kad je DORH odbacio ”indicije” o krađi mandata, budu izloženi Karamarko i HDZ, smiješni su ispali Branko Hrvatin i Državno izborno povjerenstvo.

Državno izborno povjerenstvo (DIP) zatražilo je od Državnog arhiva da im odobri uništavanje izbornih listića s parlamentarnih izbora održanih u studenom prošle godine, budući da im je Državno odvjetništvo (DORH) potvrdilo da nije utvrdio osnovanost tvrdnji bivšeg predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka da je njegova stranka na tim izborima pokradena.

‘Izlučivanje građe’

Potvrđeno je to Hini u petak iz DIP-a, koji je na svojim stranicama objavio dopis zagrebačkoga Županijskog državnog odvjetništva, u kojem stoji kako “nema zapreke za postupanje u skladu sa člankom 11. Zakona o arhivskom gradivu i arhivama,” jer “nije utvrđeno postojanje osnova sumnje u počinjenje kaznenog djela za koje se postupak provodi po službenoj dužnosti.”

Karamarko je u siječnju, na stranačkom skupu u Imotskom, izjavio kako je HDZ u izbornoj noći “imao indicije da je Domoljubna koalicija pokradena za pet do šest mandata”, nakon čega je DIP podnio kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinitelja zbog moguće izborne prijevare.

Iako se izborni listići inače uništavaju 60 dana od objave službenih izbornih rezultata, DIP je ovoga puta sačekao da DORH provede istragu i odobri mu “izlučivanje građe”.