Kako su se talijanski populisti iz Pet zvijezda od Putinovih ozbiljnih protivnika pretvorili u njegove simpatizere

Beppe Grillo napadao je Putina, a onda se njegov stav radikalno promijenio

FOTO: AFP

Prije deset godina, popularni talijanski komičar, Beppe Grillo, povodom smrti vodeće ruske novinarke Ane Politkovskaje na svom je blogu pozvao na desetke tisuća svojih čitatelja da izađu van i kupe njezinu knjigu, Putinova Rusij, koja je prokazala korupciju u Rusiji pod Putinovim vodstvom. “Rusija je demokracija koja se bazira na izvozu plina i nafte. Kada ju ne bi izvozili, opet bi se vratili na razinu stare diktature kakva su nekad bili”, napisao je Grillo u postu povodom ubojstva ove novinarke. To je bilo 2006. godine, piše Guardian.

Danas, Grillov se stav o Rusiji radikalno promijenio. Sada je on dio rastućeg kluba simpatizera Kremlja na Zapadu, što nikako nije zanemarivo obzirom da je komičar postao jedan od najmoćnijih političkih lidera u Italiji, a pokret Pet zvijezda jedan je od favorita za osvajanje sljedećih talijanskih izbora. Neki od Grillovih stranačkih kolega su žučni pristaše Putinove politike, uključujući i onu koju provodi u Siriji. Manlio Di Stefano, stranački stručnjak u području vanjske politike, pohvalio je bombardiranje Alepa nazvavši ga “oslobađanjem” grada.

Proruska retorika zabrinjava diplomate

U svom govoru prošlog lipnja, prije konferencije Putinove stranke Jedinstvena Rusija, Di Stefano je tvrdio kako pokret Pet zvijezda nije ni proruski, ni proamerički nastrojena stranka. No, ipak je pozvao na kraj sankcija Europske unije protiv Rusije, bunio se protiv “agresivnog” NATO-a, pozvao na jačanje obavještajnih veza između Europske unije i Rusije, te rekao kako je “Ukrajinska kriza” rezultat uplitanja Europske unije i Sjedinjenih Država u ruske poslove.

Proruska retorika stranke zabrinjava neke strane diplomate u Rimu koji pokušavaju shvatiti što stranka, koja sebe naziva postideološkom, zapravo predstavlja. “Mi ne možemo shvatiti zašto su oni na Putinovoj strani, a ne na strani Pussy Riota”, izjavio je jedan zapadni diplomat koji je za Guardian govorio pod uvjetom anonimnosti. “Mislim da je tako odlučeno jer misle da je politički korisno. Oni su oportunisti. Taktički, osjećaju da je ovo način da dobiju više glasova.”

Antiestablišment filozofija

Istovremeno, dok retorika pokreta Pet zvijezda postaje sve više proruska, oni su sve kritičniji prema Europskoj uniji, uključujući i obećanje da će održati referendum o euru. To bi vjerojatno imalo destabilizirajući efekt na europsko jedinstvo, iako bi u praksi zapravo vrlo teško odstupili od zajedničke valute. Grillo je također pozvao na “pregled” otvorenih granica Europske unije u okviru Schengenskog sporazuma nakon pucnjave u Milanu tijekom koje je stradao Anis Amri, terorist osumnjičen za prošlomjesečni napad na Božićni sajam u Berlinu.

U međuvremenu, Rusija je ojačala veze s krajnje desnim strankama diljem Europe, uključujući i Nacionalnu frontu Marine Le Pen. Još jedan diplomatski izvor smatra da evolucija u stavu pokreta Pet zvijezda prema Rusiji zapravo odražava njihovu antiestablišment filozofiju; u svijetu u kojem Europska unija i Sjedinjene Države predstavljaju snažne novčarske interese, Rusi predstavljaju odbacivanje tog saveza i kraj talijanske navodne pokornosti takvima izvorima moći.

Duboka podjela unutar Europske unije

Diplomatski izvor kaže kako vjeruje da najveća opasnost od pobjede pokreta Pet zvijezda nije to što će ojačati vezu Italije i Rusije, ili tražiti referendum o euru, može se dogoditi oboje. Ono što bi duboko oštetilo Italiju je nedostatak iskustva i sposobnosti upravljanja, što je problem koji je postao više nego očit u lošem upravljanju Rimom, gdje je od lipnja na vlasti gradonačelnica iz redova pokreta Pet zvijezda.

Stefano Stefanini, koji je bio talijanski veleposlanik pri NATO-u od 2007. do 2010. godine, kaže kako je bilo teško zamisliti da bi pokret Pet zvijezda mogao pobijediti na nacionalnim izborima. No, kaže kako je očito da je stranka naklonjenija Rusiji, daleko više nego zapadnoj politici. “Ako pokret Pet zvijezda pobijedi, plus Sjeverna liga (desničarska stranka na čelu s Matteom Salvinijem), osim proruske predsjednice u Francuskoj, cijela linija Europske unije će se raspasti na Rusiji”, smatra Stefanini. “Savez će biti jako podijeljen”, smatra.

Zaštita u novom izbornom zakonu

Stefanini kaže kako ne vjeruje da će Rusija biti veliki problem na talijanskim izvorima, jer se Talijani ne osjećaju ugroženo zbog Rusije ili putinizma na način kako se Zapad osjećao zbog Sovjetskog Saveza. Talijani se pak preispituju o proaemričkim i stavovima Europske unije koje Italija zagovara već desetljećima. “Tradicionalne zapadne demokratske vrijednosti su u globalu postale diskutabilne, jer se čini kako za obične ljude ne funkcioniraju, ne donose im ono što su očekivali”, kaže.

Strani diplomati u Rimu sugeriraju da je lako precijeniti šanse pokreta Pet zvijezda za pobjedu na izborima. Vide zaštitu i u promjenama izbornih pravila u Italiji koja bi mogla otežati sve popularnijem antiestablišment pokretu dolazak na vlasti. Pokret Pet zvijezda se oduvijek protivio koalicijama s drugim strankama, što njihovu pobjedu čini realno nemogućom.

Približavanje zbog sankcija?

No, nekoliko diplomata upozorava na jednu drugu opasnost, smatraju da Demokratska stranka koja je još uvijek na vlasti ne bi trebala zanemariti potencijalnu opasnost od ruskog miješanja u talijanske izbore. Igor Pellicciari, savjetnik u ruskom ministarstvu vanjskih poslova, koji provodi većinu svog vremena u Moskvi, a radi i kao sveučilišni profesor u Italiji i Rusiji, rekao je da mu je jasno d aje pokret Pet zvijezda promijenio svoje stajalište o Rusiji u posljednje dvije godine. “Pratio sam ih u početku, i bili su jako antiruski nastrojeni. A onda su se u određenom trenutku okrenuli, na proruske ili neutralne”, kaže u razgovoru za Guardina.

Ali mislim da Rusija nikada nije napravila ništa kako bi ojačala pokret Pet zvijezda ili uspostavila poseban odnos s njima ili podržala njih umjesto na primjer Renzija, ili čak Romana Prodija ili Silvija Berlusconija“, dodao je.
Pellicciari ima drukčije mišljenje, kaže da je pokret Pet zvijezda postao bliži Rusiji dijelom vjerojatno i zbog gospodarskih sankcija koje je Europska unija nametnula Rusiji, a koje su imale utjecaja i na dijelove talijanskog gospodarstva, osobito u sjevernoj Italiji. “Priču o Pet zvijezda i Mosskvi treba promatrati više s percepcije Pet zvijezda nego Kremlja”, zaključuje.