Kako smo, nakon slučaja Orešković, banalizirali ljetovanja dužnosnika (a i dalje ne znamo puno o troškovima)

Unatoč općoj drami, znamo malo o troškovima bivših vlada i predsjednice

13.09.2013., Hvar - Drzavna rezidencija vila Kovac na otoku Hvaru. Vila Kovac poznata je po ljetovanju predsjednika i premijera republike Hrvatske. 
Photo: Marko Prpic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Informacija da je tehnički premijer Tihomir Orešković tijekom 28 dana svoga boravka u državnoj vili Costabella potrošio više od sto tisuća kuna za usluge cateringa, pokrenula je lavinu. I dosta ne baš spretnih reakcija.

Ministar Vlaho Orepić pustio je račune bivših vlada koji su ostali nepovezani, SDP je demantirao navode nedorečenim priopćenjem, a predsjednica je, kako se čini, istupila s poluistinama.

1. Što smo saznali iz računa koje je objavio ministar Orepić?

Ne baš puno. Na dan kada su objavljeni računi za catering premijera i njegove pratnje, ministar Vlaho Orepić prvo je izjavio kako gospodin Orešković u vili ne odmara nego održava radne sastanke. Zatim je pustio informacije kako je bivša vlada na istoj lokaciji nabijala znatno veće troškove. Dodao je da će, zbog velikog interesa građana, u roku dva dana podastrijeti specificirane račune.

Računi koje je pustio doista jesu specificirani no dosta su konfuzni. Spominju se neki ćevapčići, juneći biftek, ruže, ponovno catering iz hotela s pet zvjezdica i tako dalje, no posve je nejasno po čijem su nalogu i za koju prigodu kupovani.

2. Što znamo iz reakcije SDP-a koja je uslijedila?

Priopćenje SDP-a unijelo je novu konfuziju. Izjavili su kako nije točno da je bivši premijer Milanović trošio više od aktualnog. Hranu za svoju obitelj, piše, kupovao je sam. Ministar Orepić te tvrdnje nije demantirao, no SDP nije predočio nikakvu dokumentaciju.

Priča u ovom trenutku postaje još nespretnija jer u priopćenju SDP-a piše i kako je nemoguće uspoređivati troškove iz 2009. s kasnijim godinama, što je gospodin Orepić učinio, jer je “tek 2012. uvedeno pravilo da se troškovi reprezentacije za vilu Costabellu vode kao posebna stavka”. Što ministar Orepić također nije demantirao.

Usput, Zoran Milanović svako je ljeto u vrijeme mandata, kao što je poznato, ljetovao na Hvaru. U Kovačevoj vili, kolokvijalno poznatoj kao Bakarićevoj. Milanovićevo ljetovanje također je plaćeno iz državnog proračuna, sukladno odluci koju je donijela njegova Vlada.

3. Što sve spada pod državne rezidencije?

Costabella je možda odnedavno opće mjesto, iako do recentnih medijskih napisa ogromna većina građana nije znala ništa o toj vili, ali svakako nije jedina lokacija koju koriste visoki državni dužnosnici i delegacije. U državne rezidencije spadaju i sljedeći objekti: Vila Brijunka, Bijela vila, Vila Jadranka, Vanga, Galija i Kaštel na Brijunima, vila Kovač na Hvaru i odnedavno zgrada Visoka u Zagrebu.

Te rezidencije pod nadležnošću su Državnih nekretnina, koji vode tekuće i investicijsko održavanje navedenih objekata. Analogijom, ako je ministar unutarnjih poslova kazao kako je objava troškova boravka u Costabelli javni interes, dostupni bi trebali biti i iznosi koji odlaze na ostale rezidencije. No, nije posve nelogično da se ne objavljuju, recimo, troškovi za hranu Glavnog tajnika UN-a Ban Ki Moona, za kojeg se zna da je nekoliko dana boravio u jednoj brijunskoj vili.

4. Tko uopće može ići u državne rezidencije?

Prema važećoj Odluci o korištenju rezidencijalnih objekata u vlasništvu RH, rezidencijalne objekte mogu koristiti predsjednik države, predsjednik Sabora, Vlade, predsjednici Ustavnog i Vrhovnog suda te državni odvjetnik.

No, to nije uvijek bilo tako. Za vrijeme Račanove vlade donesena je Odluka da pravo na ljetovanje u državnim rezidencijama ima samo predsjednik države. Prema toj odluci državne su rezidencije smjela koristiti još samo četiri dužnosnika – premijer, predsjednik Sabora, predsjednik Ustavnog suda i predsjednik Vrhovnog suda, no samo u službene svrhe.

Za vrijeme Sanaderove vlade odluka je promijenjena pa su tada državne rezidencije mogli koristiti svi dužnosnici Vlade, Sabora te pozvani strani dužnosnici. U tom je periodu najveći broj dužnosnika mogao ljetovati u državnim rezidencijama.

S obzirom na to da se to široko pravo naveliko koristilo, 2012. godine ponovno je ograničeno korištenje državnih rezidencija na tri najviša dužnosnika; premijera, predsjednika Sabora i predsjednika, te pozvane strane dužnosnike. Sve do navedene odluke iz 2014.

5. Tko podmiruje troškove u državnim rezidencijama?

Svi troškovi podmiruju se iz proračuna. Za vrijeme mandata premijerke Jadranke Kosor bila je uvedena odluka da dužnosnici sami podmiruju svoje troškove. “U mom mandatu dužnosnici su mogli koristiti rezidencije, ali inzistirala sam da boravak moraju platiti. To je bila praksa koja se provodila.

Mislim da je to poslije promijenjeno. Svi koji su u to vrijeme boravili tamo su to bespogovorno prihvatili jer je opet samo po sebi jeftinije s obzirom na to da se radi o lokacijama na osami, osiguran je i smještaj za osiguranje, a osiguranja mora biti i puno manje jer se radi o izoliranim lokacijama”, kazala je bivša premijerka Kosor u razgovoru za Telegram.

6. Zašto primjer premijera Oreškovića uistinu iskače?

U Costabelli je bila cijela obitelj opozvanog premijera, povremeno i bez njega. “To je apsolutno izvan svih okvira. Treba provjeriti jesu li i drugi premijeri i predsjednici slali svoju obitelj, ženu i djecu na odmor”, smatra Kosor, naglašavajući još jednom da se pritom radi o premijeru kojem je Sabor iskazao nepovjerenje.

7. Zašto se čini da ni predsjednica ovih dana nije bila posve iskrena?

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović ovaj je tjedan poručila kako “ona za vrijeme svog mandata nije koristila ni jednu vilu”. Što je točno. Međutim, boravila je u vojnim objektima na Brijunima i u Splitu. To su nam, još jednom, ovih dana potvrdili i iz MORH-a. “Možemo Vas izvijestiti da je Predsjednica Republike Hrvatske i vrhovna zapovjednica OS RH Kolinda Grabar-Kitarović koristila, kako je bilo javno obznanjeno, vojne objekte Lora i Peneda. Usluga smještaja uključivala je noćenje s doručkom pri čemu su namirnice osigurane iz Ureda predsjednice,” rekli su iz MORH-a za Telegram.

Bivša premijerka Kosor ne smatra da, u ovom kontekstu, postoji razlika između vojnih objekata i državnih rezidencija. “Nema razlike između državne rezidencije i vojnog objekta. To je sve u vlasništvu države i to su rezidencijalni objekti. Sve troškove pokriva država za jedno i drugo, i to je bitno. Sve što se plaća od novca poreznih obveznika ima istu razinu, neovisno knjiži li se trošak na Ured predsjednice ili, primjerice, MUP”, smatra bivša premijerka Kosor.

8. Zašto nije posve nelogično da visoki dužnosnici, koji su pritom štićeni, ljetuju u rezidencijama?

Jadranka Kosor objašnjava kako je jednom prilikom, u vrijeme svog mandata, ljetovala u hotelu na Braču. “To je za moje osiguranje bio veliki stres. Radilo se o javnoj plaži, hotelskoj. Bila je gužva i ta količina ljudi predstavljala je problem za osiguranje. Inače, što se tiče tih državnih rezidencija, one nisu luksuzne. Osim prema kriteriju lokacije, naravno. Radi se o starijem namještaju i svi hoteli na Jadranu s 4 zvjezdice bolje su uređeni. Zato sam za to da se izračuna tržišna vrijednost tog boravka. Osobito je neprimjereno da se iz proračuna plaća hrana iz eksluzivnih restorana ili skupi alkohol”.