Kako su Trumpove ludosti postale paravan za stvarne, opasnije promjene koje se događaju u američkom društvu

Nakon gotovo godinu dana vladavine Trumpa, nije sigurno da će se sve loše moći promijeniti

U posljednjih mjesec dana Donald Trump donio je, ili isforsirao, ili blagoslovio, nekoliko dalekosežnih katastrofalnih odluka, koje unakazuju lice i karakter, i duh Sjedinjenih Država. Riječ je o ukidanju slobode interneta ovoga tjedna, pa o nešto ranijoj odluci koja proširuje pravo nošenja oružja, u zemlji s rekordnim brojem civilnih masovnih ubojstava, pa o priznanju Jeruzalema glavnim gradom Izraela. Ovo su samo neki od primjera Trumpove ultrakonzervativne, predatorske agende, iza koje stoje one interesne i političke skupine, koje nikad nisu mogle računati na potporu središnjeg dijela Republikanske stranke za takvu državnu politiku.

Sjedinjene Američke Države mijenjaju se iz dan u dan. Mijenjaju se toliko drastično na gore, da je zemlja koju smo voljeli zbog duha slobode, postala sinonim duha represije ultimativne nepravde. Prema sadašnjem stanju stvari, Amerikom vlada skupina nasilnika, koji žele limitirati ljudska prava, koji preziru žene, koji ne podnose crnce u establišmentu, koji podržavaju pedofila za senatora, koji smatraju da sudac Vrhovnog suda ne mora poznavati pravo, koji žele da Amerikanci nose još više oružja, koji misle da su u sukobu Izraela i Arapa Izraelci uvijek i isključivo u pravu, koji čvrsto vjeruju kako se napredak Sjedinjenih Država može postići samo tako da onih famoznih jedan posto dobiju još više pod svaku cijenu (zato, među ostalim, burzovni indeksi cvjetaju u Trumpovu mandatu).

Pripada i služi malignom dijelu društvenih elita

Donald Trump pobijedio je na izborima jer se uspješno prikazao kao čovjek izvan establišmenta i protiv establišmenta. Prva godina njegove vladavine pokazuje, međutim, da Trump pripada i služi malignom dijelu američkih društvenih elita; onom establišmentu čiji se uspjeh bazira na često nemoralnim milijardskim zaradama (pa je Amerika i zato izašla iz Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama) i onom establišmentu koji promovira političke stavove što ih u Europi smatramo i nazivamo fašističkim, i onom establišmentu koji prezire dosadašnju američku ulogu u svijetu. Ulogu glavnog promotora zapadne demokracije.

Prvih Trumpovih godinu dana demonstrira, također, da su američko društvo i poneke američke institucije relativno snažne. Protiv Trumpa se vodi ozbiljna istraga, koja bi mogla dovesti do zaključka o nacionalnoj veleizdaji: američki vojni zapovjednici javno govore da neće poslušati vrhovnog zapovjednika ako naredi nuklearni napad na Sjevernu Koreju, a dobar dio javnosti Trumpa tretira kao zakletog neprijatelja, s hitlerovsko-staljinskim značajkama, i s bitno nižom inteligencijom od obojice.

Debakl Trumpove politike i prije impeachmenta

Nedavna pobjeda Demokrata u borbi za važno senatsko mjesto u državi Alabami, prva demokratska pobjeda u Alabami unatrag četvrt stoljeća, upućuje kako sve veći dio američkog biračkog tijela ne želi imati ništa ni s Trumpom, niti s ultrakonzervativnom politikom dijela Republikanske stranke koju Trump provodi. Dapače, iduće runde izbora, sve do kraja 2018. godine, Demokratima bi mogle vratiti i Kongres i Senat, što bi označilo priličan debakl Trumpove politike i prije eventualnog impeachmenta ili ostavke.

Ali, kako Jonathan Freedland ispravno piše u prekjučerašnjem Guardianu, Trumpov ruski problem, njegovi skandalozni tweetovi, i svi drugi maligni oblici ponašanja tog čovjeka, kojeg se, eto, mora priznavati predsjednikom Sjedinjenih Država, mogu se promatrati i kao dimna zavjesa za stvarne promjene koje se dešavaju u američkom društvu, a koje će biti teško ponovo preokrenuti. Tu je riječ i o važnim formalnim odlukama, poput ove o internetu ili nedavne o povećanoj slobodi nošenja oružja, ali i o drugoj vrsti kadrovske politike, koja kani trajno uspostaviti demografsku strukturu moći, tipičnu za Ameriku prije braće Kennedy i Martina Luthera Kinga.

Problem je što Amerika može postati još gora

Guardian, tako, s pravom ističe da su 91 posto svih Trumpovih kandidata za položaje u sudstvu bijelci, a 81 posto muškarci. Nema crnaca, nema žena, nema Amerike građanskih prava. Ta kombinacija nazadnih i opasnih zakona, sa snažnim promoviranjem interesa i uvjerenja najkonzervativnijih društvenih grupa, i sa stvaranjem novih kadrovskih struktura obilježenih rasizmom i drugim vrstama nejednakosti, stvarno su Trumpovo naslijeđe.

Problem s Amerikom nije u tome što je ona trenutno postala jedna od najantipatičnijih zapadnih zemalja, kojoj Kip slobode služi uglavnom kao karikatura. Problem s Amerikom jest da ona može postati još gora, a da ni eventualni Trumpov impeachment (ili poraz na idućim izborima), kao ni pobjeda Demokrata u Kongresu i Senatu, ne mogu brzo promijeniti karakter jednog kontaminiranog društva, koje već dulje vrijeme izgleda kao da je u stalnom građanskom ratu, u kojem trenutno pobjeđuju oni najlošiji Amerikanci.