Kako su građani Rumunjske masovnim prosvjedima uspjeli natjerati Vladu da odustane od dekriminalizacije korupcije

Nakon višednevnih prosvjeda, sporna uredba je danas povučena

People demonstrate against controversial decrees to pardon corrupt politicians and decriminalize other offenses in front of the government headquarters in Bucharest, on February 1, 2017. 
At least 200,000 people hit the streets across Romania on February 1, 2017 for anti-government protests, the largest since communism fell in 1989, media reports said. / AFP PHOTO / DANIEL MIHAILESCU
FOTO: AFP/AFP

Nakon višednevnih prosvjeda stotina tisuća građana u Rumunjskoj, njihove vlasti konačno su popustile. Rumunjski premijer Sori Grindeanu u subotu je rekao kako Vlada povlači spornu uredbu koja je digla na noge građane. Danas se to stvarno i dogodilo. Evo kronologije ovih burnih događaja u Rumunjskoj.

1. Zašto je došlo do prosvjeda?

Zbog uredbe koju je Vlada donijela prije šest dana. Socijaldemokratska Vlada donijela je uredbu prema kojoj se dekriminalizira zloupotreba položaja koja izazove štetu manju od 200.000 rumunjskih leia (330.800 kuna). Propis također dopušta korumpiranim dužnosnicima da potpuno izbjegnu kaznu u nekim slučajevima. Građani su iste večeri kad je uredba donesena masovno počeli izlaziti na ulice.

2. Zbog čega je Vlada htjela ovakvu uredbu?

Vladajući PSD je ranije najavio da će uredba stupiti na snagu 10. veljače u ponoć. Kad bi stupila na snagu, njihov čelnik Liviu Dragnea bio bi među onima koji bi se okoristili uredbom. Njemu je bilo zabranjeno da preuzme dužnost kao premijer nakon izbora u prosincu zbog mogućnosti da bude osuđen u sudskom sporu zbog korupcije.

3. Kako se Vlada dosad držala?

Unatoč prosvjedima, rumunjska vlada, koja je na vlasti od 4. siječnja, dosad je odbacivala pozive da povuče spornu uredbu koju su kritičari nazvali velikim korakom unatrag u borbi protiv korupcije i koja je izazvala masovne prosvjede diljem zemlje. Premijer Grindeanu striktno je tvrdio da neće povući uredbu.

4. Ministar gospodarstva brzo je podnio ostavku

Rumunjski ministar gospodarstva i trgovine Florian Jianu podnio je u četvrtak ostavku sporne uredbe vlade. Jianu je na svom Facebook profilu napisao kako je zbog njegovog djeteta jedino ostavka “etična stvar za napraviti”. “Kako ću ga pogledati u oči i što ću mu govoriti tijekom godina?”, upitao se sada već bivši ministar.

5. Povučena sporna uredba

“U nedjelju ćemo održati izvanredni sastanak kako bismo povukli uredbu i pronašli pravni način za njezino suzbijanje”, kazao je Grindeanu u subotu dok je ispred njegova ureda prosvjedovalo na tisuće građana. Danas je uredba i ukinuta, kazao je jedan vladin dužnosnik za Reuters dodajući kako će službeno priopćenje stići uskoro. Grindeanu je kazao kako ne želi “podijeliti Rumunjsku i kako se u ovom trenutku zemlja čini razbijena na dva dijela”

6. Koliki je rumunjski problem s korupcijom?

Rumunjska je četvrta najgora članica po pitanju korupcije u EU prema Tranparency Internationalu, no zemlja posljednjih godina provodi dosta temeljitu čistku po pitanu korupcije. U inicijativi, sličnoj “Čistim rukama” u Italiji devedesetih, u koruptivnim radnja uhvaćeno je 5.000 dužnosnika, sve u periodu od 2012. do danas. Ukupna šteta svih slučajeva premašuje milijardu eura.