Nekad je nužno odabrati stranu

Kao odgovor na provokacije Sjeverne Koreje, Amerikanci su odlučili malo pokazati moć i poslali dva svoja bombardera

Američki bombarderi B1 danas su nadlijetali Južnu Koreju

This image obtained from the US Air Force 01 November, 2001 shows a B-1B Lancer performing a low-level fly-by for troops deployed for Operation Enduring Freedom on 27 October over an unidentified location. The B-1B's three internal weapons bays can accommodate up to 84 Mk-82 general purpose bombs or Mk-62 naval mines, 30 CBU-87/89 cluster munitions or CBU-97 Sensor Fused Weapons. AFP PHOTO/ USAF/ Rebeca M. Luquin / AFP PHOTO / US AIR FORCE / REBECA M. LUQUIN
FOTO: AFP

Četiri dana nakon što je Sjeverna Koreja izvela peto i vjerojatno najsnažnije testiranje nuklearnog oružja do sada, stigao je odgovor američkih zračnih snaga. Kako piše CNN, u demonstraciji moći, dva vrlo moćna američka B1 bombardera u utorak su nadlijetala Južnu Koreju.

Pjongjang je u petak putem državne novinske agencije potvrdio da je njihov peti nuklearni test bio uspješan. “Naši nuklearni stručnjaci testirali su najrazvijeniju nuklearnu bojevu glavu na sjevernom terenu za testiranje. Naša partija čestita našim nuklearnim znanstvenicima na uspješnom testu,” objavili su. Sjeverna Koreja tvrdi da su testiranja u petak dokazala kako imaju nuklearne bojne glave koje se mogu postaviti na balističku raketu, što je prilično zabrinulo američke saveznike u regiji, ali i Amerikance, jer takav arsenal oružja predstavlja ozbiljnu prijetnju američkim vojnim bazama u Južnoj Koreji, Japanu i Guamu.

Reakcije Sjedinjenih Država

“Nuklearni test Sjeverne Koreje je opasna eskalacija i predstavlja neprihvatljivu prijetnju”, izjavio je Vincent K. Brooks, zapovjednik američkih snaga u Južnoj Koreji. “Sjedinjene Države imaju obvezu štititi svoje saveznike u tom području i poduzet ćemo sve potrebne mjere, uključujući i operacije poput ove današnje.”

B-1 bombarderima pridružili su se američki F-16 i južnokorejski F-15 borbeni avioni u niskom prelijetanju baze Osan, 40 kilometara udaljene od Seoula, glavnog grada Južne Koreje.

Na diplomatskoj fronti, specijalni američki izaslanik za Sjevernu Koreju Sung Kim je u utorak rekao da će Sjedinjene Američke Države i Južna Koreja razmotriti “dodatne unilaternalne mjere” u odgovoru na posljednja nuklearna testiranja Pyongyanga te dodao da postoji mogućnost kako će u te inicijative biti uključen i Japan.

2000 projektila u Siriji, Iraku i Afganistanu

B-1 koji je preletio iznad Južne Koreje premješten je iz vojne zračne baze Andersen Air Force u Guamu u kolovozu, što je ujedno i prvi put u više od deset godina da su B1 bombarderi, koji inače imaju najveću nosivost od svih američkih bombardera, postali dio bombarderskih snaga na Pacifiku. Riječ je o bombarderima 34. ekspedicijske bombarderske eskadrile koja je u razdoblju od siječnja do srpnja 2015. godine u 630 misija u Siriji, Iraku i Afganistanu lansirala više od dvije tisuće pametnih bombi.

Iako je nadlijetanje samo po sebi prilično snažna poruka Sjevernoj Koreji, general Brooks je podsjetio da B-1 bombarderi nisu jedino oružje kojima raspolažu američke snage. U službenom priopćenju, podsjetio na postavljanje naprednog američkog raketnog štita (THAAD) Terminal High Altitude Area Defense system u Južnoj Koreji, dizajniranog za obaranje balističkih projektila kratkog i srednjeg dometa, upravo onakvih kakvima navodno raspolaže Sjeverna Koreja.

S druge strane, postavljanje raketnog štita iziritiralo je Kinu, koja i inače svako jačanje američki vojne prisutnosti u Aziji tumači kao pokušaj ugrožavanja njihovog utjecaja u regiji, jer te rakete mogu pogađati ciljeve u njenom zračnom prostoru.

Iskorištavanje komplicirane situacije u regiji

Situacija u toj regiji beskrajno je komplicirana jer je sjevernokorejski vođa Kim Jong-un optužio Kinu, svojeg dojučerašnjeg najbližeg i najdugovječnijeg saveznika, da je “izdala načela komunističke revolucije”. Za kineskog predsjednika Xi Jinpinga rekao je da je “sebični saveznik imperijalista”, a za kinesku komunističku partiju da “spava u istoj postelji s imperijalistima, s njima sniva iste snove i zbog toga je toliko ljuta na naše obrambene nuklearne kapacitete”.

Kim Jong-un je prilično lukavo iskoristio brojne političke, gospodarske i vojne animozitete između Kine, SAD-a, Rusije, Japana, Južne Koreje i Sjeverna Koreja izrasta u ozbiljnu nuklearnu silu, što ne odgovara ni jednoj vojnoj sili u toj regiji, prvenstveno Južnoj Koreji koja je prva na udaru, ali ni Kini niti Rusiji, no obje zemlje na svjernokorejskog diktatora još uvijek gledaju kao na manje zlo u usporedbi u Sjedinjenim Američkim Državama.